E-ticaret Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Bir e-ticaret web sitesi işletme sahibi olarak, iş yükünüzü basitleştirmek için her zaman farklı yollar ararsınız. Bunun da ötesinde, her zaman çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızda daha verimli olmanın yollarını arıyorsunuz .Dinamik arama ağı reklamlarına bir göz atalım.

Dinamik arama ağı reklamlarında yeniyseniz , bu, anahtar kelime araştırmaları üzerinde çalışmak zorunda kalmadan kampanya yapılarını hızlı ve verimli bir şekilde ölçeklendirmenin harika bir yolu olabilir. Böylece işleri daha kolay hale getirme ruhuyla, dinamik arama reklamları ve bir e-ticaret işletme sahibi olarak bunları neden kullanması gerektiğinin 6 nedeni hakkında her şeyi öğrenelim!

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nelerdir?

Dinamik arama ağı reklamları, sitenizdeki içeriğe dayalı olarak çevrimiçi aramalarda görünen reklamlardır .
Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Dinamik arama ağı reklamları, reklamlarınızı hedeflemek ve sitenizden taranan içerikle yakından alakalı terimlerle eşleştirmek için e-ticaret web sitesi içeriğinizi kullanır.

Dinamik arama ağı reklamları, reklamlarınızı tam olarak sunduğunuz ürün için Google’da Google reklam üzerinden arama yapan ve anahtar kelimelere dayalı kampanyalarınızın boşluklarını doldurmanıza yardımcı olan müşterileri bulmanın en kolay yoludur. Bu reklamlar ayrıca çok sayıda aramaya kolayca uygulanabilecek kolay bir kampanya oluşturma iş akışı oluşturur.

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

E-ticaret web sitesi işletme sahibi olanlar, belirli sayfaların mı yoksa tüm web sitelerinin taranmasını ve reklamların hedeflenmesini isteyip istemediklerini seçebilir. Şu anda, dinamik arama reklamları oluşturmak için varsayılan kategori kullanılmaktır. Tipik olarak, e-ticaret web sitesi içeriğin yapısı ve derinliğine bağlı olarak, doğrudan arama ağı reklamları, “iş hedefleri için en uygun olan” kullanıcı gruplarına ulaşılmasına yardımcı olur.

Örneğin, kadın kıyafetlerini ve segmentlerini web sitesi kategorilerinizi, elbise, ayakkabı, çanta, aksesuar gibi sattığınız ürünlere göre satan bir e-ticaret işletmesi iseniz,muhtemelen doğrudan arama reklamlarınızın nasıl hedefleneceğni biliyor olmalısınız.Reklamlarınız daha sonra, Google’da “kadın ayakkabıları” veya diğer alakalı hedefler için arama yapan kadınlara sunulacaktır.

Standart reklam gruplarınızdan açılış sayfaları : Şu anda arama ağı reklamları yayınlamakta olduğunuz tüm web sayfaları. Bu hedefleme seçeneği, mevcut reklam gruplarında ve kampanyalarda zaten açılış sayfaları olarak kullanmakta olduğunuz web sayfalarındaki trafiği artırmanızı kolaylaştırır.
Kategoriler : Tema tarafından düzenlenen açılış sayfalarının grupları. Hangi sayfa kümelerinin hedefleneceğine, benzer sayfaların nasıl gruplandırılacağına ve ayrıntı düzeyine karar verirsiniz.
Sayfa özet akışı : En çok odaklanan hedefleme için bir URL tablosu kullanın.
Başlıklar, metin ve belirli kelimeler.

Dinamik Arama Ağı Reklamlarını Kim Kullanmalı?

Dolayısıyla, kendinizce şöyle düşünebilirsiniz: “Web sitemi tarayacak ve benim için reklam hedefleme oluşturacak bir Google programı istiyorum, ancak web sitem bunun için çalışacak mı?

E-ticaret işletmelerine dinamik arama ağı reklamları öneririm:

Zengin İçeriğe Sahip Olun: Açılış sayfalarınızda ve web sitenizde daha anlamlı içerik, oluşturduğunuz da  daha iyi sonuçlar alırsınız.
Büyük Bir Envanter: Stokta yüzlerce ürüne sahip olan e-ticaret işletmeleri, dinamik arama reklamlarından yararlanabilir.
Değişen Ürünler: Hiç kimse haftada saatlerce yeni ürünler yüklemek istemez ve herkes artık satılmayan ürünleri duraklatmak ister. DSA’lar sizin için uzman bir reklam platformu kullanarak gelen maliyetler olmadan sizin için ilgilenecektir.
Genellikle, sorgu kapsamınızı genişletmek ve sitenize daha fazla hacim kazandırmak için güçlü bir kampanya türü arıyorsanız, bu iyi bir uyum olabilir. Buna atılmadan önce , reklamlarınızın dinamik arama reklamları standartlarına uygun olduğundan emin olmak için AdWords politikalarını gözden geçirdiğinizden emin olun.

