+90 850 304 2314 info@sammedya.com #sammedya

Apple 2013 Yılında Retinadan Igzo Ekranlara Geçebilir

Apple’ın , piyasaya sürdüğü cihazlarla ilgili olarak değişikliğe gitmeye karar verdiği son dönemlerde konuşulan konular arasında yer almaktadır.
2013 yılında piyasaya süreceği, iPhone, iPad ve iPad mini de IGZO adlı yeni bir ekran teknolojisi kullanılacağı belirtilmiştir. Bu haberlere bakılırsa önümüzdeki yıl Retina’nın yerini IGZO adlı ekranlar alacak gibi duruyor. Apple’ın IGZO panellerinin üretimi için ekran tedarikçisi Sharp ile görüşmeye başladığı söyleniyor. Geçen yıllarda da bu konu hakkında çıkan haberler asılsız çıkmış, Apple Retina üzerine yoğunlaşmış ve çıkarmış olduğu cihazlarda daha çok LCD tercih etmiştir.
IGZO hakkında bilgi vermek gerekirse, ilk kez bir fuarda tanıtılan IGZO yeni nesil bir LCD ekran teknolojisidir diyebiliriz. İsmini meydana geldiği, indiyum, galyum, çinko, oksit elementlerinden almaktadır. IGZO teknolojisi kullanıcılara, 6.1 inçlik ekranda 2560*1600 çözünürlük ve 498 ppi piksel yoğunluğu sunmaktadır. Bu sayılan özellikler IGZO ekranların görüntü kalitelerini açıklamaya yeten niteliktedir. IGZO ekranlar, Retina’nın aksine oldukça düşük enerji tüketmektedirler. IGZO’nun tüm bu yapısı, tüketiciler için daha ince cihazların da önünü açıyor.
Eğer tüm bu söylenen haberler doğru çıkarsa, Apple önümüzdeki yıl ince ve yüksek ekran kalitesine sahip 5. nesil iPad ile kullanıcılarının karşısına çıkabilir.