Facebook Bütçe Planlaması

Eğer bir pazarlamacıysanız, Facebook reklam bütçeniz çok fazla strateji veya planlamaya sahip olmayabilir, bu nedenle iyi bir Facebook bütçe planlaması yapmanız gerekmektedir. Facebook reklamlarınız bütçeniz tükendiği zaman sona erebilir eğer iyi bir Facebook bütçe planlaması yapmamışsanız yanlış kampanyalara para harcıyor olabilirsiniz.

Neyse ki, iyi bir Facebook bütçe planlaması oluşturmak biraz iş gerektirse de, hangi harcamaların istediğiniz sonuçları üreteceğini anlamak gerçekten zor değil. İşleri kolaylaştırmak için,  Facebook bütçenizi geliştirmenize yardımcı olacak 4 soruya cevap verelim.

1. Ne Kadar Harcama Yapmanız Gerekir?

Facebook’ta ne harcamanız gerektiğini anlamak için, önce Facebook reklamları için hedeflerinizin ne olduğunu açıklığa kavuşturmanız gerekir. Bunlar, nihai hedefinizin tıklamaları, dönüşümleri veya potansiyel müşterileri, satışları, gelirleri veya belirli bir geri dönüş reklam harcamalarını (ROAS) yönlendirip yönlendirmediğine bağlı olarak, biraz değişebilir. Facebook reklamlarının nihai hedefi Yatırım Getirisi olmalıdır . Sonuçta, Facebook harcamanız işletmeniz için kârlı bir gelir getirmiyorsa, neden Facebook’ta reklam yapıyorsunuz?

Tıklamalar ve hatta dönüşümler mükemmeldir, ancak şirketiniz tıklamalardan ya da dönüşümlerde para kazanmaz. Geri dönüşümler sonucunda yapılan satışlardan para kazanırsınız. Bunu dikkate alarak, Facebook bütçenizin ne olması gerektiğine karar vermeden önce belirlemeniz gereken ilk şey, Facebook kullanarak ne kadar gelir elde etmek istediğinize karar vermektir. Bunu öğrendikten sonra, söz konusu gelir hedefine ulaşmak için ne kadar harcama yapacağını belirlemek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

2. Kime Pazarlama Yapıyorsunuz?

Facebook reklamlarından ne kadar para kazanmak istediğinizi öğrendikten sonra, kime pazarladığınızı tanımlamanız gerekir. Şimdi, pazarlamacıların yaklaşık % 72’si alıcı kişilere aşinadır , ancak sadece % 30’u gerçekten pazarlama hedeflerinde onlara yardımcı olan etkili alıcı kişileri oluşturur .Bu bir problem çünkü farklı alıcılar farklı reklamlar gerektiriyor. Facebook’ta bu, farklı hedef kitleler, farklı mesajlaşma ve farklı açılış sayfaları anlamına gelir . Daha da önemlisi, farklı alıcılar farklı alıcı tiplerine dönüşür.

Yani tahmin et ne oldu? Alıcı kişilerinizi anlamıyorsanız, etkili bir Facebook bütçesi oluşturamazsınız!

Bir satış ekibiniz varsa satışlarla konuşmak, iyi bir alıcı kişisini bir araya getirmenin en hızlı yollarından biri olabilir. Sonuçta, müşterilerinizle en çok konuşanlar onlar değil mi?

Bununla birlikte, satış ekibinizle konuşmak ve küçük bir araştırma yapmak bile, etkili bir Facebook bütçesi oluşturmak için gereken ayrıntı düzeyine ulaşmak için yeterli değildir. Etkili bir Facebook bütçe planlaması yapmak için, telefonla gerçek müşterilerinizi aramanız gerekir.

Sizi nereden bulduklarını, neden geri dönüş sağlayıp size ödeme yapmaya nasıl ikna olduklarını sorun. Bu bilgiler, hem ücretli arama reklamlarınızın performansını iyileştirmek hem de Facebook bütçenizi seçmek için kullanabileceğiniz pazarlama ve satış dönüşüm hunilerinize bir miktar fikir verecektir.

3. Müşterileriniz Ne Bekliyor?

Tipik olarak, insanlar alıcı bir kişiyi etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmak için iyi bir yol olarak görür. Alıcı şahıslar bunun için harika, ama aynı zamanda etkili bir Facebook bütçesi oluşturmanın önemli bir parçası.

4. Hedeflerinize ulaşmak için ne kadar harcama yapmanız gerekiyor?

Bu noktada, işler oldukça basit. Sadece CAC’nizi, ortalama satın alma siparişi değerinizi ve satın alma işleminizin ortalama sayısını alın (eğer bir abonelik modeliniz varsa, buradaki her alıcı şahsın ortalama ömrünü kullanabilirsiniz) ve bunları bu hesap makinesiyle hesaplayın. Hesap makinesi ve farklı alıcı kişisel numaralarınızla oynayın ve Facebook bütçesinin işletmeniz için ne anlama geldiğini görün. Ya da, önceden belirlenmiş bir bütçeyle uğraşıyorsanız, farklı alıcı kişilere bakmak ve odaklanmanız gereken hedef kitleleri görmek için bu hesap makinesini kullanın. Şimdi, tahmin edebileceğiniz gibi, bu yaklaşım gelir hedeflerinizi vurmak için neler yapacağı konusunda mükemmel bir tahmin değildir. Bu hesap makinesi sadece sizin verebileceğiniz bilgiler kadar doğrudur. Ancak, aylıklarınızı rastgele seçmekten ve Facebook bütçenizin ihtiyacınız olan sonuçları üretmesini ummaktan çok daha iyi bir fikirdir.

Etkili bir Facebook bütçesine ulaşmak için, gelir hedeflerinizin ne olduğunu ve alıcı personelinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bunu öğrendikten sonra, bütçenizi hesaplamak çok zor değil.