Google Reklam Ücretleri

Google algoritması çok karışık olan bir algoritmadır. Bazen doğru yaptığınızı düşündüğünüz şey bile Google algoritmaların da yanlış çıkabiliyor. Google’a reklam verenlerin çoğunun düştüğü hata Google reklam ücretleri konusudur. Öncelikle bilinmesi gerekir ki Google’a reklam verirken mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Bazen Google’a 500 TL verirsiniz fakat karşılığında hiçbir getirisi olmaz. Bazen de 100 TL’ye onlarca kişi o reklamı görür ve size getirisi çok yüksek olabilir. İşte bu karışıklığın önüne geçmek için ve reklamlarınıza verdiğiniz paranın karşılığında bir getiriyi elde etmek istiyorsanız uzmanına işi bırakmanız normal olacaktır.

Google reklam verirken size günlük olarak bir üst limit sorulacaktır örneğin bu gün reklamınız 10 TL tutarında kullanıcılara gösterilecek ve karşılığında her tıklama için 0,40 krş ödeyeceksiniz bu da günlük ortalama 25 tıklama anlamına gelecektir. Yapılan doğru optimizasyonlarla tıklama sayısını 50 adete kadar da çıkatabilirsiniz. Peki siz o gün gerçekten 10 TL harcamak mı istiyorsunuz ? Bu sorunun cevabını vermek çok basit Google reklam verirken size bir üst limit soracaktır yani bugün en fazla ne kadar para harcayacaksınız Google’a bunun cevabını vermelisiniz. Bu ücret sizin içinde bulunduğunuz sektörün rekabet durumuna göre değişecektir. İçinde bulunduğunuz sektör firmaları Google’a ne kadar çok reklam veriyorsa sizin harcamalarınız da bu rekabete göre artacaktır.

Google’nin bazı reklam alanları vardır ve bu reklam alanlarına göre ödeyeceğiniz ücret artmakta veya azalmaktadır. Örneğin Google’nin pembe reklam(orta alan ilk üç sıra) dediğimiz ve arama sonuçlarında çıkan reklam alanlarına bir reklam vermek isterseniz ödeyeceğiniz miktar biraz fazla olacaktır. Fakat daha çok firmanın yer aldığı (sağ taraftaki reklamlar) metin reklamları bölümüne reklamlarınızı verirseniz ödeyeceğiniz miktar buna bağlı olarak azalacaktır.

Tüm bu işlemler biraz karışık ve kafa yorucudur. En güzel miktarı öğrenme yolu ise öncelikle Google’a reklam vermek birkaç günlük harcamanın ardından hangi nokta daha çok reklamnızı gösteriyor ve ne kadar ücret alıyor bunu orana vurarak öğrenebilirsiniz.