+90 850 304 2314 info@sammedya.com #evdekal

Harekete Geçin #freeandopen

 

Özgür ve açık bir dünya, özgür ve açık İnternet ile mümkündür.

Dünyanın üçte biri yani iki milyara yakını internet kullanmaktadır ve bu sayı günden güne artış göstermektedir. İnternet insanların her alanda bilgilenmesine ve kolayca yorum yapmasına olanak sağlamaktadır. Ancak yorum ve bilgiye bu kadar kolay erişmek bazı kesimleri özellikle devletleri rahatsız etmektedir. Bundan rahatsız olan devletler çeşitli engellemeler ile interneti kontrol altında tutmak istemektedir.
Tamamen özgür bir dünyanın oluşması ancak tamamen özgür bir internet ile sağlanabilir. İnterneti kontrol altına almak isteyen devletler bunuda her türlü yoldan denemektedir. 42 kadar ülke içerikleri sansürleyip filtre uygulayarak içeriklere ulaşılmasını engellemektedir. Bunun yanında bu ülkeler yeni yeni yasalar çıkartarak internet engellerini arttırmaya çalışmaktadır.
Sansürcü devletler internet kısıtlamasını uluslararası düzeye çıkartma yolunda ilerlemektedir. Aralık ayı içerisinde yapılacak olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nde (ITU) internet dünyası yeniden ele alınacaktır. Bu görüşmeler sırasında sansürün dahada yaygınlaştırılması için çalışmalar da yapılacaktır. İnternetin geleceğinin görüşüleceği hatta engellenebileceği yer ITU olamaz, olmamalıdır. Bu konferans tamamen gizli yapılmakta ve alınan kararlar gizlenmektedir. İnternet ile iç içe olan hiçbir kimsenin burada oy hakkı bulunmamaktadır. Sadece devletler temsil edilmekte ve bu devletlerin arasında sansürcü, engelci devletler de bulunmaktadır.
İçerik sansürlerinin yanında popüler uygulama ve sitelere girişlerinde engellenmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Youtube, Facebook, Skype ve benzeri uygulamaların ücretlendirilerek bilgiye erişim olanağının tamamen maddi yönlere çekilmesi için çalışılmaktadır. Günden güne gelişmekte olan bilgi dağarcığını maddiyat ile sınırlamak hiçte iyi olmayacaktır. İfade özgürlüğü tamamen ortadan kalkacak kalkmasa bile bazı kimselerin kontrolünde olacaktır.
Dünyada her yerde internetin özgürlüğünün engellenmemesi için sesler yükselmeye başladı. İnternet kullanıcıları, uzmanlar ve kuruluşlar ITU’de alınabilecek herhangi yanlış bir kararın engellenmesi için protesto çalışmalarına başladılar. Buna sizde destek olabilir ve internetin sansürsüz bir kullanım alanı olmasına katkı sağlayabilirsiniz.