Facebook’tan Twitter’a Misilleme

Twitter’ın kendi bünyesinde satın alıp geliştirdiği ve yakın bir zaman içerisinde kullanıma sunduğu Vine uygulamasının, sosyal ağ olan Facebook tarafından engellenmesi iki dev sosyal paylaşım sitesini karşı karşıya getirdi.

Daha öncede kullanıcılara bahsi edilen, Twitter’ın yeni kısa video uygulaması Vine’ı kullanıma sunmasından herkes haberdar edilmişti. Her ne kadar Vine iTunes’da Vine Labs tarafından geliştirilmiş olarak görülse de Vine Labs şirketinin Twitter tarafından satın alınmış olması da herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Vine uygulamasında yer alan Facebook üzerinden arkadaşlarını bul özelliğinin Facebook tarafından engellenmesinin fark edilmesi üzerine yakın çevreler tarafından bir çok farklı yorum yapılırken, sektörün önde gelen birçok sitesi de durumu Facebook’un Instagram’ın intikamını alması olarak nitelendirdi.

Yakın zaman içerisinde, Twitter’da benzer bir olay yapmış ve Instagram’ı da kendi arkadaş bulma API’sinde engellemişti. Tüm bu olaylara nazaran bir çok kaynak çıkan sonuçlara dayanarak Facebook’un karşı atak yapmış olduğunu iddia etse de Vine uygulamasının yeni olmasından kaynaklı bir sistem hatası olduğunu da belirtmekte fayda var. Ama tüm bu kasıtlı hareket etme söylentileri gerçek ise Facebook ve Twitter arasındaki ezeli rekabetin gün geçtikçe daha kızışacağı tahmin edilmektedir.