Önde Gelen Şirketler Arasında Torrent Kullanımı

Hollywood, bünyesinde barındırdığı büyük stüdyoların telif haklarını korumak amacıyla, torrent siteleriyle kıyasıya bir mücadele içerisine girmiştir. Dünya üzerindeki milyonlarca insanın filmleri satın almak yerine, torrent sitelerine girip indiriyor olması şirketlerin en büyük sorunu haline gelmiştir.
Hollywood’un, torrent sitelerinin film şirketlerine verdiği zararlar konusunda halkı bilinçlendirme çalışmaları başlatması üzerine, bazı kaynaklardan belirtilenlere göre öncelikle şirket çalışanlarını eğitmeleri gerektiği söylemi sonuncunda birçok film yapım şirketleri bünyesinde yer alanlarında torrent kullandığı belirlenmiştir.
bitTorrent ölçümleme şirketi tarafından yayınlanan bilgilere göre, Paramount Pictures, Warner Bros, Sony Pictures, 20th Century Fox, Walt Disney çalışanları arasında illegal film paylaşımının çok fazla olduğu belirlenmiştir. Aynı site yaptığı açıklamalarda yayınlananların sadece buzdağının görünen yüzü olduğunu vurgulayıp yayınlanmayan illegal paylaşımda bulunan daha bir çok şirketin de bulunduğunu belirtmiştir. Sadece Hollywood film şirketi çalışanlarının değil, Amerika kayıt endüstri birliği ve ABD iç güvenlik bakanlığınında torrent sitelerini sıkça kullandığını gözler önüne sermiştir.
Araştırmalar ve alınan önlemler ne kadar arttırılırsa arttırılsın illegal yoldan film indirmenin ya da izlemenin önüne kolay bir şekilde geçilecek gibi görünmüyor. Çünkü torrent kullanımı mobil cihazlarda da giderek artmaktadır.