Facebook E-ticaret Reklamınızı Geliştirmenin 3 Yolu

Facebook E-ticaret reklamı kapsamında Facebook’ta hiç duymadığınız ve görmediğiniz bir ürün üzerinden Facebook reklam gördünüz mü? Özellikle gördüyseniz eğer reklam hakkında bir şey hatırlıyor musunuz? Yeni ürünlerin sürekli olarak oluşturulduğu ve duyurulduğu bir dünyada, Facebook e-ticaretinde kendiniz için bir isim oluşturmak zor. Başarılı Facebook e-ticaret reklamı anahtarı , tüketicinizle bir ilişki geliştiriyor. Facebook üzerinden e-ticaret işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz 3 stratejiyi özetleyeceğiz.

1. Marka Bilinirliğine Odaklanma

Birisinin markanızla ilk kez etkileşim kurduğu zaman ürününüzü satın alma olasılığı son derece zayıftır. Facebook e-ticaret reklamı kampanyalarınızdan satış elde etmek için, çoklu temas noktalarında marka bilinirliği oluşturmalısınız.

Belirli bir kullanıcının satın almadan önce ihtiyaç duyacağı temas noktası çok değişiklik gösterebilir, ancak birçok ürün satış yapmadan önce 10’dan fazla temas noktasına ihtiyaç duyabilir. 10’dan fazla potansiyel temas noktasıyla, bir kullanıcı reklamınızı her gördüğünde ödeme yapmazsınız. Çok dokunuşlu bir marka bilinci oluşturma hunisinin nasıl işlediğini size göstermek için, Facebook e-ticaret reklamı satışlarını kullanmak için kullanabileceğiniz basit, 3 temaslı bir huniyi özetleyelim.

Temas noktası 1

Bir kampanya oluşturmaya başlarsınız ve ‘Dönüşümler’ kampanyasını seçersiniz, çünkü sonuçta, dönüşümler istiyorsunuz. Reklamlarınızı göstermek için mükemmel kitleyi seçersiniz ve bunun için mükemmel reklamı siz oluşturursunuz. Facebook, reklamlarınızı göstermek için dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olanlar için bu kitleyi optimize edecektir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu potansiyel müşteriler için rekabet oldukça yüksek olacak, bu nedenle bu tıklama için daha fazla ödeme yapacaksınız. Eğlenmek için, bir video görüntüleme kampanyası yayınlamaya karar verdiğinizi varsayalım.

Birisinin videonuzun% 50’sini izlemesi ve video görüntüsü için sadece 0,05 TL ödeme yaptınız. Bu güzel, ama bir satış değil. Neyse ki, şirketiniz hakkında bilgi sahibi olduklarını ve markanızla etkileştiklerini görerek, onları bir Facebook izleyicisine dönüştürebilir ve onları yeniden hedefleyebilirsiniz . Bu noktada, bu kişi için markanızla ilk kez etkileşimde bulunmak için 0.05 TL ödediniz. Şirketiniz hakkında bir video izlediler ve ürünün nasıl çalıştığını gördüler, bu yüzden markayla ilgili olarak yarı eğitimli oluyorlar. Ancak, yine de Facebook’ta tekrar iş yapmak için onlara ihtiyacınız var.

Temas noktası 2

Bir sonraki hedefimiz, onların Facebook e-ticaret reklamı ile etkileşim kurmasını sağlamaktır. Bu nedenle, kitlenizi videonuzu izleyen ve bunu ‘Etkileşim’ kampanyasına yerleştiren kullanıcılardan oluşturduğumuz kitleye çekiyoruz. İlgi çekici bir reklam oluştururuz ve söz konusu reklamla ilgili tıklamaları optimize etmek için Facebook’un algoritmasını kullanırız (tıklamalar, paylaşımlar, yorumlar, beğenmeler).

Temas noktası 3

Artık onların sitenize girmelerini ve markanızla Facebook dışında iletişim kurmasını istiyoruz . Doğrudan bir dönüşüm kampanyasına atlamak yerine, tekrar ucuza başka bir temas noktası bulalım.

Şimdi, reklamımızla ilgilenen ve onları açılış sayfası görüntülemeleri için optimize edebileceğimiz bir trafik kampanyası haline getiren kullanıcıların bu ikinci kitlesini alabiliriz. Bu noktada, amacımız sadece marka bilinirliğini artırmak değil, aynı zamanda sitemizde bir sayfayı ziyaret etmelerini de istiyoruz. Bu kampanya dahil olmak üzere, müşterimizle 3 temas noktası oluşturduk, 3 farklı yolla onlarla etkileşime girdik ve bu 1 kişiye toplamda 0,05 TL harcadık. Buna karşılık, tek dokunuşla, dönüşüm odaklı bir kampanya oluşturduğumuzda, tıklamaların tek bir etkileşim için 1,00 TL veya daha fazla maliyeti olacaktır. Bununla birlikte, bir marka bilinci oluşturma hunisi stratejisi kullanarak, etkileşimi 3 katına çıkarırız ve bunun için daha az ödeme yaparız.

