Microsoft Kullanıcıları Google’ın Takibinde

6 yıldır Google bağlı olarak hizmetine devam eden Google Apps, şirketlere sunduğu araçların yanı sıra ekonomik avantajlarıyla da adından söz ettirmektedir. Sadece küçük şirket ve firmaların değil, marka halini almış şirketlerin de dikkatini çekmeyi amaçlayan Google Apps, çalışan başına yıllık 50 dolar fiyata sahiptir.
Google’den yapılan açıklamalara göre, Microsoft Office’in özelliklerinden yararlanma gereksinimi duymayan kullanıcıları da kendi taraflarına çekmeyi amaç edindiklerini belirtmişlerdir. Bu kullanıcıların %90’ını Google Apps kullanmaya ikna edeceklerini de söylemişlerdir. Google, kurumlar sayesinde kazandıkları yıllık toplam 1 milyar dolarlık geliri arttırmak için daha da çabalamayı hedeflemiştir.
Google Apps, hedefleri dâhilinde hareket etmekte ve bunun sonucunda büyük şirketlerinde ilgi alanına girmeyi başarmaktadır. Buna örnek olarak İsviçre kökenli bir ilaç markasının çalışanlarına Google Apps kullandırtmak amaçlı ilk adımı atmıştır. 2013 yılında birçok marka ve şirketin bu izden gideceği düşünülmektedir.
Google Apps’in sunduğu avantajlar arasında, birçok uygulamanın bünyesinde bulunmasının yanı sıra, çalışanların uygulamalar üzerinden birbirleriyle bağlantı da kalabilmeleri ve işlerini bulut üzerinden halletmeleri de yer almaktadır. Böylece önemli bilgiler çalışanların bilgisayarlarında kalmamaktadır.
Microsoft’ta 2011 tarihinden beri Google ofis hizmetlerini bulut üzerinden sunmaktadır. Ancak Google Apps’in 50 dolarlık fiyatının aksine Office 365 servisleri için kişi başına yıllık ortalama 400 dolar fatura kesilmektedir.