E-ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret işletmeleri yani E-ticaret sitesi , müşterinin önünde bir satış temsilcisinin avantajına sahip değildir, bunun yerine, sitelerinin çok az insan etkileşimi gerektiren self servis arayüzleri olması gerekir.

Sonuç olarak, e-ticaret sitenizin mükemmel olması ve işletmeniz için satış yapması için tasarlanmış olması gerekir. Bu gönderide, kiralayabileceğiniz herhangi bir satış görevlisi kadar etkili (neredeyse) satış yapan e-ticaret web siteleri oluşturmak için ihtiyacınız olan 10 önemli öğeye bakacağız.

1. Basit, Sezgisel Tasarım

İnsanlar sitenizde ürünleri araştırıp, karmaşık bir durumla karşılaşmadıkları zaman alışveriş yaparlar. Bazı işletmeler, çok karmaşık olan veya mantıklı bir şekilde ortaya konmayan e-ticaret sitesi oluşturur.

Örneğin, birçok web sitesinde kullanıcıların aradıklarını, çok fazla paketlenmiş ürün sayfalarını bulmasına ve sitenin derinliklerinde gömülü nakliye veya iade politikaları gibi önemli bilgilere sahip olmalarına yardımcı olmayan çok fazla gezinme seçeneği bulunur. Siteniz bu standarda uymuyorsa, değişiklik yapmanın zamanı geldiğini artık e-ticaret sitesi işletmeleri için çok sayıda inanılmaz site tasarımı ve teması var .

2. Mobil Dostu Navigasyon Menüsü

Sadece bir masaüstünde gezinmek istemezsiniz ayrıca, mobil sitenizin gezinme menüsünün de tamamen işlevsel olduğundan emin olmanız gerekir. Üst çubuk gezinme kılavuzları, site yanıt vermiyorsa, kullanıcıların aradıklarını tıklamalarını zorlaştırıyorsa, her zaman orantılı olarak ölçeklenmez.  Tipik olarak, açılır menüler , mobil cihazlar arasında gezinme çubuklarının üstünden daha iyi çalışır . Bunun, mobil kullanıcılarınız için geçerli olduğundan (ve yanıt verdiğinden) emin olun bu şekilde bunları kaybetme riskinizi azaltabilirsiniz.

3. Yüksek Arama Yeteneklerini Gerçekleştirme

İster inanın ister inanmayın, yine de düzenli olarak çok sayıda ürüne sahip olan ancak tam anlamıyla arama çubuğu olmayan e-ticaret sitelerine rastlanmaktadır. İstediklerine sahip olup olmadıklarını görmek için menülerinde gezinmeniz gerekir. E-ticaret sitesi içerisinde güçlü arama yeteneklerine sahip olmanız gerekir. Bu, her bir ürün tanımını veya kategorileştirmeyi (site yapınızın nasıl çalıştığına bağlı olarak) optimize etmek anlamına gelir, böylece bilgisayar, müşterilerinizin aradıklarını bulmak için veritabanlarınızı arayabilir.

4. Özellikli Ürünler

Her işletmenin öne çıkarmak istedikleri belirli ürün veya hizmetler vardır. Belki bu ürünler en yüksek satın alma marjına sahiptir veya iyi satan popüler ürünlerdir. Özellik vermek istediğiniz her ne olursa olsun, sitenizde öne çıkan ürünler bölümüne sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Birçok işletme, olağanüstü, son derece basit tasarımlarla e-ticaret web siteleri oluşturur. Bununla birlikte, ekranın alt kısmına doğru kaydırırsanız, müşterilerinizin başlangıç ​​yapması için ana sayfasında birkaç ürün bulunduğunu fark edersiniz. Bu bir tür öne çıkan ürünlerdir.

Diğer bir seçenek ise, her ürün kategorisinde veya aramanızın üst kısmına doğru otomatik olarak üç ila beş önerme yapmaktır. Bazı aramaların fiyat, alaka düzeyi ve “öne çıkan ürünler” bazında sıralamanıza izin verebileceğini fark edebilirsiniz. Çoğu otomatik olarak sonuncuya ayarlanır.

5. Müşteri Yorumları ve Görüşleri

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve müşteri yorumları, mağazada bulabileceğiniz hemen hemen tüm satış elemanlarından daha ikna edici olacak ve önemli ölçüde daha güvenilir olarak algılanma avantajını beraberinde getirecektir .

Kullanıcılar, satın alma kararlarını almak için etkin bir şekilde incelemeler ve referanslar aramaya ve bunları kullanmaya çalışmaktadır. Ayrıca, müşteriler henüz size tanıdık gelmediğinde, dönüşümler daha da yararlıdır.

