Google, Torrent sitelerini kara listeye alıyor

Ünlün arama motoru Google, torrent sitelerini kara listeye almaya başladı.

Bilindiği gibi torrent siteleri bünyelerinde yer alan dosyaları yayın sahiplerinden izinsiz bir şekilde kullanıma açıyor. Ayrıca kullanıcılar torrent dosyaları oldukça kolay bir şekilde bilgisayarlarına indirebildikleri için bu tür siteleri daha çok tercih ediyor.

Diğer yandan Google’un kara listeye aldıkları torrent sitelerinin başında, isoHunt, ThePirate Bay ve 4Shared geliyor. Google, bünyesinde yaptığı değişiklik  sayesinde bu sitelerin ön plana çıkmasını engelliyor.

Bunların yanı sıra eğer değişikliklerin nasıl yapıldığını soracak olursanız, bu tür sitelerin içeriklerinde yer alan dosyalar aratıldığında Google arama çubuğunda ortaya çıkan otomatik tamamlama direkt olarak kalkıyor. Diğer yandan yine sitelerin bünyesinde yer alan içeriklerin anahtar sözcükleri de tamamen ortadan kaldırılıyor.

Son olarak Google’un, kısa bir zaman içerisinde tüm torrent sitelerini kara listeye alacağı ve ardından istenen yasal olmayan içeriklere kullanıcıların ulaşmasını zorlaştıracağı söyleniyor. Bakalım, ilerleyen zamanlarda Google, torrent siteleri konusunda daha başka neler yapacak ve sonrasında torrent siteleri, kendileri için nasıl bir iyileştirmeye gidecek?

KAYNAK