2. Sosyal Kanıtınızı Kullanın

Hiç Facebook’ta binlerce beğeni ve yorum içeren bir mesaj ya da ilan görüp tüm bunların ne hakkında olduğunu merak ettiniz mi? Yorumları okumak için tıklayıp veya bir şeyler kontrol etmek için siteye gittiniz mi?

Facebook’ta beğeni, yorumlar ve paylaşımlar son derece güçlü olabilir, bu yüzden bundan yararlanmak istiyoruz.

Bir etkileşim kampanyasında, Facebook, olabildiğince çok sayıda beğeni, yorum ve paylaşım elde etmek için reklamınızı optimize eder. Erişimi artırmak için bu harika ve büyük bir sosyal kanıt. Etkileşim kampanyalarınız yeniden hedef kitlesel bir kitle oluştururken, reklamlarınızı görmemiş bireylerden genel sosyal kanıt ve kitle büyüklüğünüzü artırmaya devam etmek için bu kampanyadaki daha geniş kitleleri de kullanabilirsiniz. Bu kampanya yayınlandığında, reklam üzerinde çok sayıda beğeni, paylaşım ve yorum üretecek. Şimdi, düşünüyor olabilirsiniz, Bütün bu sosyal kanıt iyi ama Facebook e-ticaret kampanyalarımı geliştirmek için nasıl kullanabilirim?

İşte burada işler başka bir noktaya gelir.

Reklamınızın bir önizlemesine girerek, reklamı Facebook sayfanızda görüntülemeyi ve yorumları görmeyi seçebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, URL’nin sonunda bir posta kimliği verilir. Bu posta kimliğini kopyalarsanız, bu reklamı hesabınızın başka bir bölümünde kullanabilir ve tüm sosyal kanıtları koruyabilirsiniz.

Örneğin, bir reklamı, binlerce beğeni ve bazı paylaşımlar oluşturabildiğim bir etkileşim kampanyasında yayınladığımı varsayalım.

Yeniden hedefleme kampanyama girip bu reklamı yeniden oluşturursam, tüm sosyal kanıtlarımı kaybederim ve reklamım neredeyse göz alıcı olmayacaktır. Ancak, reklam oluşturma aşamasında ‘mevcut bir gönderiyi kullan’ı seçerek ve taahhüt kampanyamdaki reklamdan yayıncı kimliğini yapıştırarak, aynı sosyal kanıtı koruyan ikinci bir reklam oluşturabilirim. Yönettiğim hesaplarda, yeni reklamlarımı birden çok kez kullanmış olan kişilerden daha yüksek bir tıklama elde etmek için kampanyalarımdaki yüksek etkileşimli reklamlarımı kullanmayı tercih ediyorum. Bir müşterinin bir satın alma işlemini tamamlamak için siteme geri döndüğünden emin olmak istiyorum. Bu nedenle, kampanyalarımda zaten kazandığım sosyal kanıttan yararlanmak istiyorum.

3. Dinamik Reklamlar Oluşturun

Müşterilerinizi sitenize çekmek ve ürün sayfalarınızı görüntülemek için tüm çalışmalarınızı gözden geçirdiniz, ancak dinamik bir yeniden hedefleme stratejisi kullanmıyorsanız, tüm bu çaba tam bir kayıptı.

Bunu kapatmak için bir ‘Katalog Satışları’ kampanyası kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu kampanya türü, siteniz için oluşturduğunuz ürün kataloğunu seçmenize ve sitenizde barındırılan tam ürün resimlerini reklamınız olarak göstermenize olanak tanır. Ürün kataloğu Facebook Pixel’inizle doğru bir şekilde ilişkilendirildiğinde, bireyin gördüğü (veya sepetine eklediği) ürünleri takip edebilir ve onlara en çok ilgilendikleri ürünleri göstermeye devam edebilirsiniz, geri gelip satın alımlarını tamamlamak için.

Bu noktada, bir kişi hazırlamış olduğunuz videolardan birini izlemiş, Facebook’ta bir reklamla uğraşmış, siteye tıklamış ve en çok ilgilenen bölüme / ürüne organik olarak erişmiştir ve bu ürünü onlara gösterebiliyorsunuz. Bu temas noktalarının hepsinde, markayla bir ilişki geliştirdiler ve en çok neye ilgi duyduklarına karar verdiler. Reklamlar, satın alma yolculuklarında onlara yardımcı oldu.

Facebook E-ticaret Reklamı

Doğru dönüşümü almak İşletmeniz için Facebook e-ticaret stratejisi biraz zaman alabilir ve ağır bir optimizasyon gerektirebilir, ancak bir bireyle güçlü bir ilişki geliştirmek, onları yalnızca bir kerelik bir müşteri haline getirmez, müşteri ile uzun yıllar sürecek bir ilişki yaratır.