+90 850 304 2314 info@sammedya.com #sammedya

2018’de Mobil Alışveriş

E-ticaret işletmelerinin hepsi satışla ilgilidir ve onları daha ileri seviyeye taşımak için çok çalışırlar bu nedenle mobil alışveriş her geçen gün daha da gelişmektedir. Sitelerindeki her şey, kullanıcıları tıklamaya, ürün resimlerini yakınlaştırmaya ve incelemeye gitmeye hazır olana kadar tarama incelemelerine odaklanmak için mükemmel bir şekilde yerleştirilmiştir.

Tüm bu zamanlar e-ticaret sitemizi rafine etmek için harcanan zaman, bazen mobil alışveriş konusunun kesinlikle kendi varlığı olduğunu unuttuğumuz anlamına gelebilir. Mobil ticaret eğilimleri ve alıcı davranışları, yıllar boyunca trendlerden farklı olsa da, trendler değişse de, sitenizin tasarımında muhasebeleştirilmediğinden, kitlenizin büyük bir bölümünü tamamen izole edecek ve size satış masrafı verecek.

Bunun olmasını istemiyoruz, bu yüzden bu yazıda, yeni trendler ve e-ticaret işletmenizin nasıl uyum sağlayacağı da dahil olmak üzere mobil alışveriş dünyasında neler olup bittiğine bir göz atacağız.

Mobil Alışveriş Neden Önemli?

Mobil cihazınızı masaüstünüzden farklı mı kullanıyorsunuz? Tabii ki.

Telefonunuzu nasıl kullanacağınız, kullanımı kolay bir klavyeye, daha büyük ekranlara sahip olan ve aynı anda birden çok sekmeyi veya siteyi görüntülemenizi sağlayan bir dizüstü bilgisayarı nasıl kullandığınız ile aynı olmayacaktır.

Elbette, mobil alışveriş davranışının masaüstü alışveriş davranışıyla aynı olmayacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Bazı örtüşmeler var ama kesinlikle hiçbiri  aynı değildir.

Satışların en büyük kısmı masaüstü sitelerde hala sürerken, mobil cihazlar yetişmeye başlıyor. Mobil dönüşümler 2015’ten 2016’ya kadar% 30 arttı. Mobil alımlar 2016 yılında tüm çevrimiçi alışverişlerin% 31’ini oluşturuyor.

Eğer hedef kitlenizin satışlarının% 30’unu kaybetme riskini karşılayabiliyorsanız, her zaman mobil alışveriş göz ardı edin. Ancak, çoğu işletme gibi iseniz ve hedef kitlenizin büyük parçalarını ayırma konusunda risk almak istemiyorsanız, mobil ticarete nasıl uyum sağlayabileceğinizi görmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gereken Mobil Alışveriş Eğilimleri

Mobil ticaret dünyasını sallamaya hazır mısınız? Şu anda gerçekleşen beş büyük mobil alışveriş trendine bir göz atın ve işiniz için bunlardan nasıl yararlanabileceğinizi görün.

1. Kullanıcılar Size Daha Güvenir

Her yeni teknoloji ortaya çıktığında, kullanıcılar tam olarak güvenme şansına sahip değiller. Bu, değişmeye başlayan bir algıdır ve kullanıcılar mobil sitelere daha fazla güveniyor ve onlardan satın almaya daha istekli oluyor. Bu da sadece algı değil. Mobil ticaret ilerledikçe, güvenlik yetenekleri önemli ölçüde artmıştır.

Kullanıcılar mobil alışveriş konusuna daha fazla güvenmeyi öğrenirken, kullanıcılarına güvenlerinin iyi bir şekilde karşılandığını göstermek için sitenizdeki güvenlik rozetlerini McAfee’ninkileri gibi kullanmak iyi bir fikirdir .

2. Gerçek Çoklu Kanal Deneyimi Yaratmak

Çok kanallı ticaret, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi kanallarda aynı anda satış yapmayı içerir. Web sitenizde, Amazon’da ve bir mobil uygulamada mağazada satış yapmayı düşünün. İdeal olarak, bir müşterinin sepeti, mobil cihazlara eklenmiş olsalar bile masaüstlerine yüklenebilir.

