26 Mart’ta Yandex Müzik Servisi İle Geliyor

Türkiye’de 2011 yılının Eylül ayında açılan ve resmi olarak faaliyete başlayan Rus arama motoru olan Yandex, art arda açtığı servisleri ile kendisinden söz ettirmeyi çok iyi bir şekilde başarmış bulunuyor. Yandex Twitter’la geçtiğimiz aylarda ortaklık gerçekleştirmişti. Gerçekleştirdiği ortaklık ile büyük ses getiren Yandex’in yeni açacağı servis ile Türkiye’ye müzik dinletecek.

Yandex Türkiye’yi önemsediğini her fırsatta ifade etmeye çalışırken yayınladığı televizyon reklamları ile Türkiye’yi önemsediğini ciddi olarak halka gösterdi. Açacağı müzik servisi ise 26 Mart’ta Türkiye’deki kullanıcılarına müzik servisini hizmete sunacak. Yandex müzik servisini kullanacak olan şahıslar istediklerinde 170 bin Türkçe istediklerinde ise 2.5 milyon yabancı şarkıyı açılacak olan Yandex müzik servisinden dinleyebilecekler. Yandex EMI, MESAM, MSG ve Warner gibi telif kuruluşları ile yurt içi ve yurt dışın da görüşmeler yapıyor.  Rusyanın dev arama motoru olan Yandex açacağı Müzik servisi için mevcut arama sayfasını kullanacak. Müzik servisini kullanacak olan şahıslar dinlemek istedikleri müziklerin isimlerini Yandex’in arama sayfasına yazarak ulaşabilecekler.

Yandex’in Türk televizyonlarında yayınladığı reklam filminde kullandığı ” yaşamın tüm cevapları ” sloganı ile Türkiye’de  çok daha fazla kullanıcıya ulaşmaya çalıştığı planlarından bir tanesi.  Yandex’in reklam filmi geçtiğimiz günde Türk kanallarında yayınlanmaya başladı, reklam filminde geçen ” hoşaf tarihi ” ve ” bizden cacık olur mu?” göndermeleri hangi devler için bilinmez fakat arama motorları arasında rekabet getiren Yandex’in heycan verdiği kesin.