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Başlamadan önce, Google Adwords bu en iyi uygulamalardan bazılarını önerir :

Web sitenizi geliştirin: Sitenizin kalitesi, reklamlarınızın kalitesi kadar önemlidir. Web sitenizi nasıl geliştireceğinize dair ipuçları alın .
Harika Açıklamalar Yazma: Reklamlarınızın ulaşmaya çalıştığınız kişilerle alakalı olduğundan emin olun.
Mobil Olun: Dinamik Arama Ağı Reklamları, hareket halindeyken arama yapan veya göz atılan müşterilere mobilde görünebilir.
Erişilebilirlik: Tüm içeriğin dinamik olarak oluşturulduğu siteler, Google’ın reklamları anlaması ve yapması için zor olabilir.
Tek bir dile yapıştırma : Web sitenizin alan adı birden fazla dilde sayfa içeriyorsa, basitleştirin!
AdWords’te DSA’ları ayarlamak nispeten basittir. Başka bir kampanya oluşturacağınız gibi, bir metin kampanyası oluşturma sürecinden geçebilirsiniz .

AdWords hesabında oturum açın.
Kampanyalar sekmesini tıklayın.
+ Kampanya açılır menüsünü tıklayın ve Yalnızca Arama Ağı’nı seçin.
“Kampanya ayarlarını seç” sayfasında Dinamik Arama Ağı Reklamları’nı seçin. Ardından kampanya adınızı girin. Yalnızca “Tüm özellikler” kampanya türünde kullanılabilen ek özellikler (“Reklam zaman planlaması” ayarı gibi) kullanmak isterseniz, söz konusu kampanya türüne göre bir Dinamik Arama Ağı Reklamları kampanyası yapılandırabilirsiniz.
Alanınızı ve reklamlarınızın hedeflemek istediğiniz sayfalara karşılık gelen dili girin.
Hedefleme tercihinizi seçin. Reklamlarınızı Google’ın web sitenizin dizinine göre hedefleyin veya URL’lerin bir e-tablosuna dayalı olarak hedefleyin (sayfa beslemesi)
Hedef coğrafi bölgelerinizi seçmek için Konum seçeneklerini (gelişmiş) genişletin.
Teklif stratejiniz için, Google’ın tekliflerinizi optimize etmesini istiyorsanız bir otomatik teklif stratejisi seçin . Hedef EBM veya geliştirilmiş TBM seçeneklerini öneriyoruz.
Varsayılan teklifinizi ve bütçenizi girin, ardından Kaydet ve devam et’i tıklayın.
Bir Reklam Grubu Oluşturun
Kampanyanızın bu reklam grubunu adlandırın.

Kategorilere göre hedeflemek (önerilen), web siteniz için önerilen hedef kategorileri seçin ve Seçilen dinamik reklam hedefleri sütununa ekleyin. Bir kategori ekledikten sonra, varsa, önerilen bir teklif otomatik olarak görünür. Tüm teklifleri ayrı ayrı düzenleyin veya tüm önerileri temizlemek için Tüm teklifleri temizle’yi tıklayın. Seçilen bir teklif olmayan kategoriler, reklam grubunun varsayılan teklifini kullanır.
Sitenizdek web sayfalarını hedeflemek için tüm web sayfalarını hedefleyin. Bu seçenek, alt alanlar da dahil olmak üzere tüm dizine eklenmiş sayfalarınızı içerir.
Yalnızca belirli web sayfalarını hedeflemek için, belirli web sayfalarını (gelişmiş) seçin, ardından bir veya daha fazla kural oluşturun. Yalnızca seçilen tüm kuralların doğru olduğu sayfalar birleşik kural tarafından hedeflenir:
“URL içerir” kuralları, URL’leri belirtilen metni içeren tüm sayfaları hedefler.
“Sayfa içeriği” kuralları, sayfanın içeriğinde belirtilen metni içeren tüm sayfaları hedefler.
“Sayfa başlığı” kuralları “Sayfa içeriği” ile benzerdir, ancak yalnızca bir sayfanın başlığında belirtilen metni arar. Kategori kurallarını diğer kurallarla birlikte de kullanabilirsiniz.
Bir reklam oluştur bölümünde, reklamınızın açıklaması için metni girin. Başlık, görünen URL ve nihai URL dinamik olarak oluşturulacak.
Reklam performansınızı izlemek istiyorsanız, izleme bilgilerinizi Reklam URL’si seçenekler bölümünde “İzleme şablonu” alanına ekleyin. Burada, URL izleme şablonunuza ValueTrack parametrelerini ekleyebilirsiniz . Daha fazla bilgi edin
Reklam grubunu kaydet ‘i tıklayın.
İsterseniz, kampanyanızın Reklam grupları sekmesinden daha fazla reklam grubu ekleyin.
Ek Reklamlar
Bir Dinamik Arama Ağı Reklamcılığı kampanyasıyla birden fazla reklama sahip olabilirsiniz. Bu, hangi reklamın en etkili olduğu hakkında veri toplayabileceğiniz anlamına gelir.

