Facebook Bütçe

Facebook bütçe ekleme, Facebook reklam için harcamış olduğunuz maliyeti yakından görmenizi sağlamaktadır. Facebook bütçe ekle, bir reklam seti üzerinden yapmış olduğunuz toplam harcama konusunda sizi bilgi sahibi yapar. Kullanmak istediğiniz bütçelerinizi reklam seti ve kampanya için belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz her seçenek için 2 farklı bütçe yapısı karşınıza çıkar. Bunlar,

Günlük Bütçeler: bu seçenek bir reklam seti veya kampanya seçtiğiniz zaman günlük olarak harcadığını tutarı göstermektedir.

Toplam Bütçeler: seçtiğiniz reklam seti ve kampanyanızın yayınlanma tarihi içerisinde harcayabileceği toplam bütçeleri göstermektedir.

Facebook reklam için tam olarak ne kadar bütçe ayırmanız konusunda net bir şey söylemek doğru olmayabilir. Bütçe üzerinden karar verirken kontrol etmeniz gereken en önemli konuyu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Eğer sizin için önemli olan belirli bir tutar harcamak ise belirlediğiniz tutarınızı bütçeniz olarak ayarlayın. Ama eğer asıl hedefiniz yapılan optimizasyon üzerinden bütçe kontrolü yapmak ise, sınırlı bir teklif stratejisi seçmeniz de yarar vardır. Facebook’un belirlediğiniz bütçenizi harcama biçimi, standart ve hızlandırılmış olmak üzere sizin seçmiş olduğunuz yayın türüne bağlıdır. Yalnız hızlandırılmış yayın türü seçebilmeniz için teklifinizi üst sınır kullanıyor olmanız gerekmektedir. Standart yayın, bu seçeneği seçerseniz bütçeniz kampanyanızın yayın süresi boyunca eşit şekilde harcanmasıdır. Hızlandırılmış yayın, eğer bu seçeneği seçer iseniz bütçeniz oldukça hızlı bir şekilde harcanmaktadır. Bütçe değişikliği yapabilmek için, reklam yöneticisine gittikten sonra değişiklik yapmak istediğiniz kampanyanın üzerine gelip düzenle diyin daha sonra istediğiniz bütçeyi ekledikten sonra onayla ve kapat diyin. Yapmış olduğunuz bu değişikliğin hesabınıza yansıması 15 dakika bulmaktadır.