Facebook Lookalike Stratejisi

Kitleler Facebook reklam hedeflemenin en değerli yoludur, Facebook lookalike aracılığı ile e-posta üzerinden kişi listesi oluşturarak sitenizi ziyaret eden ve satın alma işlemi gerçekleştiren kullanıcıları belirtmektedir. Ardından, Facebook bu bilgiler doğrultusunda hedef kitle listenizdeki demografi, davranışlar ve ilgi alanlarıyla eşleşen daha fazla kullanıcı bulmaktadır. Bu işlem, Facebook’un bilgisini sizin yararınıza kullanmanın harika bir yoludur.

Bu makalede, gerçek  Facebook hedef kitlenizi tanımlamak için benzer kitlelere ulaşabileceğiniz bir yöntem olan “iç içe geçmiş bir bakış stratejisi” tartışacağız.

Facebook Lookalike Stratejisi

İlk bakışta benzer bir kitle oluşturduğunuzda, Facebook, seçmiş olduğunuz kitleye en çok benzeyen kullanıcıların % 1’ine dayalı olarak bir liste oluşturacaktır. Teorik olarak, bu pazarlama için en önemli yoldur. Facebook, yüklenen kitleye göre % 2,% 3,% 4,% 10’luk bir görünüm kitlesi oluşturmanıza olanak tanır. Başlangıçta kitlenizin tam olarak kimlerden oluştuğunu gösteren özel bir kitleye sahip oluyorsunuz. Yani en benzer olan% 1’lik bir kitleniz bulunmaktadır.

Daha yüksek yüzdelere ulaşmaya başladığınızda, kitlenizi çok daha büyük bir hale getiriyorsunuz, ancak aynı zamanda, ilk kitlenizin tam  olarak benzerlerinden de uzaklaşıyorsunuz.

Kitlenizi bu yöntemi kullanarak oluştururken, kitlenin çakışmasına çok dikkat etmelisiniz. Aynı reklamı birden fazla kez göstermek  kitleleriniz de çakışmaya neden olmaktadır.

Kitle çakışmalarından kurtulmak için, daha önce odaklanmış kitlelerle aynı anda daha geniş bir kitleyi hedeflerken, daha dar bir kitleyi hariç tutmalısınız.

Örneğin, hem% 1 hem de% 1-2’lik kitleleri çalıştırıyorsanız,% 1’lik kitleyi olduğu gibi bırakın ve sonra -% 1-2’lik kitleyi yayınladığınız reklam kümesinde % 1’lik kitleden herkesi hariç tutmalısınız.

Bu, reklamlarınızı yalnızca belirlediğiniz kitleye göstermenizi garantilemektedir. Aynı zamanda en iyi performansı gösteren kitleleri görmek için net bir test yapmanızı da sağlayacaktır.

Facebook Lookalikes Kullanımı

Bu yöntem öncelikle iyi performans gösteren kitleleri genişletmek için kullanılır, ancak mevcut kitlelerinizden daha iyi performans gösteren kitleleri bulmak için de kullanılabilir.

“İdeal” bir kitleye hitap eden kitlenin bulunması, bu stratejiyi kullanmadan kapitalize edemeyeceğiniz kitlelere ulaşmanızı sağlar.

Bir sonraki adım, özel ve göze çarpan kitleler oluşturmaya başlamaktır. Halihazırda sahip olduğunuz e-posta listelerini çekebilir ve bunu ‘Özel Kitleler’i kullanarak bir Kitle olarak düzenleyebilirsiniz.

Ardından, Facebook pikselinizden veri kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret için , İçeriği Görüntüle olayını kullanarak ürünlerinizden hiçbirini görüntülemeyen kişileri temel alan FAcebook lookalike oluşturabilirsiniz. İçeriği Görüntüle, Alışveriş Sepetine Ekle, Ödeme İşlemi Yapmaya ve son olarak Satın Alma İşlemlerine kadar dönüşüm hunisinin her adımında bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Bu, çok çeşitli kitleleri test etmenizi ve işletmeniz için en yüksek YG’yi yönlendiren kitleleri bulmanızı ve alt satırınız için en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Sonuç

Nested lookalike stratejisi, Facebook benzeri izleyicilerinizden daha fazla dönüş almanın harika bir yoludur. Facebook’un algoritmaları harika, ancak kampanyalarınızın başarısını veya başarısızlığını bir algoritmaya bırakmak istemezsiniz.

Bu yaklaşımla, genel hedeflemenizin kalitesini artırmak ve reklamlarınızı doğru kitleye ulaştırmak için Facebook’un algoritmalarıyla el ele çalışabilirsiniz.