Google Translate

Google Translate ,Google’ın kullanıcılarına sunduğu tamamen ücretsiz olan bir tercüme programıdır. 64 dil içerisinden çeviri yapmak istediğiniz dilleri seçerek, sonuca ulaşabilirsiniz. Kelimeler veya cümleler, desteklenen dillerin tüm kombinasyonlarında çevrilir. Google Translate ile, bir bilgiyi tek bir dile mahsus olmaktan çıkarıp evrenselliğe dönüştürmeyi amaçlamıştır.
Google çeviri yaparken en iyi sonuca ulaşabilmek için, bünyesinde milyonlarca doküman kalıbı barındırmaktadır. Bir metin içerisindeki kalıpları aramaya ise ‘İstatistiksel Makine Çevirisi’ denilmektedir. Google çevirileri makineler tarafından yapıldığı için kullanıcılarına, hepsinin mükemmel olmasını beklememelerini belirtmiştir. Google çeviri yapılan herhangi bir dildeki dokümanları analiz ettikçe Translate de, değişikliklere ve yeniliklere gitmektedir. Eğer çeviri sonucunun doğruluğuna dair şüpheleriniz varsa, Google Translate de alternatif sonuçlarda bulunmaktadır. Bunun için,ilgili kelime öbeğini tıklamanız yeterlidir. Buraya tıkladığınız takdir de, Google’a otomatik geri bildirim göndermiş olursunuz ve Google da bu doğrultuda iyileştirme ve geliştirme yoluna gitmektedir. Ayrıca Google Translate uygulamasını, 50 dil üzerinden yapabileceğiniz çeviri ile iPhone’ununuzda da kullanabilmektesiniz. Ayrıca 15 dilde çeviri yapmak istediğiniz metni yazmak yerine söyleyebilir, 23 dilde yapılan çevirileri de duyabilirsiniz.
Google mobil kullanıcıları da bu uygulamada es geçememiştir. Bu sayede çeviri hizmetinden yararlanmak daha kolay hale gelmiştir.