Facebookla ilgili ilginç sonuç

Almanya da yapılan bir araştırma sonucuna göre, Facebook kullanan kullanıcılarda hayal kırıklığı, hoşnutsuzluk ve kıskançlık duygularının çok daha baskın hale geldiği ortaya çıkarılmıştır.

Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Berlin Humbold Üniversitesi’nin uzmanları tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmaya katılan 600 Facebook kullanıcısının, üçte biri Facebookta zaman geçirdikleri süre boyunca ve sonrasında kendilerini yalnız, yorgun, üzgün ya da memnuniyetsiz hissettiklerini dile getirmiştir.

Uzmanlar bu sonuç karşısında yaptıkları açıklamalarda, bu durumun nedeninin kullanıcılarının arkadaşlarının sayfalarında gördükleri olumlu haberler olduğunu bildiriyor. Yine uzmanlar tarafından bildirilen görüşlere göre, insanların kendilerine benzeyen insanları kıskanmalarından dolayı Facebook’ta insanların hayatlarını yakından takip edebilme imkanı bulmaları nedeniyle gelişen olumlu olaylardan haberdar olmaları ve bunun da kıskançlık duygusunun ön plana çıkmasına neden olması etki etmektedir. Kullanıcılar, arkadaşlarının yaşadığı olumlu olaylar sonrası kendilerini değersiz hissetmeye başlıyor ve bunun sonucunda da mutsuz oluyorlar.

Facebook üzerinden sadece olumlu olayların duyurulması, olumsuz haberlerin yansıtılmaması nedeniyle toz pembe bir dünya oluşturuluyor ve bu da insanlar arasında kıskançlık döngüsünün başlamasına neden oluyor.