Facebook Satış Mağazası Nasıl Olmalı

Facebook’un bir pazarlama platformu gibi çok fazla satış gücüne sahip olduğu inkar edilemez, yapılan bir araştırmada ankete katılan kullanıcıların % 52’sinin, Facebook satış mağazası içerisinde satın almayı düşündükleri yeni bir ürünü keşfettiklerini söyledikleri görülüyor.

Facebook yıllar geçtikçe, daha fazla satış potansiyeline sahip olmakta. Satışlarınızı etkin bir şekilde yapmak için organik pazarlama ve ücretli reklam kullanmaya ek olarak , ürünlerinizi doğrudan Facebook’ta da satabilirsiniz.

Bu gönderide, Facebook satış Mağazası için başarıyı nasıl yakalayacağınız da dahil olmak üzere, Facebook’ta satış hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz.

Facebook Satış mağazası nedir?

Ürünlerinizi platformda veya uygulamada herhangi bir şekilde terk etmek zorunda kalmadan doğrudan Facebook’ta satmak isterseniz, bir Facebook satış mağazası sizin için ideal olabilir. Bazı e-ticaret şirketleri bu özelliği, ürün ve hizmetleri tanıtmak ve satışları arttırmak için kullanmaktadır ve ekstra pozlama ve ilave kolaylık faktörünün her iki cephede onlara yardımcı olabileceğini bilmektedir. Facebook  satış Mağazası ile doğrudan Facebook üzerinden satış yapabilirsiniz.

Facebookta Satış

Bir Facebook satış mağazası kurmak, herhangi bir sosyal medya pazarlama deneyiminiz olmasa bile yapılabilecek bir şeydir ve birçok durumda çevrimiçi olarak bağımsız bir mağaza kurmaktan çok daha kolaydır.

Doğrudan Facebook’ta satışa başlamaya hazır mısınız? Süreç boyunca adım adım ilerleyelim.

Bir Facebook Mağazası Sekmesini Etkinleştirme

Facebook’unuzda zaten bir Mağaza Sekmesi yoksa, Sayfa Ayarları’nıza gidin.

Ardından, “Sayfayı Düzenle” ye gidin.

Bu sayfada aşağıya indiğinizde, “Bir sekme ekle” seçeneğini görürsünüz.

Mağaza sekmesini bulun ve “Sekme Ekle” yi tıklayın. Bu hemen Facebook Sayfanıza eklenecek ve sizin için özelleştirilebilecek durumda olacaktır. Mağazanızın Facebook’ta çok dikkat çekmesini sağlamak istiyorsanız, Sayfanızdaki yan gezinti çubuklarını yeniden düzenlemenizi öneririz, böylece Mağaza sekmesi en üstte yer alacaktır.

Bunu yapmak için, sekmeyi tıklayın ve basılı tutun ardından olmasını istediğiniz yere sürükleyin.

Dükkanınızı Kurma

Sayfanıza geri dönün ve Alışveriş sekmesini tıklayın. Hemen Facebook Mağazasını kurmanız istenecektir.

Öncelikle, işletmenizin adresini ve kuruluş durumunu girmeniz gerekir.

Ardından, işletmenizin faaliyette bulunduğu eyalet ve vergi kayıt numaranız istenecektir. Resmi olarak orada iş yaptığınız için bunun Facebook’da görüneceğini unutmayın.

Son olarak, e-posta adresinizi girin ve uygunsa para birimini seçin.

Facebook daha sonra ödeme ayarlamayı bitirmenizi ister.

Beklemeye başla

Şimdiye kadar, Dükkanı oluşturmanın her bölümüne değindik. Mağazanızın incelemeyi beklediğine dair bir bildirim göreceksiniz. Bu, 48 saate kadar sürebilir. Sabırlı olun ve Facebook’un hizmet şartlarını takip ettiğiniz ve yasadışı veya yanıltıcı bir şey satmaya çalışmadığınız sürece, bir sorun çıkmayacağından şüphe duymayın. Bekleme süresi bittiği zaman , Mağazanız ürün ekleyene kadar kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.

Dükkanınızı Tanımlayın

Neyse ki, beklerken yapacak çok şey var ve bu zamanı mağazanızın parlamasını sağlamak için kullanabilirsiniz. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, Facebook’ta ne sattığınızı açıklamaktır. Mağazanızın tanımlanması ve potansiyel müşterilere ayrılması için 200 karakteriniz var, bu yüzden en iyi şekilde yararlanın.

Hatırla:

Teklifleri sunun ve neden en iyi olduğunuzu açıklayın.Büyük satış noktalarınızı öne doğru vurun.
Markanızı tanımlayın.
Dönüş bilgilerini buraya koymayı düşünün.

