Organik Sosyal Medya Nasıl Kullanılır

Bu makalemizde organik sosyal medya nasıl kullanılır konusuna değineceğiz, sonrasında Facebook reklam, Google reklam ve Instagram reklam özelliklerini en etkili şekilde kullanmaya başlayacaksınız.Dünya genelinde, 1,37 milyar günlük kullanıcıyla Facebook’ta 2.07 milyardan fazla aktif aylık kullanıcı var . Instagram, 800 milyon aktif aylık kullanıcı ve 500 milyon günlük aktif kullanıcıyla çok geride değil .

Diğer bir deyişle, eğer bu platformlarda reklam vermiyorsanız, kaçırıyorsunuz demektir.

Ancak, ücreti sosyal medya reklamlarını çalıştırmak için yeterli değildir . Facebook ve Instagram’da yayınladığınız reklamlar işletme sayfanızın altında yayınlanır. Böylece, ödenen çalışmalarınızın en yüksek ödülleri almasını sağlamak için organik bir sayfa stratejisinin olması kritik önem taşır.

Asıl reklamı tıklamak web sitenize, uygulamanıza veya başka bir URL hedefine götürürken (sayfanıza yönlendirmediğiniz sürece), her bir reklamın da, işletme adınızı tıklayarak kullanıcıların sayfanıza veya profilinize gitmesi için bağlantıları vardır veya profil resmi.

Organik Sosyal Medya En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır

Ücretli sosyal reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için organik sosyal medya varlığınızdan tam olarak yararlanmanız gerekir. Bugün ücretli çalışmalarınıza yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz kolay düzeltmelerle ilgili 4 yaygın sorun vardır. Bunlar;

1. Profesyonel Olun

İşletme sayfalarınızı oluştururken, bu sayfanın işletmenizi temsil ettiğini hatırlamak önemlidir . İçeriğinizi düzenlemek için zaman ayırın, tüm iletişim bilgilerini doldurun, yazım denetimi ve dilbilgisi hatalarını kontrol edin ve her bir açıklamanın markanıza ve işletmenizle uyumlu olduğundan emin olun.

Orta tümceleri durduran, yazım hataları içeren  bölümler bölümünde bulabileceğiniz kaç işletme var. Her şeyin doğru ve düzenlenmiş olduğundan emin olmak birkaç dakika sürebilir, ancak bu önemlidir.

2. Sık Mesaj Gönder ve Mesajlara Yanıt Ver (Canlı Bakın!)

Biri iş sayfanıza ve son gördükleri gönderiye, hatta 6 ay öncesine dayanırsa, işinizle ilgili ilk kırmızı bayrak akılda kalır.

Bu meşru bir iş mi? Burada hiçbir şey olmadığı zaman neden onlardan bir mesaj görüyorum?

Sponsorlu yayınların görünümü, organik yayınlara çok benziyor ve profilinizin veya sayfanızın çorak ve modası geçmiş olması durumunda, tıkladıkları reklamın bir hata olduğunu varsaymak kolay.

İçeriğinizin alakalı olması da önemlidir. Potansiyel müşterilerin, gönderilerinizi tıklanan reklamda gördüklerine bağlayabilmesini istersiniz.

Bunu yapmanın harika bir yolu, şirketinizi Facebook sayfanızın en üstünde açıklanan bir reklam olarak yayınladığınız zaman bir videoyu veya resmi sabitleyebilirsiniz.

Tıpkı harika içeriklerin gerçekten yardımcı olduğu gibi, kötü içerikler gerçekten zarar verebilir. Spam yapan bir şey göndermediğinden emin olmalısınız!

Aslına bakarsanız, Facebook geçtiğimiz günlerde, spam içerikli organik yayınları yerleştirme işine yarayacak “ilişkilendirme” yaptıklarını açıkladı. Bu nedenle, profesyonel, alakalı içerik yayınlamanın bir başka nedeni daha var.

Ayrıca, lütfen mesajlarınıza cevap verin ! Bir mesajın cevapsız kalması nedeniyle potansiyel bir  müşteriyi veya yeni müşteriyi kaçırmak istemezsiniz.

3. Kendinizi Müşterinin Yerine koyun

Hataları yakalamanın en kolay yollarından biri, sayfanızı görüntülerken veya daha iyisi olmak üzere bir başkasının bakış açısını ele almaktır. Bu perspektifi kabul ettiğinizde, göremedeğiniz şeyleri de göreceksiniz.

Örneğin, Instagram biyografisindeki bağlantı kısaltıcısının (bit.ly, goo.gl, vb.) Sizi web sitenize götürdüğünü bildiğiniz halde, başka hiç kimse bunu yapmayacaktır ve aslında spam korkusu için üzerine tıklamaları çok daha düşük olacaktır.

Birisinin web sitenize dönüştürülmesini ve markanızı tanımasını sağlamak için her fırsatı değerlendirmek istiyorsunuz ve bir bağlantı kısaltıcıları bu iki fırsattan da uzaklaşıyor.

Aynı notta, web sitenizin bağlantısının Instagram biyografisinde olduğundan ve “Shop Now” ya da Facebook sayfanızın en üstünde görünecek başka bir düğmeyi etkinleştirdiğinizden emin olun.

4. Tutarlı Olun!

Facebook’un reklam yöneticisi inanılmazdır ve kullanıcıları cihazlar ve platformlar aracılığıyla takip edebilir. Profil resminiz ve adınız, yayınladığınız her reklamda gösterilir. Biri adınıza tıklarsa, reklam yayınladığı platform temelinde profilinize yönlendirilir.

Ürününüze ilgi oluşturmak için yalnızca birkaç saniyelik zaman alırsınız, bu nedenle profil resminiz ve adınızla ilgili konularda tutarlı olun.

Bir reklamı Facebook’ta tıklayan bir kullanıcının Instagram’da gördükleri yeniden hedefleme reklamının, ilgilendikleri harika ürünlerle aynı işletme olduğunu ve platformlar arasında çok fazla ad ve resim uyumsuzluğu olmadığını fark etmesini istersiniz .

Sonuç

Facebook ve Instagram’da pazarlama son derece önemlidir. Her gün bu platformlarda reklam yayınlamadığınız için potansiyel kârlar kaybedilir, çünkü toplam 137.500.000 GÜNLÜK aktif kullanıcı ile toplam hedef kitleniz kesinlikle orada olur.

Tıpkı bu reklamlar önemli olduğu gibi, onlara bağlı sayfalar da vardır. Sıklıkla profillerinizi ve sayfalarınızı denetleyin ve kendinize oraya ulaşabilecek trafiğe yardımcı olup olmadığınızı sorun. İşletmeniz, tüm organik sosyal medya müşterilerini hak ediyor!