AdWords Genişletilmiş Metin Reklam

Genişletilmiş metin reklamlar, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada hem kullanıcılar hem de reklamverenler düşünülerek tasarlanan yeni nesil metin reklamlardır. Genişletilmiş metin reklamlar, reklamverenlere mesajları üzerinde daha fazla kontrol verir ve kullanıcılara reklamınızı tıklamadan önce daha fazla bilgi sağlar. Metin reklamlar gibi genişletilmiş metin reklamlar da hem Google Arama Ağı’nda hem de Google Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanılabilir ve şu anda metin reklamları destekleyen tüm AdWords araçları tarafından desteklenir. Reklam uzantıları (otomatik ve manuel) da genişletilmiş metin reklamlarla tamamen uyumludur.

Bu kılavuzda, genişletilmiş metin reklamların ne olduğu ve standart metin reklamlardan farkı açıklanmaktadır. Ayrıca, yeni metin reklamları genişletilmiş metin reklam biçiminde oluşturmaya ilişkin yöntemler önerilmektedir.

Genişletilmiş metin reklamlar, birkaç önemli açıdan standart metin reklamlardan farklıdır. Genişletilmiş metin reklamlar aşağıdakilere sahiptir:

 • İki başlık alanı (her biri en fazla 30 karakter)
 • Tek bir genişletilmiş açıklama alanı (en fazla 80 karakter)
 • Nihai URL’nizin alan adını kullanan bir görünen URL
 • İsteğe bağlı iki “Yol” alanı, reklamın görünen URL’sinde kullanılır (her biri en fazla 15 karakter)
Nehirde Lüks Gemi Turları – Hemen Rezervasyon Yaptırın
www.example.com/Turlar
Dünyayı Nehirler Üzerinden Keşfedin. Belirli Turlarda İndirim Fırsatı!

Yeni bir görünen URL

Genişletilmiş metin reklamlar sayesinde artık nihai URL alan adıyla eşleşen bir görünen URL girmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, AdWords, alan adını nihai URL’den alır ve reklamınızın görünen URL’si olarak gösterir. Örneğin,www.example.com/açıkhava/yürüyüş/ayakkabı nihai URL’sine sahipseniz reklamınızın görünen URL’siwww.example.com olarak gösterilir.

Genişletilmiş metin reklamlar, en fazla 15 karakter içerebilen isteğe bağlı iki “Yol” alanı da sunar. Bu alanlar, görünen URL’nizin bir parçasıdır ve web sitenizin alan adından sonra gelir. www.example.com/açıkhava/yürüyüş/ayakkabınihai URL’sine sahipseniz, yol metniniz Yürüyüş ve Ayakkabı olduğunda reklamınızın görünen URL’siwww.example.com/Yürüyüş/Ayakkabı olur.

Reklamlarınızı okuyan kullanıcılara, web sitenizde nereye yönlendirileceklerine ilişkin daha ayrıntılı bilgi sağlamak için yol metnini kullanmanız önerilir. Yol alanlarına girdiğiniz metnin web sitenize ait URL’nin bir parçası olması gerekmez, ancak bu metin açılış sayfanızdaki içerikle alakalı olmalıdır.

Genişletilmiş metin reklamlara geçiş

AdWords şu anda AdWords’ün yeni ve önceki sürümlerinde hem genişletilmiş metin reklamların hem de standart metin reklamların oluşturulmasını desteklemektedir. Yeni bir reklam oluşturduğunuzda varsayılan olarak genişletilmiş metin reklam biçimi seçilir. Standart metin reklam biçimine geri dönmek için “Nihai URL” alanının üzerindeki Standart metin reklama geri dön bağlantısını tıklayın.

26 Ekim 2016 tarihinden itibaren, AdWords standart metin reklamların oluşturulmasını veya düzenlenmesini desteklemeyecektir. Söz konusu tarihten sonra oluşturulan yeni metin reklamların geliştirilmiş metin reklam biçimini kullanması gerekir. Mevcut standart metin reklamlar 26 Ekim 2016 tarihinden sonra da yayınlanmaya devam edecektir.

Bu tarihten sonra, yalnızca genişletilmiş metin reklamları oluşturabilecek ve düzenleyebileceksiniz. Ancak, mevcut standart metin reklamlar, genişletilmiş metin reklamlarla birlikte yayınlanmaya devam edecektir.

