+90 850 304 2314 info@sammedya.com #sammedya

Apple müşterilerinin memnuniyetsizliği

Forsee’nin, müşteri gerçeklerine göre yaptığı çalışmalar üzerine, yayınladığı son raporunda Apple müşterilerinin son dört yılın en memnuniyetsiz dönemini yaşadığı ortaya çıkmıştır.
Tatil dönemi kapsamlı ABD kaynaklı araştırma sonuçlarına göre, Apple 100 üzerinden aldığı 80 puanla son zamanların en düşük skoruna imza atmıştır. Geçtiğimiz sene içerisinde yapılan aynı araştırma da aldığı 83 puanla liste başında yer almaktaydı. Ayrıca Cupertino merkezli şirket JcPenney ile en sert düşüşü gerçekleştiren iki online mağazadan birisidir.
Şükran günü ve Noel alışverişi kapsamında yapılan ve 24 bin kişinin katıldığı araştırmadan Amazon.com 88 puan ile birinciliğe yerleşmiştir. Geçtiğimiz yılda aynı başarıyı yakalayan Amazon.com’u LLBean ve QVC izliyor.
Apple’da meydana gelen bu düşüşün ve müşterilerin memnuniyetsizliğinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak ıPhone 5 ve iMac’lerde meydana gelen teslimat sorunları birçok müşteriden olumsuz oy almasına sebep olmuştur. Bu nedende müşteriler Apple.com’dan puanlarını kırmıştır. Forse’nin mayıs ayı araştırma sonuçları kapsamında elde edilen bu bilgiler neticesinde Amazon.com ilk sırada yer alırken, Apple %85 ortalama ile online alışveriş sitesini takip etmektedir.