Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye: Dijital yeteneklerini geliştirmek isteyen herkese ücretsiz eğitim programı

 
Dijital atölye adı verilen, Google Türkiye’nin her yaş kesiminin gelişen internet dünyası içerisinde yer alması ve kariyer yapması için kurulmuş olan bir eğitim projesidir. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR’un ortak yürüttüğü çalışma kapsamında başlatılan Google Dijital Atölye eğitim programında yüz yüze ya da internet aracılığı ile çevrimiçi olarak ücretsiz bir şekilde katılımda bulunabilirsiniz. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez tarafından gerçekleştirilen basın toplantısı doğrultusunda aktarılan önemli bilgiler ışığında Google başlatılan bu projeye 10 Milyon TL gibi bir katkıda bulunacaktır. Bu şekilde KOBİ’lerin de internet dünyasına girişleri de hız kazanacaktır.
 

 
Türkiye içerisinde sadece 9 il kapsamında yürütülecek olan eğitim projesine katılım herkese açık bir şekilde gerçekleştirilecek ve yüz yüze görüşmelerde yapılacak. Türkiye üzerinde yapılmış olan anketler doğrultusunda paylaşılan bilgilere göre KOBİ’lerin %33 gibi bir kısmı internet kullanımı konusunda yeterli bir bilgiye sahip değildir. Türkiye İnternet Ekonomisi tarafından paylaşılan rapora göre internet kullanım oranı yüksek olan KOBİ’lerin geçen zaman içerisinde %17 gibi bir büyüme sağlayarak çalışan sayılarında da %24’lük bir artış gözlemlenmiştir. Yürütülecek olan bu eğitim projesi kapsamında dijital anlamda yeteneği olanların sayılarında artış olması amaçlanmıştır. Google Türkiye Ülke Müdürü tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de bulunan nüfusun %57’lik kısmı 35 yaş altı tarafından oluşturulmaktadır. Bu kısmın dijital yeteneklere dönüştürülerek sayılarında artış olması gerektiği söylenmiştir.
 

 
T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından söylenenlere göre ise, Türkiye nüfusunun Avrupa nüfusuna oranla 10 yaş kadar daha genç olduğu ve sahip olduğumuz bu genç kesimi dijital dünya içerisinde aktif olarak kullanmanın gerekli olduğu vurgulanmıştır. Verilecek olan eğitim projesi kapsamında 23 farklı konu hakkında bilgilendirme yapılacak ve eğitim kaynaklarının ücretsiz şekilde kullanımı sağlanacaktır. İŞKUR tarafından verilecek olan destek kapsamında da farklı şekilde etkinlikler düzenlenecektir. Eğitim programına katılıp başarı gösterenlere ise Google tarafından bir başarı sertifikası verilecektir. Sizler de bu alanda kendinizi geliştirmek ve gerçekleştirilecek olan programdan faydalanmak istiyorsanız projeyi inceleyebilirsiniz.