Kampanya taslakları ve denemeler gibi, farklı reklam metinleriyle denemeler yapılmasını destekleyen AdWords araçları, genişletilmiş metin reklamlarla tamamen uyumludur. İşletmeniz için en iyi performansı gösteren varyasyonu bulmak üzere, genişletilmiş metin reklamlarınızın farklı varyasyonlarını denemeniz önerilir. Yeni bir genişletilmiş metin reklam oluşturduğunuzda, standart metin reklamınızı duraklatmadan önce genişletilmiş metin reklamın onaylanmasını beklemeniz de tavsiye edilir. Genişletilmiş metin reklam oluşturma

Toplu düzenlemeyi kullanma

Genişletilmiş metin reklamlarda toplu değişiklikler yapmak, standart metin reklamlarda toplu değişiklikler yapmaya çok benzer. Birden fazla reklam seçebilir ve Düzenle menüsünden bu reklamları duraklatabilir, etkinleştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca, birden fazla metin reklamı aynı anda düzenlemek için “Düzenle” menüsündeki “Reklamları değiştir” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Toplu yükleme özelliği, standart metin reklamlarda bulunmayan ek sütun başlıklarına sahip genişletilmiş metin reklamları da destekler. Aynı Toplu yükleme e-tablosunda hem standart hem de genişletilmiş metin reklamlarda değişiklik yapılabilir.Başlayın

AdWords Editör’ü kullanma

AdWords Editör’ü kullanarak da genişletilmiş metin reklamları toplu olarak oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. AdWords Editör Sürüm 11.5, genişletilmiş metin reklamları destekler.

Genişletilmiş metin reklamlardan en iyi şekilde yararlanma

Genişletilmiş metin reklamlar, hâlihazırda standart metin reklamlardan aşina olduğunuz bazı en iyi uygulamalara sahiptir. Ancak, neredeyse %50 daha fazla reklam metnine ve ek bir başlığa sahip olan genişletilmiş metin reklamlar, kullanıcılarla bağlantı kurmanız ve web sitenizde daha çok nitelikli tıklama elde etmeniz için size daha fazla fırsat sunar.

 • Reklamınızın mesajını yeniden düşünün. Mevcut reklamlarınıza ikinci bir başlık eklemek cazip gelebilir ama bunu hemen yapmayın. Yeni reklamınızın tüm bölümlerini göz önünde bulundurarak sunmak istediğiniz mesajın tamamını düşünün.
 • Karakter sınırlarınızdan yararlanın. Genişletilmiş başlık alanları, reklamlarınızın tıklanabilir alanını artırır ve arama yapan kullanıcılar reklamı tıklayarak sitenize gelmeye karar vermeden önce onlara daha fazla bilgi sunmanıza olanak tanır.
 • Başlıklarınızı optimize etmeye odaklanın. Kullanıcılar çoğunlukla reklamınızın başlığını okur. Reklamınız arama sonuçları sayfasında görüntülendiğinde başlık alanları kısa çizgi “-” kullanılarak birleştirilir. Mobil cihazlarda başlık ilk satırı aşabilir. Reklamınızın ilgi çekici olduğundan ve farklı cihazlarda kolayca okunabildiğinden emin olmak için başlığınızın gösterilebileceği farklı şekilleri göz önünde bulundurun.
 • Reklam uzantıları kullanın. Web sitenize yönlendiren ilave derin bağlantılar veya işletmenizin bulunduğu konum gibi bilgileri reklamınızın altına eklemenin reklam performansını artırdığı gösterilmiştir.

Sık sorulan sorular

Genişletilmiş metin reklamların mobil cihazlarda işleyişi
Genişletilmiş metin reklamlar, mobil cihazlar dahil tüm cihazlarda mükemmel bir görünüm için tasarlanmıştır. Bu esneklik sonucunda, genişletilmiş metin reklamlar artık Cihaz Tercihi ayarını desteklememektedir. Reklamınızın farklı cihazlarda ne sıklıkta gösterileceği konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak için cihaz teklif ayarlamalarınıdeneyin.
Genişletilmiş metin reklamlar, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında kullanılabilir mi?
Evet. Görüntülü Reklam Ağı için genişletilmiş metin reklam oluşturmak üzere “Tüm kampanyalar” düzeyinde Metin reklam’ı seçin. Ayrıca, genişletilmiş metin reklamları Arama Ağı kampanyalarından kopyalayıp Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarına yapıştırabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınız için genişletilmiş metin reklamlar yerine duyarlı reklamları da kullanabilirsiniz. Duyarlı reklamlar, metin reklamlar da dahil olmak üzere birkaç farklı biçimde gösterilebilir. Bu, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki sitelerde ve uygulamalarda kullanıcılara daha iyi ulaşmanızı sağlar.

