İşletmenize Uygun Facebook Reklam Türleri

Yeni hedefiniz basit: farklı Facebook reklam türleri kullanarak internet üzerinden para kazanmaya başlamak. Ancak, Google’da “Facebook reklam türleri” ne baktığınızda ve size sunulan seçenekler doğrultusunda bunu başarmak oldukça karmaşık görünebilir:

Facebook Reklam Türleri

Tıklama reklamları
Video reklamlar
Resim reklamlar
Artırılmış gönderiler
Mobil uygulama indirme işlemleri
Masaüstü uygulaması yüklemeleri
Etkinlik reklamları
Yerel farkındalık reklamları
Talep reklamları sunun
Carousel reklamlar
Koleksiyon reklamlar
Dinamik ürün reklamları
Tuval reklamlar
Kurşun reklamlar
Sayfa gibi reklamlar
Sayfa sonrası resim reklamlar
Sayfa sonrası video reklamlar
Sayfa sonrası metin reklamlar
Nereden başlamalı? İlk başta oldukça ürkütücü olabilir, ama pes etmeyin! Var olan her reklam türü için endişelenmenize gerek yok, yalnızca işinize en çok yarar sağlayacak olanları seçmeniz gerekecek.

Bunlar hangileri? Bu makalenin tamamında size bunu açıklamaya çalışacağız.

Kasten Reklam

Her gün yayınlanan bir kedi video yayını ve bir Facebook reklamı arasındaki ana fark , bir reklamın kitlenizi bir şeyler yapmaya yönlendirmek için yoğun bir çaba harcamış olduğudur. Onların herhangi bir eylemde bulunmasını istiyorsun ve bu doğrultuda sadece şans vermek için para ödemeye hazırsın.

Peki onların ne yapmasını istiyorsun?

Bu anahtar soru. Bir cevabınız varsa, istediğiniz eylemi en iyi şekilde etkileyecek Facebook reklam türleri seçmeye hazırsınız demektir. Emin değilseniz, hangi reklamı çalıştırırsanız çalıştırın, şansınız olmayacaktır.

Bu makalenin geri kalanı, reklam görüntüleyicilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemlere ayrılacaktır.

Reklamlarımı gören kullanıcılardan şunları istiyorum diyebilirsiniz:

Web sitemi ziyaret etsin!
Eşyalarımı alsın!
Mağazamıza gitsin!
Uygulamı indirsin!
İletişim bilgilerini paylaşsın!
Sayfamı beğensin!
Neyin peşinde olduğunuza bağlı olarak, reklamcılık hedefleriniz için uygun bölüme ilerleyebilir veya tüm makaleyi okuyabilirsiniz. Başlayalım!

Facebook Reklam Türleri: Site Ziyaretleri

Facebook reklamınızdan istediğiniz ana şey, kullanıcıların Facebook’tan sitenize (blogcular, haber siteleri, vb. Için harika) gitmeleri durumunda, bunu olabildiğince kolay hale getiren bir reklama ihtiyacınız olacaktır.

Bağlantı Reklamları

En basit yaklaşım Link Reklam’dır.

Reklamın en üstünde, bağlantınızın neden bu kadar harika olduğuna dair kısa bir açıklama ekleyebilirsiniz. Ardından dikkati çekmek için bir resim, bir başlık, biraz daha açıklayıcı alan, bir URL ( güveni artırmak için özelleştirebileceğiniz ) ve son olarak bir harekete geçirme düğmesi.

Bununla birlikte, Link reklamları ile ilgili en iyi şey, bu alanlardan hangisinin tıkladıklarının önemli olmamasıdır! Resimdeki tüm reklam, görüntüleyenlerinizi doğrudan açılış sayfanıza gönderecek tek bir düğmedir.

Video Reklamlar

Video reklamlar çok benzerdir, ancak daha fazla bağlantı sunmak yerine, tüm reklam mesajınızı anlık görüntüleyenleri kaydırarak oynatmaya başlatan bir videoya yerleştirebilirsiniz.

Bu yaklaşımın açık avantajı, videoların metin ve fotoğraflardan çok daha dikkat çekici olmasıdır.

Kendi kişisel Facebook duvarınızı düşünün… bir videoyu geçtiğinizde, bir arkadaşınızdan mı yoksa bir işten mi geldiğinden bağımsız olarak, ilk birkaç saniyesini izlersiniz.

