Google Ads Fazla Harcama

Google Ads fazla harcama, fazla yayın adını verdiği yeni bir özelliği ile reklamverenlerin günlük bütçelerini otomatik olarak iki katına kadar harcayabileceğini duyurdu. Dijital reklam dünyasındaki hareketliliğe dikkat çeken ve reklamveren için faydalı olarak gördüğü özellik ile ilgili olarak Google’ın açıklaması şöyle:

“kampanyalar, tıklama ve dönüşüm gibi reklam hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için ortalama günlük bütçenizin iki katına kadar harcayabilecek.

Kaliteli trafiğin yüksek olduğu günlerde maliyetleriniz, günlük bütçenizin 2 katına kadar çıkabilir. Bu harcama, harcamanızın günlük bütçenizin altında olduğu günlerle dengelenir.

Aylık ücretlendirme sınırınızdan daha fazla ücretlendirilmeyeceğinizi unutmayın. Bu sınır, bir aydaki ortalama gün sayısı (30,4) ile günlük bütçenizin çarpımı sonucunda elde edilen rakamdır.”

Google’a göre bu akıllı bir adım görünse de şirket, bir yerde günlük bütçe kontrolünü reklamverenin elinden alacak. Konuya bir örnekle de açıklık getiren Google, 30.4 gün için izin verdiği toplam tutardan daha fazla ücret alınmayacağına değinen şirket konuyu aşağıdaki örnek ile aydınlatıyor:

30,4 aslında bir aydaki ortalama gün sayısıdır (bir yılda 365 gün / 12 ay = 30,417). Google, bir aylık bütçe sınırınızı belirlemek için günlük bütçenizi bu sayıyla çarpar.

Google reklam Günlük bütçenizin 5 TL ve faturalandırma döngünüzün 30 gün olduğunu varsayalım. Ay içinde ücretlendirilmelerinizin değişiklik gösterdiğini fark edersiniz. Bazı günler 2 TL, diğerlerinde ise 10 TL ücretlendirilirsiniz. Ancak ayın sonunda 152 TL’den (5 TL’lik bütçenizin 30,4 ile çarpımı) daha fazla ücretlendirilmezsiniz. Dolayısıyla, kampanya maliyetleriniz bazı günlerde 5 TL’lik bütçenizi aşıp bazı günlerde bütçenizin altına düşse de, ayın sonunda belirlediğiniz bütçeden daha fazla ücretlendirilmezsiniz.

Kullanıcılar mutlu değil

Google Ads fazla harcama, Reklamveren için tehdit oluşturabilecek olan güncelleme kullanıcısını da mutsuz edecek gibi görünüyor. Zira Google Ads’in konuyu Twitter’dan duyurmasının ardından şirkete tepkiler yağdı. Bunun reklamveren için fayda getirmeyeceğini yazan bir kullanıcı, yeni özellikle bütçesinin ayın ortasında tükenebileceğini dile getirdi.

Kaynak: Webrazzi