Düşük Trafikli AdWords Kampanyasından Daha Fazla Dönüşüm Nasıl Alınır?

Arama hacmi, en başarılı AdWords kampanyalarının anahtarıdır bu nedenle AdWords düşük arama hacmi olan kampanyalarınızdan da geri dönüşüm alabilmeniz önemlidir. Neticede, ayda 10.000 arama yapan bir anahtar kelime için teklif veriyorsanız ve yüzde 5’lik bir tıklama oranına, yüzde 10’luk bir dönüşüm oranına ve yüzde 20’lik bir yakınlaşma oranına sahipseniz, ayda 10 satış gerçekleştirmeyi bekleyebilirsiniz. Daha iyi reklam metni , açılış sayfaları veya satış taktikleri bu sayıları artırabilir, ancak günün sonunda, ayda yalnızca 10.000 arama yapmanız yeterlidir.

Şimdi, anahtar kelimeniz ayda binlerce arama yapıyorsa, bu sorun değil, ancak hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler ayda sadece yüz arama alsa ne olur? Aniden, yüzde 5’lik bir tıklama oranı, yüzde 10’luk dönüşüm oranı ve yüzde 20’lik yakın oran, bir yıl içinde bu anahtar kelimeden bir satış almanız anlamına gelir.

Ayrıca, ayda yüz kez arama yapan bir anahtar kelime için etkili bir kampanya yürütüyorsanız. Birçok AdWords düşük arama hacmi kampanyasında, ayda yirmiden az arama yapan anahtar kelimelerde kanıtlanmamış bir kampanya yürütebilirsiniz! Bu makalede, düşük trafik durumlarını ele almak için 3 farklı yoldan bahsedeceğiz.

1. Geniş eşlemeyi kullan

Geniş arama hacmine sahip anahtar kelimeler için teklif veriyorsanız, geniş eşleme, çok fazla para harcamamanın harika bir yoludur. Örneğin, sistem uygulama ürünlerini (SAP) uygulayan bir şirket için bir AdWords hesabını denetledik. Hem onlar hem de müşterileri her zaman “SAP”(System, Application & Products) terimini kullandılar, böylece “sap” anahtar sözcüğünü hedeflediler .

Geniş eşleme anahtar kelime “sap”.

Artık, “sap” anahtar kelimesi ayda bir milyon arama yapıyor, ancak bu anahtar kelimeyi geniş bir şekilde eşleştirdiklerinde reklamları hayal edebileceğiniz her arama için gösteriliyordu. Sayısız alakasız arama terimleri arasında, gereksiz binlerce tıklama almaktadır.

Ne yazık ki, büyük arama hacmine sahip anahtar kelimeler Google’ı karıştırmaya eğilimlidir. Bununla birlikte, bir anahtar kelimenin sahip olduğu daha az arama hacmi, ne kadar açık olursa o kadar spesifiktir. Google’ın diğer benzer aramalarla yorum yapması ve eşleşmesi için daha spesifik aramalar çok daha kolay. Örneğin, Google’da “sap dağıtımını” Anahtar Kelime Planlayıcı’ya bağladığınızda, bu anahtar kelime ayda sadece 140 arama alır, ancak Google’ın önerileri para için değerlidir. “Sap uygulama hizmetleri” gibi aramalar, işletmenin aradığı şey için mükemmel bir uyumdur ve bir ton arama hacmi elde edemese de, bu işletmenin reklamlarının görüneceği toplam alakalı arama sayısını artırır.

AdWords düşük arama hacmi ile uğraşırken, geniş eşleme genellikle büyük bir varlık olabilir. AdWords düşük arama hacmi anahtar kelimeleri belirli olma eğilimindedir. Bu nedenle, geniş eşleme, reklamlarınızı daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz düşük hacimli aramaların önüne getirmek için harika bir iş çıkartabilir.

İşleri daha da iyi hale getirmek için, bir süreliğine geniş eşlemeli anahtar kelimelerinizi yayınladıktan sonra, Arama Terimleri raporunuza girebilir ve Google’ın kampanyanıza eklemeniz gereken herhangi bir negatif anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Açıkçası, bu yaklaşım, tam eşlemeyi kullanarak yüksek arama hacmi anahtar kelimesini hedeflemek kadar etkili değildir. Ancak, geniş eşlemeyi kullanmak, hedeflenen düşük hacimli bir anahtar kelimenin dışında bir ayda birkaç yüz bin kişiye daha fazla alakalı arama yapmanıza yardımcı olabilir.

2. Ürünlerinizi tanıtın

Bazen, anahtar kelimelerinizin AdWords düşük arama hacmi  içeriğinde sayılmasının nedeni, kullanıcıların sattığınız ürünü aramayı düşünmemeleridir. Bu özellikle yeni, yenilikçi bir ürüne veya çok küçük bir potansiyel kitleye sahip niş şirketlere sahip işletmeler için geçerlidir.