İlk saniyelerde, videonun ilginç olup olmadığına siz karar verirsiniz . Ardından, yapacağınız bir sonraki şey, zamanınıza değip değmeyeceğini görmek için video uzunluğunu kontrol etmektir. Her iki testi de geçerse, bunu izlemeniz muhtemeldir.

Korku veren! Pazarlamacılar için bu, birkaç saniyede insanları ilgilendirecek kadar ilgi çekici bir video çekebiliyor ve onların hareket etmesini engellemek için doğru uzunlukta ( Facebook için yaklaşık 1 dakika ) yapabileceğiniz anlamına geliyorsa, o zaman tüm pazarlamanızı elde etme şansınız oluyor demektir.

Video reklamların dezavantajı, Facebook platformundan ayrılmadan tamamen sindirilebilmeleridir. Ana hedefiniz sitenize trafik çekmekse bu sorun olabilir. Bu engeli aşmak için videonuza bir harekete geçirici mesaj koymayı düşünün . Kitlenizin daha fazlasını istemesine izin verin ve aradıklarının sadece bir tık uzakta olduğunu netleştirin.

Facebook Reklam Türleri: Ürün Alımları

Bir e-ticaret işletmesiyseniz , reklam kampanyalarınızın bir numaralı hedefi, hedef kitlenizin aldığı satın alma sayısını arttırmasıdır.

Facebook, yalnızca izleyicilerinizin aradığı ürünleri tanıtmak için bir dizi seçenek sunar. En kapsamlı yaklaşım, hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre seçtiğiniz on kadar minyatür ürün reklamı olan Carousel Ad’dır. Her bir reklam bir resim veya bir video içerebilir ve görüntüleyenler tarafından otomatik olarak dönüşüm yapabilir veya tek tek tıklanabilir / kaydırılabilir.

Bu gibi reklamlar, hedef kitlenizin gördükleri bir şeyi satın almaktan ilham alacağı umuduyla tüketici etkileşimini teşvik edecek bir çok içerik sunmaktadır.

Koleksiyon / Tuval Reklamlar

Kitleniz mobil cihazlarda alışveriş yapmaya eğilimliyse (veya bu kalabalığa girmeye çalışıyorsanız), Facebook’un mobil cihazlara daha benzer bir seçeneği vardır.

Koleksiyon Reklamlar , üstte bir kapak resmi veya videosu ve altta seçilen ürünlerin bir örneklemesini içerir.Bununla birlikte, öne çıkan ürünlerden birine tıklayın ve bir ” Tuval reklamı ” açılır. Bu mobil özel biçim, tüm ekranı minyatür bir uygulama gibi doldurur ve ürün kataloglarına göz atma, yorumları okuma, video izleme ve (elbette) bir satın alma işlemi yapmak için sitenizi ziyaret etme gibi ek etkileşimlere olanak tanır!

Dinamik Reklamlar

Hedef kitlenize yeni ilgi uyandırmak için belirli ürünleri öne çıkarmanın harika bir yoludur.

Dinamik reklamlar kullanıcılara tersten yaklaşıyor. Sitenizde bulunan dinamik reklamlar, sitenize daha önce girmiş kullanıcıları hedefler ve onlara düşündükleri ürüne ikinci bir bakış sunar. Bir hikayeyi birlikte anlatmak için kullanılan bir dizi resimden ziyade, her ürünün mini reklamı önceden belirlenmiş bir forma dayanır ve daha sonra görüntüleyenlerin son zamanlarda göz attığı ürünlerle doldurulur.

Bu reklam stilinin yetenek ve hikaye anlatımından yoksun olması, özgüllüğü telafi ediyor. Bu, kitlenizin çok sayıda küçük niş pazarları içerdiği veya web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları yeniden hedeflediğinizde yararlı hale getirir .

Örneğin, evcil hayvan malzemeleri alışverişi yaptıktan sonra sık sık Facebook feed’imde bu tür reklamlar görüyorum. Bir kaplumbağım var, bu yüzden ne kadar güzel hazırlanmış olsalar da, özellikle diğer hayvanlar için ürünler içeren reklamlarla ilgilenmiyorum. Yine de alışveriş sepetimde kullandığım akvaryum filtresini tekrar göster ve ikna olabilirim… kullanıcılar bu şekilde düşünebilir.

