Google Blogger

Kişisel günlüklerin sanal aleme dökülmesi furyasıyla başlayan bloglar, günümüzde çoğu internet kullanıcısı tarafından sıkça tercih edilen bir “kendini ifade etme biçimi” olarak görülüyor. Takipçileriyle sürekli irtibat halinde olan bu kişiler gündelik hayatta başlarından geçen olayları okuyucularıyla paylaştıkları gibi, gündemde var olan meseleleri kendi perspektiflerinden yorumlayarak fikir beyanında da bulunuyorlar. Takipçiler de ilgi alanlarına göre değişen blog yazarlarını takip ederek, kendileri gibi düşünen kişilerle sürekli iletişim halinde kalmayı tercih ediyorlar. Onlarca, belki de yüzlerce blog adresini takip eden kullanıcıların bu takip işlemini kolaylaştırmak ve yeni yeni blogları keşfetmek için yapabileceği şeyler sınırlı. Ta ki Google Blogs ile tanışana dek.

Sadece bloglar arasında arama yapabilen Blog arama motorunu geliştiren Google, bu servisini Google Bloglar adında kullanıma açmış bulunuyor. Arama kutucuğuna “trekking”, “sinema” ve sair anahtar kelimeleri arattığınız zaman söz konusu kelime öbeklerinin geçtiği blog adreslerini görebiliyorsunuz. Bu sayede tamamen ilgi alanınıza göre oluşturulmuş kişisel internet sayfalarına göz atabilir, yeni yeni insanlarla tanışma imkanını elde ederek kendi fikir yapınıza ve hobinize yakın insanlarla arkadaşlık bağı kurabilirsiniz.

Ayrıca Google Blog araması çeşitli seçeneklere de ev sahipliği yapıyor. Bu seçenekler arasında “ana sayfayı göster” özelliğinin bulunması, aramayı gerçekleştiren kişilerin yazılarla değil direkt olarak ana sayfayla karşılaşmasına olanak sağlıyor. Yine klasik Google arama seçeneklerinin de yer aldığı Blog aramasında ise sadece Türkiye’den ve Türkçe yazılmış blog adreslerine de göz atabilmek mümkün. Bu sayede insanların kişisel görüşlerine ve blog adreslerinin internette kapsadığı alana ne kadar önem verdiğini göstermiş olan Google, tüm kişisel internet yazarlarının işini kolaylaştırmış da bulunuyor. Google farkını gösteren bir başka uygulama olan Blog aramasını mutlaka sizler de seveceksiniz.