Google’a Çin işkencesi!

Çin’de bilgisayar başına oturanlar sansür nedeniyle çıldırıyor. Çin Komünist Partisi’nin Ulusal Kongresi devam ederken internet kullanıcıları Google’ın hiçbir hizmetine ulaşamıyor.

Çin’de internete uygulanan sansür şu günlerde yeni bir boyuta taşındı. Başkent Pekin’de Çin Komünist Partisi’nin 18’inci Ulusal Kongresi devam ederken, internete yoğun şekilde sansür uygulanıyor.

Çin’de e-posta ve harita gibi Google’ın hiçbir hizmetine ulaşılamadığı belirtilirken, Googleyetkilileri de Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, şikayetler üzerine gerekli incelemeleri yaptıklarını ve sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.

Ülkede Google’ın yanı sıra yurtdışından bilgi akışını filtrelemeden kullanıcılara ileten VPNhizmetlerinin de son günlerde büyük ölçüde sekteye uğradığı belirtiliyor.

Google, Baidu’nun ardından Çin’de en çok kullanılan ikinci arama motoru. Google’ın içeriklerine Çin’de sansür uygulandığı zaten biliniyordu. Ancak Google hizmetleri Çin’de ilk kez bu kadar kapsamlı olarak sansürleniyor.

Kaynak: Almanyanın Sesi