Google Picasa

Dünya devi Google, çıkardığı Picasa adındaki ürünle de fotoğraf düzenleme sektörüne el atmış bulunuyor. Google’ın alışılagelmiş hızının ve görselliğinin de aktif olarak izlerinin görüldüğü Picasa programı sayesinde çektiğiniz tüm fotoğrafları tek bir program üzerinden görebiliyor ve etiketleyebiliyorsunuz. Bu sayede milyonlarca resimlik fotoğraf arşivlerini de hayli kolay bir şekilde kullanımınıza sunan Picasa, ücretsiz olmasıyla da dikkatleri üzerine toplamış bulunuyor.

Söz konusu fotoğraf düzenleme sektöründe pek de dişli rakibi bulunmayan Picasa, en son sürümü olan 3.9 ile fotoğrafları sosyal mecralarda paylaşmanıza ve arkadaşlarınızı etiketlemenize de olanak sağlıyor. Yüz tanıma özelliğine de ev sahipliği yapan bu harika program fotoğraflarda yer alan yüzleri otomatik olarak tanımlayabiliyor ve arkadaşlarınızı etiketleyebilmenizi mümkün kılıyor.

Instagram gibi uygulamalar ile revaçta bulunan “fotoğraflara efekt uygulama” furyası, Picasa ile bambaşka bir boyuta bürünüyor ve 24 farklı efekt kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Diğer efekt uygulama programlarının aksine “before / after” özelliği sunarak iki fotoğrafı karşılaştırabilmeniz de Picasa ile oldukça kolay.

Evet, Picasa’yı tercih sebebi haline getiren özellikler saymakla bitecek gibi değil. Bu özellikler arasında yer alan ve programın kuşkusuz en önemli artıları arasında yer alan “disk tarama” özelliği, yıllar önce kaybettiğiniz ve nerede olduğunu hatırlamadığınız resimleri de bir tıklama uzağınıza getiriyor. Buna ek olarak herhangi bir klasöre yeni fotoğraflar yüklediğiniz zaman yine Picasa devreye girerek yeni fotoğrafları da tarıyor ve olağanüstü arayüzü sayesinde beğeninize sunuyor.

Eğer sizler de fotoğraflarınızı düzenleme, organize etme, arşivleme ve daha sonra kolay bir şekilde bulabilmek istiyorsanız mutlaka Picasa’yı denemelisiniz. ACDSee gibi rakiplerinin aksine ücretsiz olması da Picasa’yı ilk tercihler arasına yerleştiriyor. Ücretsiz olarak http://picasa.google.com/ adresinden indirebileceğiniz Picasa ile sizler de harika bir fotoğraf organizasyonuna şahitlik yapabilir, Google’ın kalitesini bu program üzerinde de hissedebilirsiniz.