Google Chrome

Chrome adındaki açık kaynak tarayıcı motoru ile geliştirilen Google Chrome, internet tarayıcı pazarındaki en hızlı ve eklenti desteği gelişmiş tarayıcı olma noktasında emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Yıllar boyu alışılagelmiş, kullanıcılar tarafından benimsenen ve halen daha -az da olsa- kullanılmaya devam eden Internet Explorer gibi büyük rakiplerine şimdiden fark atmış bulunan Google Chrome; diğer tarayıcılara farkı şüphesiz çok hızlı olması sayesinde atabiliyor.

Varsayılan tasarım noktasında yine her zamanki Google sadeliğinin hissedildiği Chrome, halen piyasada var olan Opera – Firefox – Internet Explorer gibi dişli rakipleri arasında gerçekleşen sert bir rekabetin tam ortasında yer alıyor. Ayrıca Chrome, sahip olduğu geniş eklenti ve tema ağı sayesinde maksimum kişiselleştirme olanağı sunmaya devam ediyor. Adblock Plus gibi sık tercih edilen eklentilerin de kullanılabildiği Chrome kişilere reklamsız bir internet macerasının kapılarını da aralama imkanı veriyor.

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz Chrome’u çalıştırdığınız andan itibaren farkı fark edecek, Chrome hızına alışmaya başlayacaksınız. Özellikle start up, yani ilk başlatma anında rakipleri arasından sıyrılan Chrome müthiş bir hıza sahip. Üstelik CPU ve RAM kaynaklarını tüketme noktasında da cimri olan Chrome; sahip olduğu webstore sayesinde kullanıcılarına geniş bir yelpaze sunarak tema ve eklentileri ücretsiz olarak sunuyor.

Hali hazırda internette birbirinden farklı tarayıcı karşılaştırma testleri mevcut. Dikkat edilirse, tüm bu testlerde Chrome’un hatırı sayılır bir seviyede bulunduğu görülebilir. Buna ek olarak zaten kişisel olarak da Chrome’u kullanmaya başladığınızda en hızlı tarayıcının Chrome olduğu noktasında kanaat getirebilirsiniz. Google’ın sadeliği, hız ve kişiselleştirilebilme gibi özelliklerle birleşince ortaya Chrome çıkıyor ve bu işten en kârlı çıkan taraf yine bu harika uygulamayı ücretsiz olarak kullanma imkanına erişen biz kullanıcılar oluyor.