fbpx

Google Reader Nedir?

Google Reader hakkında

İnternet oldukça geniş bir derya. Hemen her gün yüzlerce internet sitesini ziyaret ediyor, inanılmaz bir bilgi akışıyla karşı karşıya kalıyoruz. Çoğu zaman bu bilgi akışından düzenli olarak haberdar olamadığımız için hayıflansak da, sürekli ziyaret ettiğimiz adresleri düzenli olarak takip etmenin ne kadar gerekli olduğu noktasında mutlaka kanaat getirmişizdir. Evet, hemen herkes sürekli olarak bazı siteleri ziyaret eder ve güncellemelerden haberdar olmak ister. Bunu sağlamak için söz konusu sitelerin RSS adreslerini tarayıcı üzerinden takip etmek mantıklı ve ilk tercihler arasında yerini alan bir seçenek olarak göze çarpar. Ancak arama motoru sektörünün lideri konumunda bulunan Google, bu sektöre de el atarak Google Reader adında harika bir uygulama geliştirmiştir ki, diğer tüm seçenekleri rafa kaldırmanıza sebebiyet verebilir. Peki Google Reader ne işe yarar?

Google Reader, adından da anlaşılabileceği gibi bir RSS okuyucu servisidir. Güncellemelerinden haberdar olmak istediğiniz site ve blogların RSS adreslerini Reader’a eklersiniz, güncellemelerden sürekli haberdar olursunuz. Sitelerde yer alan okunmamış yazıları görebilir, okuduğunuz yazıları ise anında Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz. Yine yazıları e-posta olarak gönderebilmek de Reader servisiyle mümkün hale geliyor. Reader’a alternatif olarak üretilen bir kaç program piyasada mevcut olsa da, mobil ve tüm cihazlardan sorunsuz olarak kullanılabilen Reader mutlaka ilk tercih sebebi haline geliyor.

Reader’i tercih sebebi yapan özelliklerden en güzelleri ise, kuşkusuz sahip olduğu “yıldızlanmış öğeler” ve abonelikleri kategori bazlı listeleme özellikleridir. Bu sayede çeşitli kategorilerde farklı adreslere abone olabilir, beğendiğiniz veya daha sonra tekrar gözden geçirmek istediğiniz yazıları yıldızlayabilirsiniz. İnternet hayatını daha kullanışlı bir hale getirmek için Google kalitesiyle sunulan Reader servisi, mutlaka tüm blog okuyucuları için kullanılması gereken uygulamalar arasında yerini alıyor.