Facebook, videolarının ortasında reklamlar koymaya başladı

Facebook, yayıncıların ağa paylaştığı tüm videolardan para kazanmaya hazır.

Perşembe günü Facebook, yayıncıların videolarının ortasında, televizyon reklamları gibi reklamlar vermeye başlayacağını duyurdu. Bu “orta dönüş” reklamların geldiğini biliyorduk – Ocak ayında Recode , Facebook’un kendileri için hazırlandığını bildirdi – ancak şimdi Facebook, sadece bir “test” olarak resmen yaşıyor diyor.

Bu yayıncılar için büyük bir haber, birçoğu Facebook’a paylaştıkları videolardan para kazanmada sorun yaşıyor. Facebook, yayıncıların markalı içeriklerden veya pazarlamacılar için yarattığı videolardan para kazanmalarına izin verirken, CEO Mark Zuckerberg daima endüstride standart olan ön videodan önce olan reklamlara karşı olmuştur.

Bu nedenle yayıncılar, Facebook’a paylaştığı tüm videolardan para kazanmanın bir yolunu arıyorlardı ve şirket, videonun ortasında yayınlanacak reklamların bu hile yapabileceğini düşünüyor.

Facebook, yeni yayınları ABD’li yayıncıların “küçük bir grubuyla” test ediyor ve reklam gelirlerini onlarla paylaşıyor – yayıncıya yüzde 55, Facebook’ta yüzde 45. Bir video en az 20 saniye süreyle yayınlanıncaya kadar reklamlar yayınlanamaz ve Facebook’un söylediğine göre reklamlar en az iki dakika ayrı ayrı olmalı.

Facebook şu anda bu videonun bazı videolarını bazı canlı videolarda yayınlıyordu ve Perşembe günü bu çabaların genişlediğini söyledi. Artık “yakın canlı bir videoda 300 veya daha fazla eşzamanlı görüntüleyen kişiye ulaşan” 2.000 veya daha fazla takipçisi olan herhangi bir ABD yayıncısı, canlı yayınlarına video reklamlar yerleştirmeye de uygundur. Facebook, canlı videolarda videonun ortasında gösterilen videolarda, yayıncıya yüzde 55, Facebook’a yüzde 45 oranında aynı reklam bölüşümü sunuyor.

Canlı video reklamlar için ölçütler biraz farklıdır. Yayıncılar, bir reklam molası alabilmeleri için en az dört dakika canlı kalmalı ve akışın en az 300 eş zamanlı görüntüleyicisi olmalıdır. Her reklam 20 saniye sürer.

Facebook’un canlı videolar için orta kademe reklamlarını genişletme zamanlaması tesadüf değil. Şirket geçtiğimiz yıl ünlüleri ve yayıncıları canlı video ürününü kullanmak için harcadı ama bu anlaşmaların birçoğu yaklaşıyor . Ortaklıklar Başkan Yardımcısı Dan Rose, bu ayın başlarında, Facebook’un bu ücretli fırsatların çoğunu reklamlarda gelir dağılımı lehine terk etmeyi planladığını söyledi .

Şirket ayrıca, kullanıcıların oturma odalarındaki büyük ekranda Facebook videolarını izleyeceğini umarak set üstü kutular için yeni bir video uygulaması duyurdu . Facebook, bu uygulamadaki videoların reklamları içermeyeceğini belirtti ancak bu tür bir videonun bir Facebook TV uygulamasına geleceğini hayal etmek kolay.

 

Etiket: facebook video ortası reklam, facebook video içi reklam, facebook ad break