Gmail ile 10 GB’a kadar e-posta nasıl gönderilir?

İnternet devi Google’dan e-posta servisleri için güzel bir haber geldi. Sessiz sedasız uygulamaya konan bu uygulama ile artık e-postalarla dev boyutlu dosyaların taşınması mümkün oluyor. Google sektördeki en büyük e-posta payını kafasına koyduğundan tek seferde bir DVD’nin kapatasitesinden daha fazla alanı tek e-postaya sağlamış bulunuyor. Mail ile gönderilebilecek dosya boyutunu yaklaşık 400 kat kadar arttıran Google, Gmail kullanıcılarına tek seferde 10 Gb dosya gönderme ve alma imkanı sunuyor.
Eskiden 25 Mb olan posta kapasitesinin bu kadar arttırılması internet devinin daha da güçlenmesi anlamına geliyor. Bu özelliği kullanması çok basit olduğundan milyonlarca kişinin Gmail’i daha aktif kullanacağını düşünüyoruz. Şirketin Bulut depolama servisi Google Drive eklentisiyle sağladığı bu imkan 15 adet filmi tek e-posta’ya sığdırma olanağı sağlıyor. Bilgilendirici açıklamalardan sonra bu servisi nasıl kullanacağımızı öğrenelim.
Google 10 Gb e-posta servisini kullanabilmek için yeni e-posta gönderirken “dosya ekle (attachment)” kısmının yanında bulunan “Drive’ı kullanarak dosya ekle (Insert files using Drive)” yazısına tıklamak yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra büyük boyutlu e-postayı gönderebilmek için göndereceğiniz dosyaların Google Drive üzerindeki depolama alanına yüklenmiş olması gerekecek.
Şirketin blog sayfasından yaptığı açıklamada bu servis için ek bir ücret alınmayacağı, bu servisin ücretsiz olarak kademeli bir şekilde her kullanıcı tarafından kullanılabileceği şeklinde oldu. Geçtiğimiz Nisan ayında açılan Google Drive bulut depolama hizmeti kullanıcı başı 5 Gb depolama alanını ücretsiz olarak sunuyor. Aylık ücretler ödeyerek depolama alanını genişletme imkanı da bulunuyor.