Facebook Reklam Türleri: Brick-and-Hartar Shop Ziyaretleri

Her işletme, ürünlerini çevrimiçi ortamda en iyi şekilde satmaz. Örneğin, bakkal dükkanları, işlerini çoğunu kendi sebzelerine göndererek değil, binalarına çekerek alıyorlar. Facebook, tüm şekil ve boyutlarda geleneksel işletmelere hitap eden çeşitli Facebook reklam türleri sahibidir!

Yerel Farkındalık Reklamları

Yerel farkındalık reklamları , bir mesajı almak için mükemmel bir yoldur.

Bu reklamlar yalnızca bir işletmenin belirli bir yarıçapında giriş yapmış olan Facebook kullanıcılarına gönderilir ve “hemen arayın” düğmesi veya doğrudan görüntüleyen kişinin cihazındaki harita işlevine bağlantı veren “yönlendirme” harekete geçirici mesaj içeren bir harita kartı içerebilir. . Bu gibi işlevler, mağazayı bulmak veya mağazaya ulaşmayı mümkün olduğunca uygun hale getirir.

Etkinlik Reklamları

İnsanları yaklaşan kitap ilanına, misafir konuşmacıya, konsere götürmek istiyorsanız, bir Etkinlik reklamı oluşturmak isteyebilirsiniz .

Bu reklamlar, coğrafi ve demografik hedef kitlenizin haber akışında bir Facebook etkinliği ve davetiyeler oluşturur. Kullanıcılar “katıl” a tıkladıktan sonra, Facebook’tan hatırlatıcılar alıncaya kadar gerçekleşir!

Teklif Reklamları

Çok özel bir “etkinlik” türü, bir Teklif reklamında reklamı geçen, sınırlı bir tekliftir .Bu esas olarak, reklamı tıklatarak kullanılabilecek bir elektronik kupon.

Teklif reklamları, işletmenizin kurulumuna bağlı olarak müşterilerinize 8 farklı kod türünü (metin kodları, barkodlar, QR kodları, vb.) sunabilir. Bu teklif kodları check-out standında bir  mağazada kullanılabilir, ancak bir e-ticaret sitesi için aynı derecede yararlı olamayabilir.

Etkinlik reklamları gibi, Teklif reklamları size “teklif al” ı tıkladıktan sonra, anlaşma bitene kadar Facebook’tan hatırlatmalar göndereceğinden, size biraz “ücretsiz reklam” verir. Son 24 saat boyunca Facebook, başka bir Facebook reklam türleri gibi bir aciliyet hissi yaratarak bir geri sayım bile gösterecektir!

Facebook Reklam Türleri: Uygulama İndirme

Ürün karoselleri ve konum haritaları fiziksel ürünler satmaya yardımcı olsa da, hizmete dayalı işletmelerin ihtiyaçları farklıdır.

Hizmet işletmeleri (ulaşım, oyun, eğitim ve ev bakımı gibi), insanların hizmete erişim için uygun bulduğu zaman gelişmeye eğilimlidir . Birçok işletme için bu kolaylık, süreci kolaylaştırmak için bir uygulama oluşturarak elde edilir, ancak bu strateji yalnızca kullanıcılar uygulamayı indirirse çalışır.

Uygulama Yükleme Reklamları

Uygulama yükleme reklamlarının iki temel türü vardır : mobil ve masaüstü. Uygulama Yükleme reklamları genellikle mobilde en iyi şekilde çalıştığı için, mobil reklam sürümünün hızlı bir görüntüsünü burada görebilirsiniz.

Bu reklamlar standart bir video veya resim reklama çok benziyor, ancak harekete geçirici mesaj “şimdi yükle” gibi bir şeydir ve tıklandığında, reklam hemen kullanıcı cihazında uygulama mağazasını açar.

Mobil uygulamalar sadece Facebook haber akışında değil, aynı zamanda Instagram’da da kullanılabilir . Instagram’daki çoğu kullanıcı zaten mobil uygulama kullanıcıları olduğu için bu oldukça mantıklı.

Facebook Reklam Türleri: Kurşun Üretimi

Sitenize trafik çekmenin, çevrimiçi alışverişi teşvik etmenin, mağazanızı kapınıza getirmenin ve uygulama indirme işlemlerini teşvik etmenin yollarını tartıştık, ancak bazen müşterilerinizden ihtiyaç duyduğunuz şey bu kategorilerin hiçbirine girmiyor.