Oluşturduğunuz kampanyanın reklam grubuna daha fazla Dinamik Arama Ağı Reklamı eklemek için: Dinamik Arama Ağı Reklamları kampanyanız için oluşturduğunuz reklam grubunun Reklamlar sekmesini tıklayın.
Reklam düğmesini tıklayın.
Metni açıklama satırlarına ekleyin. Reklamlarınızın performansını ValueTrack ile izlerseniz, URL izleme şablonunuza alakalı parametreleri ekleyin.
Reklamı kaydet ‘i tıklayın.

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nasıl Olur?

Dijital açık artırmaya girerken, bir dinamik arama reklamının sıralaması , anahtar kelime tabanlı reklamlar ile aynı şekilde belirlenir. Dinamik reklam hedefi için belirttiğiniz maksimum tıklama başına maliyet (TBM) teklifine ve diğer arama ağı reklamlarında kullanılan hesapların aynısını kullanarak dinamik Arama Ağı reklamının Kalite Puanının açık artırma süresi ölçümüne dayanır.

E-ticaret İşletmelerinin Neden Dinamik Arama Ağı Reklamları Kullanması Gerekir?

Otomatik Güncelleştirmeler: Bu, dinamik arama reklamlarının en iyi yararlarından biridir, sizin için güncellenir! E-ticaret web sitenizde bir değişiklik yaptığınızda, Google, web sitesinin en son sürümünü topladıklarından emin olmak için web sitesini otomatik olarak tarar. Yine, kim bireysel olarak geçip listelerini güncellemek ister?
Anahtar kelimelere yardımcı olur: Dinamik arama ağı reklamları, Google’da anahtar kelime kapsamını ve ürün envanterini iyileştirir. Bu Google programı sayfaları tarayabilir ve tüm ürünleri listeleyebilir. Bu işlem yalnızca boşlukları kapatmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda AdWords’te kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri de gösterebilir.
Güvenli Zaman ve Para: Google, bilgileri almak için sürekli taramalar yaptığı için, ürünler için anahtar kelimeler, teklifler ve reklam metinleri listeleri oluştururken zamanınızı düşürür. Dinamik arama ağı reklamları, standart metin reklamlardan biraz daha uzun olan, reklamınızı çevrimiçi olarak daha iyi “yayın süresi” sağlayan başlıklar oluşturur.
Özelleştirilebilir Kontrol: Dinamik arama ağı reklamları, tüm web sitesinde veya belirli kategorilerde veya sayfalarda olmak için hedeflemeyi özelleştirebilir. Bu, envanterinizde şu anda stokta olmayan ürünleri gösteren reklamlara gerçekten yardımcı olabilir!
Trafik Artışı: Dinamik arama ağı reklamları, e-ticaret web sitesi trafiğinizi potansiyel olarak artırabilir. Web sitenize daha çok kişi geliyorsa, daha fazla satış olabilir!
Kurulumu kolay: Dinamik Arama Ağı Reklamları, anahtar kelimeniz ve kampanya oluşturma açısından da tabağınızdan çok fazla iş çıkarır. Halihazırda iyi bir yapıya sahip olmanız gerekirken, DSA’lar kurmak için kolay bir taktiktir ve çok az sayıda çalışma ile 1 gün içinde çok çeşitli kategorilerde çalışabilirsiniz.

Sonuç

Bir e-ticaret web sitesi işletme sahibi olarak çok sayıda olanağınız var. Verimliliğinizi artırmak için birkaç yol arıyorsanız, Google Adwords boşluklarını doldurun veya e-ticaret web sitesi için daha fazla trafik çekin ve dinamik arama ağı reklamlarıyla uğraşın.