Negatif Anahtar Kelime Kullanarak Gereksiz Maliyetlerin Önüne Geçin

Google AdWords gibi ücretli arama ağı reklamları, reklamınızı kimin ne zaman gördüğünü belirlerken anahtar kelime hedeflemesine büyük ölçüde güvenmektedir bu yüzden Adwords negatif anahtar kelime yazısında sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Seçtiğiniz anahtar kelimeler, Google’ın içinde görünmesini istediğiniz aramaları gösterir.

Görüntülenmesini istediğiniz reklamlarınızın istediğiniz doğrultuda Google arama sonuçları içerisinde yer almasını istiyorsanız mutlaka Adwords negatif anahtar kelime kullanmalısınız. Bu gönderide, Adwords negatif anahtar kelime listeleri, negatif anahtar kelimelerin nasıl oluşturulacağı ve neden onlara ihtiyaç duyduğumuz dahil olmak üzere, Adwords negatif anahtar kelimeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Negatif Anahtar Kelimeler nedir?

Google AdWords’te, reklam kampanyalarınızı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken iki ana anahtar kelime vardır. İlki , hedeflemek istediğiniz anahtar kelimelerin listesidir . İkincisi, isteğe bağlı ek negatif anahtar kelimeler listesidir.

Negatif anahtar kelime listeleriniz, reklamlarınızın gösterilmesini istemediğiniz tüm anahtar kelimeleri içerir. Örneğin deri koltuklar satıyorsanız, belki “deri koltuklar”, “kanepeler” ve “oturma odası mobilyaları” aramalarında görünmek isteyebilirsiniz, ancak “döşemeli kanepe” de değil. Kampanyanıza negatif bir anahtar kelime olarak, kullanıcıların bu ifadeyi aradığında reklamınızın görünmesini engelleyebilirsiniz.

Neden Negatif Anahtar Kelimelere İhtiyacımız Var?

Reklam grubu anahtar kelimeler kampanyanız için, Google’ın varsayılan ayar olarak uyguladığı geniş eşleme anahtar kelime türü bulunmaktadır . Bu, Google reklam için olabildiğince alakalı aramalarla eşleştirmeye çalışacağı anlamına gelir. Bu, anahtar kelimenize yakın hiçbir şey kullanmayan yerleşimlere neden olabilir. Bu yüzden, bazen arama sonuçlarınızla hiç eşleşmeyen reklamlar görürsünüz. Negatif anahtar kelimeler, algoritmanın reklamınızı başka bir şekilde yerleştirmiş olabileceği alakasız aramalarda gösterilmesini engeller. Ayrıca, hedef kitleniz olmayan kişileri önlemenize de yardımcı olurlar. Reklam yerleşimlerinizin alaka düzeyini artırarak, tıklama oranınızı artırabilir ve gereksiz tıklamalar için harcanabilecek reklam harcamalarını en aza indirebilirsiniz. Anahtar kelime hedeflemeniz ne kadar iyi olursa, yanlış tıklamalar için harcadığınız para o kadar az olur; bu nedenle, anahtar kelimelerinizin iyi bir şekilde oluşturulmaması kampanyanızı amacından çıkarmasına olanak tanımaktadır.

Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Kampanyalarınıza eklemek istediğiniz negatif anahtar kelimeleri bulmak ve seçmek için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır. Birincisi, anahtar kelime araştırmanızın bir bölümünü negatif anahtar kelime planlaması yapmaktadır. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı dahil olmak üzere çoğu anahtar kelime aracını kullanırken, araştırdığınız terim veya öbekle ilgili önerileri görürsünüz. Bu, kullanıcıların yüksek hacimlerde arama yapmaları sonucunda ve Google’ın arama teriminizle ilişkilendirdiği bilgileri size pekiştireceği anlamına gelmektedir. Teklifiniz veya ürününüzle uyuşmayan alakalı terimleri bulabilir ve bunları negatif anahtar kelime listesine ekleyebilirsiniz.

Örneğin, “çiçek teslimatı” arama terimini girdiğinizde, rekabet düzeyi, aylık ortalama arama sayısı ve onlar için önerilen teklif ile birlikte çok sayıda anahtar kelime önerisi görürsünüz.

Google AdWords’te negatif anahtar kelimeler nasıl oluşturulur?

Belki de “cenaze çiçekleri” görüyorsunuz çiçek teslimatı kapsamında cenaze içeriğiniz bulunmamaktadır. Bu nedenle Adwords negatif anahtar kelime listesine “cenaze çiçekleri” ekleyebilirsiniz. Benzer şekilde, sadece ertesi gün çiçek teslimatı sunuyorsanız, “aynı gün çiçek teslimatı” nı da bu listeye ekleyerek gereksiz maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

Kampanyalarınız listeye eklemek istediğiniz ek negatif anahtar kelimeleri bulmak için yayınlandıktan sonra bazı yansıma (ve verileri) kullanabilirsiniz. AdWords raporlarınıza yakından göz atabilir ve reklam yerleşimlerinizi hangi arama terimlerinin tetiklediğini görebilirsiniz. “Aynı gün çiçek teslimatı” (veya yerleştirmek istemediğiniz başka bir anahtar kelime) üzerinde çok fazla tıklama fark ederseniz, mümkün olan en kısa zamanda listeye ekleyin.

Google AdWords’te Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Eklenir?

Negatif anahtar kelime listelerine sahip olmamanız, kampanyalarınızın gerçekten hızlı bir şekilde izlenmesini sağlayabilir. Neyse ki, zaten çalışıyor olsalar bile bunları oluşturmak ve kampanyalarınıza veya reklam gruplarınıza eklemek son derece kolaydır. Bunu yapmak için Google AdWords gösterge tablosundan başlayın. Sol taraftaki gezinme çubuğunda listelenen Anahtar kelimeler sekmesini göreceksiniz. Üstüne tıkla. Bunu yaptıktan sonra, oluşturduğunuz her kampanya veya reklam grubu için anahtar kelimeleri görüntüleyebilirsiniz. Arama anahtar kelimelerini veya hedeflediğiniz anahtar kelimeleri otomatik olarak gösterirsiniz. Sayfanın üstüne doğru “Negatif Anahtar Kelimeler” sekmesini bulun ve tıklayın. Reklam grubunuz veya kampanyanızda herhangi bir negatif anahtar kelime listesi yoksa, bunları oluşturma seçeneğini görürsünüz. Zaten sahipseniz daha fazla bilgi oluşturabilir veya geçmiş listeleri gözden geçirebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz her negatif anahtar kelimeyi ekleyin ,istediğiniz kadar girebilirsiniz. Bu anahtar kelime listesini bir reklam grubuna veya belirli bir kampanyaya uygulamak isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz.

Sonuç

Ücretli arama kampanyalarınızda negatif anahtar kelime listelerini kullanmak, reklam yerleşimlerinizin doğruluğunu artırmanıza, TO’yu artırmanıza ve kampanyalarınızda harcadığınız her bir kuruşu en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir . Kampanyalarınızdan herhangi birinin alakasız aramalardan çok fazla tıklama aldığını fark ederseniz, reklamlarınıza en kısa sürede negatif listenizi ekleyin, böylece reklam harcamalarınızdaki artışın ve gereksiz tıklamaların önüne geçebilirsiniz.