+90 850 304 2314 info@sammedya.com #sammedya

iPhone 5 dolandırıcılığına karşı dikkat

iPhone 5’in piyasaya çıkmasından sonra kullanıcıların fiyatlarından dolayı ucuz bir şekilde elde etmek istemesi üzerine birçok dolandırıcı harekete geçmiştir. iPhone 5’leri piyasanın çok altında fiyatlarla sattıklarını iddia eden dolandırıcılar birçok kişiyi tuzaklarına düşürmüştür. iPhone 5 sahibi olmak için sipariş veren kullanıcılar kendilerine gönderilen boş paketler ile büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bunun üzerine dolandırıcıların tuzağına düşenler internet üzerinden telefon almak isteyen insanları şikayetvar.com’dan uyarmışlardır.

Dolandırıcılar, iPhone 5’leri toptan temin ettiklerini söyleyerek 350 TL’ye satış yaptıklarını belirtmektedirler. Tuzağa düşen kullanıcıların söylediklerine göre, garantisi olmayan, çalışmayan resmen oyuncak telefon gönderdiklerini belirtmişlerdir. İnternet üzerinden herhangi bir ürün satın alırken kullanıcıların dikkat etmesi gereken kriterler şunlardır; satış yapan kişi ve firmanın güvenliğine, ürünü birebir görme imkanınız olmadığı için ürünün fotoğrafının gerçek mi yoksa alıntı mı olduğu incelenmeli, dünya çapındaki markaların orijinalliğinden emin olunmalı, satıcıya gerekli gördüğünüz soruları sormaktan çekinmemelisiniz, orijinalliğinden emin olmadığınız ürünleri bildirmekten çekinmemelisiniz.

Replika bir ürünün taklidi demektir ve orijinaline tıpatıp benzese bile özellikleri düşük olduğu için bu kelime kullanılmaktadır. kusursuz denecek kadar iyi kopyalanmış bu ürünlerle dolandırıcılığın başınıza gelmemesi için yukarıda belirttiğimiz kriterlere dikkat etmelisiniz.