Örneğin hukuki hizmetler, hazır ambalajlı birimlerde satılamaz veya indirilemez. Her müşterinin gereksinimleri benzersizdir ve reklamlarının yapabildiği en önemli şey, müşterilerle danışman arasındaki görüşmeyi başlatmaktır.

İlanlar

Facebook, bu gibi müşterileri üretmek için bir seçenek sunar. Kurşun reklamlar bir formda iletişim bilgilerini dolduran tüketiciyi içerir . Facebook, halihazırda erişime sahip olduğu iletişim bilgileriyle formları önceden doldurmak suretiyle işlemi daha uygun hale getirir.

Ana ilanların olası kullanımları arasında, bültenler ve teklifler için abonelik listelerinin geliştirilmesi, hizmetler için randevular için rezervasyon yapılması ve özel fırsat ve fırsatlar için kayıtların teşvik edilmesi yer alır. En iyi bölüm, tüm form doldurma ve gönderme işleminin, Facebook platformundan hiç ayrılmadan, bir ekranın birkaç dokunuşunda yapılabilmesidir!

Facebook Reklam Türleri: “Beğenenler” ve Sayfa Etkileşimi

Facebook pazarlamacılığının son hedefi, Facebook sayfanızın kendisiyle etkileşim kurulabilmesidir. Sonunda bu noktayı ele alıyorum, çünkü “beğen” ve diğer Facebook sayfası etkileşimlerinin değeri konusunda biraz şüpheliyim . Aslında, SocialSamosa’ya göre , bir işletmenin Facebook sayfasını “ beğenen ” kişilerin yalnızca% 1’i sayfayı gerçekten ziyaret edecektir.

Teorik olarak, birisi sayfanızı Facebook’ta beğendiğinde, gelecekte yayınlayacağınız yayınlar için ekstra ödeme yapmanız gerekmeden gönderilerinizdeki ücretsiz reklamlar için kaydolacaklardır.

Bununla birlikte, yakın tarihli Facebook politikası değişiklikleri nedeniyle , iş içeriği insanların özet akışlarına daha az gösteriliyor. Bu durum, ürün eklendiğinde, genellikle onu görmenin uzun bir yolunu bulmak zorunda kalıyor.

Artırılmış Mesajlar

Bu sorunun hızlı cevabı, destekli gönderidir. İşletmenizin sayfasındaki normal bir gönderi iyi performans gösterdiğinde, Facebook sizi genellikle “artırmaya” davet eder. Bunu yapmak, kullanıcıların yayınlarında yayının daha yüksek görünmesini sağlamak için ödeme yapmanız anlamına gelir. Çoğu durumda, bu biraz olsa da. Eğer Facebook hayranlarını elde etmenin tam anlamı, içeriğinizi görmeleri için para harcamanıza gerek kalmadıysa, o zaman sizin yazılarınızı “yükseltmek” için ödemeniz gerekecek nokta nedir?

Bir gönderi gerçekten iyi gidiyorsa, daha fazla görünürlük elde etmek için paranıza ihtiyaç olabilir, ancak bence, çoğu zaman paranızı diğer reklam biçimlerine ayırmaktan daha iyidir.

Sayfa İlanlar

Facebook’un “beğendiği” nin işletmeniz için gerçek bir değere sahip olduğundan eminseniz, bunları elde etmenin bir yolu, Sayfa Gönderi reklamlarıdır .

Sayfa Gönderi reklamları, temel olarak normal bir gönderiyi almanın ve daha geniş bir kitle ile paylaşmanın bir yoludur. Reklam, yüklediğiniz bir resim veya video veya yalnızca metin (muhtemelen geçmişte kaydırılması en muhtemel) olabilir.

Bu, bahsettiğim yükseltilmiş yazılara çok benziyor olabilir, ama bir fark var . Desteklenen yayınlar yalnızca Facebook hayranlarınız olan kullanıcılara yönelirken, Page Post reklamları henüz hayran olmayan hedef kitlenizin üyelerine dağıtılabilir.

Bu reklamların amacı beğeni, yorum ve paylaşımlar elde etmektir, böylece daha fazla kişi içeriğinize maruz kalır. Olumsuz olan, yorumların ve paylaşımların iyi oldukları şeylerle ilgili olmasıdır.

Bir resim sonrası reklamın üzerine tıklarsanız, daha da büyüyecektir. Aynı video yayını için de geçerlidir. Bunun yerine bir bağlantı tıklaması reklamı yapıp bu tıklamaları özel bir açılış sayfasına göndermemek için bir neden var mı?