CoAdvertise Türkiye pazarında yerini aldı

CoAdvertise, yatırımlarının ardından Real Time Bidding yani gerçek zamanlı açık arttırma üzerine kurulu online reklamcılık modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi olma yolunda yer almak için ülkemizde ofisini açmıştır. Nisan ayında alman yatırımcılardan 5 milyon dolarlık bir yatırım almıştır.
2012’nin bitmesine sayılı günler kalan bu son dönemlerinde CoAdvertise’dan Real Time Bidding hakkında ve Türkiye’deki firmayla ilgili olarak bilgiler alınmıştır. Online reklamcılıkta hızla ilerleme gösteren Real Time Bidding, reklam verenlerin hedeflerine göre gerçek zamanlı olarak, teklif verip satın alma yapabildikleri teknolojiye denir. Real Time Bidding’te her reklâm ayrı olarak ihaleye çıkıyor ve en fazla teklif sunan ihalenin kazananı olmaktadır.
Yayıncılara ve reklâm verenlere sağladığı farklı avantajlar vardır. Örnek vermek gerekirse, reklâm verenler şartları önceden belirlenmiş reklâmlar yerine, anlık olarak değişebilen esnek reklâm kampanyaları düzenliyorlar. Yayıncılar ise, gerçek zamanlı olarak işleyen teklif mekanizması ile değişik dönem ve içeriklerden daha fazla gelir elde etme olanağına kavuşmuşlardır.
Medyanet iş ortaklığı ile Türkiye pazarına giren CoAdventise, önceki dönemlerde Türkiye’de yurt dışı pazarlaması ile ilgili faaliyetler içerisinde bulunuyorlardı. CoAdventise, Netbook, Mynet, Medyanet ve internet haber ile çalışmaktadır.
Şu anda Türkiye’de klasik dijital reklam işi ile ilgilenenler RTB’e ilgi göstermektedirler. Önümüzdeki günlerde RTB’yi reklam alanında daha çok duyacak gibi duruyoruz.