Google’da Sitenizin Görünürlüğünü Artırmak İçin İpuçları

1. Web Yöneticisi Araçları’na kaydolun: google.com.tr/webmasters/tools/. Google Web Yöneticisi Araçları, size sayfalarınızın Google’daki görünürlüğüyle ilgili ayrıntılı raporlar sağlayan ücretsiz bir araç setidir. Başlamak için sitenizi eklemeniz ve doğrulamanız yeterlidir; bilgileri hemen görmeye başlarsınız. Web yöneticileri için diğer yararlı kaynakları, Google Web Yöneticisi Merkezi’nde bulabilirsiniz: google.com.tr/webmasters.

2. Kendinizi, sitenizi ziyaret eden kişiler yerine koyun. Sayfanızın, gerçekten arayacakları terimleri içerdiğinden emin olun (doğal anlatım içinde yer almalı; yalnızca madde madde listelenmiş veya ayrıca sıralanan bir anahtar kelime listesi olarak değil).

3. Arama sonuçlarında doğrudan görülebildiklerinden, her sayfa için uygun başlık kullanın. Ayrıca, başlıklarınızı (<h1>, <h2> vb.) ilgi çekici ve yararlı bir şekilde hazırlayın.

4. Açıklayıcı meta etiketleri iyi kullanın. Daha kaliteli açıklamalar, Google’ın arama sonuçlarında snippet (arama sonuçlarında sıklıkla gösterdiğimiz sayfa alıntıları) olarak görüntülenebilir ve arama trafiğinizin kalitesi ile miktarını iyileştirmek için oldukça yardımcı olabilir.

5. URL’lerinizi basitleştirerek ve kullanıcılar için daha çekici hale getirerek, kullanıcıların sayfalarınızın neyle ilgili olduklarını anlamalarına yardımcı olun:example.com/asdasd/rewiruewr?asd=2131209840392 yerine example.com/urunler/widget.html gibi.

6. Sitenizdeki özellikle önemli bulduğunuz veya yeni eklenmiş sayfalara, sitenizde daha önceden Google’da dizine alınmış başka bir sayfadan bağlantı verildiğinden emin olun. Örneğin, “Şirketimizden Yeni Haberler!” sayfanız ile sitenizin ana sayfası arasında bağlantı oluşturabilirsiniz.

7. Sitenizin temel gezinme öğelerini ve esas içeriğini metin olarak sunun; isterseniz daha güzel görünmeleri için JavaScript ve Flash kullanabilirsiniz.

8. Resimler için ALT değerlerini kullanın. Googlebot resimleri anlayamadığından, bunları doğru bir şekilde kategorilere ayırmamıza yardımcı olun. ALT değerleri, resimlere ilişkin meta etiketlere benzer: ek bilgileri doğrudan etiketin içinde sağlar ve kullanıcı, resmi görüntüleyemediğinde gösterilir. Googlebot, bu etiketleri, resmin neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamak için de kullanır.

9. Tarayıcıların okuyabildiğinden emin olmak için, sitenizi bir cep telefonu kullanarak veya teknik bilginiz varsa, bir metin tarayıcısıyla kontrol etmek isteyebilirsiniz. Metin tarayıcınız yoksa, Lynx web tarayıcısını deneyin

10. Unutmayın, en önemlisi kullanıcılarınıza harika bir deneyim sunmanızdır. Google ve diğer arama motorlarından gelen trafik sizin için önemli olsa da, kullanıcıların sitenizi yer işareti olarak eklemesini, sosyal platformlarda paylaşmasını ve sitenizde yaşadıkları pozitif deneyimleri anlatmalarının değerini hafife almayın. Google Analytics ve Google Web Sitesi Optimize Edici gibi araçları kullanarak tasarım ve kullanılabilirlik ile ilgili yaptığınız değişiklikleri test edin ve ölçün.


Moris Kastro ve Murat Yatağan tarafından yazılmıştır, Arama Kalitesi Ekibi, Dublin