Google Kendi Reklam Ajansı için İlk Adımları Attı

Google AdWords ve Adsense gibi birçok farklı hizmetleriyle bilinmektedir. Son duyulanlara göre yakın zaman içerisinde kendine özel arama motoru reklamcılığı SEM ajansını kurabilir. Reklam açısından önemli bir konuma sahip olan Google aracı olan tüm ajansları devre dışı bırakarak bu alanda tek başına hareket etmeyi planlamaktadır. Bazı kaynakların öne sürdükleri haberlere göre, Google yakın zaman içerisinde gerçekleştirdiği girişimler doğrultusunda söylentileri doğrulamış ve yeni projesinin temellerini atmış bulunmaktadır. Farlı birçok adımla sosyal medya ajansı, ajans sektörü ve reklam sektörüne giriş yapmış bulunmaktadır. AdWords üzerinden ajanslar ile iş birliği kuran Google bu bağlamda kendi arama motoru reklamcılığını kurması çok zor bir ihtimal olarak görünmemektedir. Kendi kurduğu ajans doğrultusunda doğru bir yoldan müşterilerine hizmet verecek olan Google’ın aracı olan ajansları da aradan kolay bir şekilde çıkaracağı söylenmektedir.

google-ofisBu yeni projenin altından Google mühendislerinin çok kolay bir şekilde kalkabileceği bilinmektedir. Veritabanı ve farklı mühendislik gücünü kullanan Google, diğer ajansları kolay bir şekilde eleyerek müşterilerinin ilk tercihi olabilecek potansiyeldedir. Duyulanlara göre küçük işletmeler AdWords’e ayda ortalama olarak 5 bin ile 10 bin dolar arası yatırım yapmaktadır. Ancak küçük müşteriler ajanslardan yeterli ilgiyi görememektedirler. Ajanslar devamlı büyük müşterilerle ilgilenmektedirler. Google bu açığı görerek küçük müşteriler için faydalı bir çözüm yolu bulmaktadır. Geçen sene bu alanda atılım yaparak küçük işletmeler için google reklam ajansı danışmanlığı hizmeti vermeye başlamıştır. Bu alana bu açılardan çok yabancı bulunmamaktadır. Google bu özellikleri göz önünde bulundurarak kendi reklam ajansını kurması çok olası bir ihtimaldir. Bu doğrultuda müşterilere AdWords, Adsense, SEO gibi alanlarda doğru bir yoldan hizmet verecek olan Google bu alanda aracı olan diğer ajansların da sonunu getirebilmektedir.

5 Yorumlar

  SAM Medya
 • Böyle bir şey yapması bence saçma olur. Birçok reklam ajansı bu sayede ticaretini yapıyor. O kadar süre ajanslardan para kazanıp sırtından vurmak gibi bir yanlışa düşmez.

 • SAM Medya
 • Böyle bir şey bekleniyordu zaten.. Şunu da açık ifade etmek gerekirse reklam ajanslarının çoğu müşterilerini dolandırmakta ve müşteriler bir daha Google’a reklam vermek istemiyor. Sahte panellerle alması gereken bedellerden daha fazla alıyorlar. Bilmeyen müşteri de yazık bu şekilde dolandırılıyor. Bence ajansları değerlendirip işe yaramayanları elemeleri lazım.

 • SAM Medya
 • Tabi canım hatta google çalışanları teker teker bütün müşterileride gezer küçük işletmeler dahil, bence yalan haber sadece türkiyede milyonlarca google reklam vereni var hangi birini kontrol edecek birebir ilgilenecek dünyayı düşünemiyorum bile büyük çöküntü olur..

 • SAM Medya
 • Kemal’e katılıyorum. Şu sahte panel olayı falan.. Google burda herkese ekmek çıkarabileceği bir imkan sunuyor.. Büyük bir pazarda herkese yetecek kadar müşteri ve dilim mevcut fakat bizim ülkede bazı kişiler (bireysel yönetim hizmeti yapanlar) ve hatta AJANS dediğimiz sırtımızı dayadığımız yerler bile sahte panel üzerinden haksız kazanc eld ediyorlar. Sonuç olarak hem müşterinin parası %30 %20 oranda ziyan oluyor, hem de Google’ın ve reklam programının itibarı prestiji zarar görüyor. Google artık buna dur demeliydi. Kendi ajansını kurabilir yada belli başlı güvendiği 2-3 ajansı ana distribütör gibi belirleyebilir, diğer ajansları da bu ana ajanslara bağlayabilirdi. Fakat görünen o ki adımı büyük atıp kendi ekibini ve müşteri hizmetlerini kurma kararı almak istiyor.

 • SAM Medya
 • Google bence böyle bir yanlış yapmaz. Yapsa da ajanslar önlemini alır.

Yorumlar kapalı.