Ürünlerinizi Mağazaya Ekleme

Facebook Mağazanıza ürün eklerken yapabileceğiniz şeylerle ilgili bir çok karmaşıklık vardır. Bu, daha otomatik ve esnek satmayı ve alıcılara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağladığından çok büyük bir avantajdır.Öncelikle, ürününüzün fotoğraflarını veya videolarını eklersiniz. Kullanıcıların görecekleri ilk resim için bir görüntü seçmenizi öneririm, ancak daha fazla bilgi sağlamak için ek fotoğraf veya videolar eklemek özellikle etkili olabilir. Ürün başlığını, fiyatını, bir açıklamasını ve envanterinizde kaç tane ekleyeceğinizi de eklersiniz.

Facebook Mağazası nasıl kurulur

Herhangi bir ürünü satışa çıkarmak isterseniz, “Bu ürün satıldı” sekmesini tıklayıp bir satış fiyatını girebilirsiniz. Kullanıcılar her ikisini de görebilecek ve bir anlaşma aldıklarını bilecek.

Tek bir ürünün farklı tatlar, boyutlar, renkler veya daha fazlası gibi birden fazla varyasyonu varsa, bu seçenekleri Facebook mağazanıza ekleyebilirsiniz. Satış fiyatlandırması da dahil olmak üzere bireysel fiyatlandırmalarınızı ve envanterinizden her birini özelleştirebilirsiniz.

Ardından, Gönderi seçeneklerini seçeceksiniz. Aşağıda sunulan seçeneklerden herhangi birini eklemeyi seçebilirsiniz, ancak siparişin verildiği tarihten itibaren 3 gün içinde siparişi göndermeniz gerekeceğini unutmayın.

Gönderi seçeneklerinizi, beklenen gönderi süreleriyle birlikte her biri için bir fiyat ekleyerek ayarlayın.

Son olarak, bir iade politikası eklemeniz gerekiyor.

Facebook’un varsayılan değeri, tüm satın alma işlemlerinin 30 iş günü içinde iade uygunluğudur, ancak seçtiğiniz bir özel zaman dilimi oluşturabilirsiniz.

Koleksiyonlar oluştur

Shopify gibi , Facebook da benzer ürünleri koleksiyonlara ayırmanızı sağlar. Bunu manuel olarak yaparsınız, böylece ürünleri çeşitli yollarla gruplamayı seçebilirsiniz:

Doğada benzer ürünler (kadın kıyafetleri ve çocuk kıyafetleri vs erkek giysileri)
Belirli fiyat eşikleri dahilinde olan belirli ürünler (19.99 TL altındaki en iyi fiyatlar!)
Ortak bir temaya sahip ürünler (yaz için hazır olun!)
öne çıkan ürünler (en çok itmek istediğiniz veya en çok satan ürünleriniz)
Öne çıkan öğelerinizi maksimum görünürlük düzeyine getirmek için ürünleri yeniden sıralayabilirsiniz.

Kolay Tanıtım: Etiketleme Ürünleri

Facebook Mağazasına trafik çekmek ve ürünlerinizi tanıtmak için harika bir yol, ürünlerinizi resimler ve videolar halinde etiketlemektir. Bunu maksimum görünürlük sağlamak için kapak fotoğrafınızda bile yapabilirsiniz.

Burada kullanacağımız örnek kapak fotoğrafıdır. Görüntülemek için tıklayın ve ardından sağdaki “Etiket Ürünleri” seçeneğini göreceksiniz.

Bunu yaptıktan sonra, doğru ürünü etiketlemek ve aramak istediğiniz fotoğrafın ürün veya alanını tıklayın. Birden fazla ürün ekleyebilir ve tamamlandıktan sonra “etiketleme” yi tıklayabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, kullanıcılar mouse ile etiketli ürün üzerinde gezinirken ürün adını, resmi ve fiyatı görecek. Tam ürün listelemesine alınmak için üzerine tıklayabilirler.

Bir Facebook Satış Mağazası Kullanmalı mıyım?

Facebook’unuza bir Mağaza eklemek için birçok iyi sebep var. Her şeyden önce herhangi bir dijital vitrin, müşterilere satın almak için bir yer daha verir ve yerinde satın alabilmek bir artıdır.

Ayrıca, görüntü ve videolardaki ürünleri etiketleme olanağı sağladığından, Facebook’ta Facebook reklam üzerinden satış yapmak da ürün tanıtımına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bazı olumsuzluklar var.

Web siteniz genellikle size, markanıza ve ürünlerinize daha iyi bir bağlam ekleyebilir. Yerleştirilen belirli dönüşüm hunileriyle oluşturulmuştur ve görünür incelemeler, otomatik ürün önerileri ve katılım kutuları gibi diğer özellikleri de kullanabilirsiniz. Bunlar, ilişkileri geliştirmenize ve daha fazla satmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır .

Facebook’ta satarak, satın alma değerini azaltabilecek olan bu avantajları kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız. Satışlarınızı dikkatlice izleyin ve azaltılmış satın alma bedeli veya ek alımlarda düşüşler için dikkat edin.