Neyse ki, değerlendirme almak oldukça kolaydır. Yotpo ve Pixlee gibi araçlar , kullanıcılardan yorumları (görüntü ve videolar içermeyen) teşvik etmeyi ve ardından bunları sitenizde ve ürün sayfalarınızda göstermeyi kolaylaştırır.

6. “Ayrıca Beğenebileceğiniz” Öneriler

Bir sitede tam olarak ne aradığınızı bulmak için uğraşıyorsunuz, sadece “Müşteriler de bunları beğendi!” Ürün listesini sayfanın alt kısmına doğru keşfettiniz mi? Bu, siteniz için ürün önerileri aracının güzelliğidir. Müşterilerin beğeneceğini düşündüğünüz ürünleri gösterebilirsiniz.

Bu, görüntülemekte oldukları ürüne veya satın alma ve görüntüleme geçmişine dayanabilir. Bazı araçlar, müşterilerin daha yüksek bir satın alma işlemi gerçekleştirmesini teşvik etmek için tavsiyelerde bulunmanıza bile izin verir.

7. Hızlı Yükleme

Müşterilerinizi korumak istiyorsanız sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir. Müşteriler sitenizi gerçekten üç saniye içinde yüklenmezse bırakacak ve başka sitelere yönlenecektir. Zamanla, sitenizin hızı müşteriyi memnun edecek duruma gelmezse, yalnızca müşterilerin sitenizde kalması için değil, aynı zamanda onları oraya götürmek için de mücadele edersiniz.

Google, özellikle yavaş yükleme hızlarının yüksek hemen çıkma oranları anlamına geldiğinden, site hızını dikkate alır. Yükleme sürelerini iyileştiren e-ticaret planlarına veya eklentilerine yatırım yapın ve WebPagetest gibi araçlarla site hızınızı test edin . Bu araçlar, sitenizi yüklemenin ne kadar sürdüğünü ve acil bir iyileştirme ihtiyacı olup olmadığını size gösterebilir.

8. Hızlı Tepki Süresi

Saha yükleme hızı, hızı almanız gereken tek yer değildir. Müşteriler, sosyal mesajlaşmanın dolaysızlığı sayesinde, gönderdikleri her mesaja da hızlı yanıtlar beklemektedir. Ürünler, garantiler veya takip numaraları ile ilgili ön soruları yanıtlamak için bir chatbot kullanıyor olsanız bile, sosyal medya özel mesajlaşma ve canlı sohbet sitenizde uygulanmalıdır . Bu, cevapsız bir satın alımın sonuçlanabileceği müşteri sorgularına cevap vermenize yardımcı olabilir.

Sohbet yanıt sürelerinizin hızını artırmak için yapabileceğiniz her şeyi yapın. Agorapulse gibi sosyal yönetim yazılımı, sosyal mesajları tek ve kolay yönetilen bir platformda birleştirir. Chatbotlar ve canlı sohbet hizmetleri de bu konuda yardımcı olabilir.

9. Video

E-ticaret videosu, kucaklamanız gereken olağanüstü bir araçtır. Satış sunumunun tam yerini alarak çevrimiçi satış yapmak için harikalar yaratabilir. Bir ürünü ve tüm özelliklerini, nasıl kullanılacağını veya nasıl kurulacağını gösterebilirsiniz.

En iyi sonuçlar için, her bir ürün sayfasında ürün videoları oluşturun. Ekstra ürün farkındalığı için bunları sosyal medyada doğru sayfalara linklerle de paylaşabilirsiniz.

10. Güvenli Ödeme

Güvenli kontroller önemlidir. Birçok müşteri, kişisel ve finansal bilgilerinin korunduğu güvenli bir ödeme deneyiminin göstergelerini arayacaktır. Yapmasalar bile, müşterilerinizi korumak büyük bir öncelik olmalıdır. Büyük e-ticaret sitesi araçlarının ve barındırma planlarının çoğu, satın alma veya güvenli ödeme araçları için ek güvenlik sunar. Onlara yatırım yapın. Özellikle, sitenizin bir SSL sertifikası ve büyük bir isme eklenmiş bir geri ödeme aracı olduğundan emin olun .

Sonuç

Tüm bu anlattıklarımız doğrultusunda bir e-ticaret sitesi oluşturduktan sonra Google reklam, Facebook reklam ya da Instagram reklam vererek insanları sitenize çekmeye başlayabilir bu şekilde internet üzerinden satış yapmanın kazancınızı nasıl yükselttiğinin farkına varabilirsiniz.