+90 850 304 2314 info@sammedya.com #sammedya

Windows Phone 8 2012’de İki Kat Gelişti

Microsoft’un 2012 de yeni bir dönem başlangıcı haline gelmesinde, iki yeni işletim sistemi ve tablet dünyasına atılan adımların çok büyük etkisi olmuştur. Yıl içerisinde gelecekle ilgili büyük planlar hazırladı ve parlak bir yıl geçirmemiş olmamalarına rağmen büyük adımlar atmayı hedeflemişlerdir.
Microsoft bünyesinde meydana getirdiği değişim ve gelişimlerle birçok hedefini de yerine getirmeyi başarmıştır. Windows Phone uygulama sayısında bir yılda 2 kat artışla, çok yeni bir işletim sistemi olmasına rağmen büyük ilerleme kat ettiğini açıkça göstermiştir.
Microsoft’un resmi sitesinden yapılan açıklamalara göre, 2012 yılında mobil kullanıcılara şirket tarafından 75 bin üzerinde oyun ve uygulama sunulduğunu ve ekim ayında ulaşılan verilere göre toplamda 120 bin uygulamaya ulaşıldığı belirtilmiştir. Phone 8 kullanıcılarının kişi başına ücretli veya ücretsiz 54 uygulama indirdiği, Bing arama motoru ile uygulama mağazasının daha kullanışlı hale getirildiğinin de altı çizilmiştir. Microsoft, uygulama ekosistemini geliştirmek amaçlı ücretsiz ve yerel uygulamalara odaklanmaktadır.
Kamuoyuna Aralık ayında sunulan istatistiklere göre Windows Phone 8’in 2012 yılındaki Pazar payının % 2 olduğu açıklanmıştır. Elde edilen verilere göre Windows, İOS ve Android’in bir hayli gerisindedir. Microsoft’un aksine çoğu şirket günümüzde popüler işletim sistemlerine öncelik tanımaktadır.