Gmail Nedir

GMail; Google Mail servisinin kısaltmasından meydana gelen, kullanışlı ve mobil cihazlarla uyumlu bir e-posta servisidir. Google farkıyla mail servisine sahip olmak isteyen her kullanıcının tercih sebebi haline gelen GMail, bünyesinde diğer çoğu e-posta servisinden farklı bir çok özelliği de barındırır. Sade, kullanışlı ve hızlı kelimeleri GMail’i tanımlamak için yeter de artar bile aslında.

Özellikleri arasında gelişmiş spam e-posta önleyicisi bulunan GMail, filtre ve etiketleme özellikleri sayesinde e-posta adreslerini otomatik olarak belirli klasörlere atabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, haber sitelerine aboneliklerinizden gelen tüm e-postaları “haberler” klasöründe biriktirebilirsiniz. Bu sayede gelen kutunuzun kalabalık görünmesinin önüne geçebilir, daha önemli e-postalara kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Kişiselleştirme noktasında da hayli mesafe kat etmiş bulunan GMail; Renk temaları, HD temalar ve Klasik temalar adında 3 temel başlıkta çeşitli temalarla kullanıcıların gelen kutusunu kişiselleştirmelerine olanak sağlıyor.

Geliştirilen Labs paneli sayesinde de çeşitli eklentilerle e-posta kutusunu daha etkin bir şekilde kullanabilmek mümkün. Labs’da her geçen gün birbirinden farklı uygulamalar geliştirildiği gibi, sahte e-posta gönderimlerine karşı çeşitli önlemler de alınıyor. Ayrıca POP3 özelliği kullanılarak sahip olduğunuz diğer e-posta adreslerine gelen mesajları da yine GMail aracılığıyla okuyabilmeniz sağlanıyor. Bahsi geçen tüm bu özelliklerin ücretsiz olmasının yanı sıra, herhangi bir kota sınırlamasının -neredeyse- olmaması GMail’i başlıca tercih sebepleri arasına alıyor. Ek olarak tüm mobil cihazlarla uyumlu olması, akıllı telefonlar için çeşitli uygulamaların geliştirilmiş olması, çeşitli tarayıcı eklentileriyle desteklenmesi gibi ekstralar yine GMail’i öncelikli e-posta servislerinden birisi kılan özellikler arasında.

Başlangıçta sadece davetiye ile üye alımı yapan GMail, günümüzde dünyanın dört bir köşesinden ücretsiz olarak kayıt almaya devam ediyor. GMail kalitesiyle henüz daha tanışmadıysanız, acele etmenizde fayda var.