Hem mobil sitelerin hem de mobil uygulamaların, yalnızca birine sahipseniz bile, çok kanallı deneyimin önemli parçalarıdır. Ancak, bazen, mobil cihazlarda daha fazla satma konusunda en iyi seçeneğiniz, Amazon gibi diğer mobil uygulamalardan yararlanmak olacaktır . Shopify’ın Amazon E-ticaret uygulaması veya WooCommerce’ın Amazon Fulfillment eklentisi gibi ürünlerinizi hızla Amazon’a aktarmak için araçlar kullanabilirsiniz .

3. Çoklu Ödeme Seçenekleri Sunan

Daha fazla ödeme seçeneği eklemek, kullanıcı deneyiminizi iyileştirmenin harika bir yoludur, tek dokunuşla mobil ödeme ve dijital cüzdan seçenekleri, mobil dönüşümleri artırmıştır. Bu birkaç faktöre bağlıdır:

Kullanıcılar için daha kolay
Alım yapanlar için yapılacak olan ödeme işlemini hızlandırıyor
Mobil bir siteye güvenmek için bir rezervasyon yaptırıyorlarsa, satın alma işlemini tamamlamak için kredi kartı bilgilerini girmeleri gerekmez.
Apple Pay, PayPal ve Amazon Pay tüm harika örneklerdir.Henüz mobil siteniz için sunmuyorsa, en kısa zamanda bunu değiştiririm.

4. Yükleme Hızı Büyük Bir Faktördür

Site hızı, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için panoda önemlidir. Ancak, mobil cihazlarla sitenizin en son iPhone’larda yeterince hızlı yüklenmesini sağlamak için ek adımlar atmanız gerekecek. Özellikle resim ve videolar masaüstüne iyi yüklenebilir, ancak mobil yükleme hızlarını düşürebilir.

Resimlerinizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun. Mümkün olan en küçük dosya boyutlarını kullanın ve resimlerinizi değiştirmek için Akamai Görüntü Optimizasyonu gibi araçlardan yararlanarak yükleme hızınızı düşürmeden güzel kalın.

5. AR ve VR

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojileri, hem yatırımcılar için daha popüler ve daha erişilebilir hale geliyor. Hem de AR veya VR ile ilgilenmek için özel yazılım veya araçlara ihtiyaç duyduğundan, bu deneyimi sunmanın en kolay yolu. Potansiyel müşterilere mobil cihaz ile. Bu özellikle mobil uygulamalar için geçerlidir.

Artırılmış gerçeklik , e-ticaret işletmelerinin çoğunluğu için en iyi (ve en erişilebilir) seçimdir. Gerçekliğin bir yönünü değiştirir, çoğu zaman önceden var olan bir arka plan üzerine bir şeyler yerleştirir. Örnekler arasında, bir kıyafetin sizde nasıl duracağını veya kullanıcıların yeni bir odanın boyutlarını ayarlamalarını sağlayan ve mobilyalarının kendi içinde ölçeklendirmeye nasıl uygun olduğunu gösteren bir siteyi içeren uygulama vardır.

Öte yandan sanal gerçeklik, tamamen değişmiş bir sanal gerçeklik. Uzun vadede, gerçek sanal cihazlar daha yaygın hale geldikçe, belirli bir tesiste kayak yapmak gibi bir şey olduğunu gösteren reklamlar, güçlü satış araçları haline gelebilir.

Sonuç

Mobil alışveriş, yıldan yıla daha da önemli olmaya devam edecek. Bu nedenle, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir siteniz yoksa, bunu değiştirme zamanı geldi. Bunu yaptıktan sonra, kullanıcıları daha fazla satmanıza yardımcı olacak kolay mobil ödeme ve artırılmış gerçeklik araçları gibi, kullanıcıları heyecanlandıran mobil ticaret eğilimlerine dikkat edin. Tüm bu önemli noktaları göz ardı etmeden kullandığınız takdirde E-ticaret sitenizi Facebook reklam ya da Google reklam vererek yayını soktuğunuz da bütün şanslar sizden yana olacaktır. Zaman kaybetmeden siz de kazananlar arasında yerinizi alın.