Genişletilmiş metin reklam alanları için karakter sınırları nedir?
Genişletilmiş metin reklamların başlık alanlarından her biri en fazla 30 karakteri destekler. Açıklama alanı 80 karakteri destekler ve yol alanlarının her biri en fazla 15 karakterden oluşabilir. Korece, Japonca ve Çince gibi çift genişlikli dillerin her karakteri bir yerine iki karakter sayılır. Daha fazla bilgi
Nihai URL bir alt alan adına sahipse görünen URL’ye ne olur?

Çoğu durumda, nihai URL’niz alt alan adına sahipse bu ad görünen URL’nize eklenir. Ender rastlanan durumlarda ise alt alan adınız, görünen URL’nize eklenmeyebilir. Örneğin, alt alan adınızda ticari markalı bir terim bulunuyorsa görünen URL’niz alt alan adını içermeyebilir.

Reklamlarım gösterildiğinde, genişletilmiş metin reklamımdaki reklam metninin tamamı her zaman görünür mü?
Genellikle, reklamlarınız gösterildiğinde, girmiş olduğunuz reklam metninin tamamı reklamla birlikte gösterilir. Bazı durumlarda, AdWords’ün metninizi kısaltması gerekebilir. Bu genellikle üç nokta (“…”) ile yapılır. Örneğin:
 • Telefon uzantıları kullanıyorsanız “Ara” düğmesi reklam metninizin belirli bir kısmının yerini alabilir.
 • Reklam metninizde “i” gibi dar karakterler yerine daha çok “m” gibi geniş karakterler kullanılıyorsa başlık metniniz bazı tarayıcı boyutlarında sunulan alandan daha geniş bir alanı kaplayabilir. Latin alfabesi kullanılan çoğu dilde, birleşik başlığınızı toplam 33 karakter ile sınırlandırarak bunu önleyebilirsiniz.
 • Genişletilmiş metin reklamlarınız Google Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterildiğinde, “Başlık 2” bazı reklam biçimlerinde gösterilmeyebilir.
Görünen URL, nihai URL, açılış sayfası URL’si ve yol alanları arasındaki fark nedir?
Standart metin reklamlar ve diğer reklam türlerinde olduğu gibi, nihai URL (veya açılış sayfası URL’si), kullanıcının reklamlarınızı tıkladıktan sonra yönlendirileceği sayfayı yansıtır. Görünen URL, reklamınızda başlığın altında, açıklamanın üzerinde gösterilen yeşil renkli URL’dir. Reklamın yol alanlarına girdiğiniz içerik, Nihai URL’nin alan adına eklenerek oluşturulur.
Standart metin reklamlarımın yayınını duracak mı?
26 Ekim 2016 tarihinden itibaren, AdWords standart metin reklamların oluşturulmasını veya düzenlenmesini desteklemeyecektir. Söz konusu tarihten sonra oluşturulan yeni metin reklamların geliştirilmiş metin reklam biçimini kullanması gerekir. Mevcut standart metin reklamlar 26 Ekim 2016 tarihinden sonra da yayınlanmaya devam edecektir.
Genişletilmiş metin reklamları oluştururken veya düzenlerken oluşan hataları nasıl düzeltebilirim?

Reklamınızı kaydetmeye çalışırken hata iletisi aldıysanız, reklamın bir veya daha fazla AdWords politikasına uygun olması için reklam metninin değiştirilmesi gerekmektedir. Aşağıda bazı ipuçları verilmiştir:

 • Her alan için doğru karakter sınırını kullanın
 • Noktalama işaretleri ve sembollerin doğru kullanımını kontrol edin
 • Reklam metninizde dil bilgisi hatası veya yazım yanlışı bulunmadığından emin olun