Bu durumlarda, huniden biraz daha yükseğe odaklanarak başlamak genellikle iyi bir fikirdir. Kişilerin ürün, hizmet veya işinizi rastgele keşfetmesini beklemek yerine, pazarlamanızla biraz daha agresif olmak iyi bir fikirdir. Ücretli sosyal, görüntülü veya görüntülü reklamcılık, kelimeyi yaymak ve farkındalık ve talep oluşturmak için harika bir yoldur. Tüm bunlar 101 pazarlamadır. Yeni veya niş ürünler ve hizmetler genellikle ısınma süresine sahiptir.

Bunun yerine, çoğu insan, sattığınız şeyleri düşünmek için biraz zamana ve satın almaya hazır olmadan önce biraz araştırma yapmaya ihtiyaç duyacaktır. İyi bir ekran veya video yeniden hedefleme stratejisi burada yardımcı olabilir. Örneğin, sırt ağrısına yardımcı olan bir “uyku invertörü” yatak alternatifi keşfettiyseniz, reklamınıza tıklamak için “en iyi yatak” arayan çoğu kişiyi ikna etmek zor olabilir. Bir “uyku invertörü” aramıyorlar, bir yatak arıyorlar!

Ancak, “uyku çevirici” görüntülü reklamlarınızdan birini tıklayan ve “en iyi yatak” ı araştıran bir kişi, arama reklamınızı tıklayıp potansiyel olarak bir satın alma işlemi yapma şansına sahiptir. Ne de olsa, ürününüzün ne olduğunu zaten biliyorlar, bu nedenle “uyku çeviricinizi” “en iyi yatak” arayışına bağlamak sadece satın almak gereken itici güç olabilir.

Sizi anlamayan veya sattığınız ürünleri anlamaya çalışan “normal” ürünler veya hizmetler ile rekabet etmeye çalışmak yerine, “normal” anahtar kelimeler için çok düşük bir teklif kampanyası yürütebilirsiniz. Sitenizi veya açılış sayfanızı ziyaret eden bir kişi bu terimleri aradığında teklifinizi önemli ölçüde artırmak için RLSA’ları kullanın. Bu sayede, sattığınız ürün için henüz hazır olmayan kişiler için rekabet etmeden, yeni ve gelişmiş seçeneklerinizi potansiyel müşterilerin önünde tutabilirsiniz.

Esasen, bu taktik size, alakasız tıklamaları çekmeden daha geniş arama hacmi anahtar kelimelerine erişmek için RLSA’ları kullanarak düşük trafikli anahtar kelimelerinizi aşmanın bir yolunu sunar.

3. birleştirmek ve fethetmek

Yukarıda belirttiğimiz gibi, düşük arama hacmi anahtar kelimeleri de genellikle yüksek oranda spesifik anahtar kelimelerdir. Bu, Google reklam için kopyanızı optimize etmeye geldiğinde gerçek sorunlar yaratabilir.

Tıklamaları almak için, belirli aramaların belirli bir reklam kopyasına ihtiyacı vardır. Bu nedenle, sahip olduğunuz birkaç aramadan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, düşük trafikli anahtar kelimelerinizin arama terimleriyle ve arama amacınıza uygun bir reklam metni yazmanız gerekir.

Maalesef, reklam metninizi yalnızca ayda 10 tıklama aldığınızda değerlendirmek zordur. Bu nedenle, mükemmel reklam kopyasını ilk oluşturduğunuz da yazmazsanız, potansiyel tıklamaları, dönüşümleri ve satışları bile fark etmeden kaçırırsınız.

Ancak, reklam trafiğini düşük trafikli anahtar kelimelerde test etmenin bir yolu vardır. Reklam kopyanızı nasıl bir araya getirdiğiniz konusunda akıllı olmanız gerekir.

Oranlar, hedef kitlenizin kullandığı belirli anahtar kelimeler farklı olsa bile, önemli noktaları temelde aynıdır. Bunu aklınızda tutarak, anahtar kelimeleri ve önemli noktaları göz önünde bulundurup bir reklam metni yazabilirsiniz. Reklam metniniz temel olarak tutarlıysa, bu reklamların tamamını AdWords’te aynı etikete verebilirsiniz ve bu performansı, Reklam Performansınızı Rapor Editör’deki tüm anahtar kelimelerinizde birleştirmek için kullanabilirsiniz. Reklam Etiketinizi Rapor Editör’de seçtiğinizde, tek yapmanız gereken değerlendirmek istediğiniz metrikleri seçmektir. Google, reklam metniniz için toplu verileri size gösterecektir. Bu, işleri yapmak için çok bilimsel bir yol değildir, ancak reklam kopyanızın nasıl performans gösterdiğini anlamanın harika bir yoludur.

Ayrıca, iki farklı reklam kopyası kümesini test etmek için de aynı taktiği kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, her bir sürümü kampanyalarınızda ayrı ayrı etiketlemek ve Rapor Düzenleyici’de bir etiket raporu çalıştırmaktır. Bu makalede ele alınan diğer taktikler gibi, bu yaklaşım da ideal değildir, ancak işleri doğru yapmak için yeterli trafiğiniz yoksa, bir yerden başlamak için kullanışlı bir numaradır.

Sonuç

Düşük trafikli kampanyalar yönetmek gerçekten çok uğraştırıcı olsa da, AdWords’deki düşük trafikli anahtar kelimelerden hala iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ancak, yaklaşımınızı değiştirmeniz gerekir.