+90 850 304 2314 info@sammedya.com #sammedya

Google Alerts

İnternet her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam eden devasa bir bilgi ağı. Youtube’a saniyede 1 saatlik video yüklendiğini hesaba kattığımızda bile, bu genişlemenin ne kadar devasa boyutlarda olduğunu anlayabiliyoruz. Her gün yüzlerce, belki de binlerce internet sitesini ziyaret ederek sürekli bir bilgi akışına maruz kalıyor. Peki bu bilgi akışını ne kadar verimli yönetebiliyoruz?

Ziyaret ettiğimiz onca blog ve haber sitesinin yanı sıra izlediğimiz videolardan ne kadar haberdarız? Örnek vermek gerekirse, sektörel bir konu ile alakalı yazılıp çizilenleri ne kadar takip edebiliyoruz? Bu sorunun cevabını içtenlikle cevapladığımız zaman pek de olumlu bir sonucun varlığından bahsedemeyiz. Rakiplerinizin hareketlerini takip ederek, hakkında yazılıp çizilenleri düzenli olarak takip etmeniz rekabet ortamında size fayda sağlayabilir. Bu noktada eksikliği yakalayan ve kullanıcılara hizmet sağlamak adına kolları sıvamış bulunan Google, uzun süredir yayın hayatına geçirmiş bulunduğu Alerts uygulaması ile dengeleri baştan aşağıya değiştirdi. Google Alerts ne işe mi yarıyor?

Alerts, ismiyle müsemma bir uygulama olup sizin belirlediğiniz kriterlere göre arama sonuçlarını sürekli kontrol ederek “alarm” işlevini görür. Belirttiğiniz arama terimlerine dair haber, video, blog, tartışma ve kitap sonuçlarını listeleyip yine sizin belirlediğiniz sıklıklarda tarafınıza e-posta gönderir. Örneğin sevgiliniz için en son çıkan hediyelik eşyaları takip etmek istiyorsunuz. Bunun için Alerts kullandığınız takdirde “sevgiliye hediyelik eşya” kelimesiyle alakalı yazılan en yeni blog güncellemeleri e-postanızda görebilirsiniz. Üstelik tamamen sizin belirttiğiniz aralıklarla. Haftalık, günlük, çıkar çıkmaz gibi farklı seçenekler arasından size uygun olanı belirleyebilir, sevgiliniz için en yeni hediyelik eşya trendlerini takip edebilirsiniz.

Basit bir örnek olarak bu gösterilebilir, genellikle firmalar tarafından rakipleri takip etmek ve sektörün nabzını yoklamak için de kullanılan Alerts kuşkusuz hayli yararlı bir uygulama.