Seo’da Risk Almak ve Seo’da Kaçınılması Gerekenler

Birçok iş adamı SEO değerini görmekte zorlanıyor ve bunu anlıyoruz. Arama motoru optimizasyonu hakkında birçok bilgi ve yanlış bilgi var ve bu kararın zorluğunu gerçekten artırabilir.

Etkili bir SEO stratejisinin bir şirket için olumlu sonuçlar vermesi aylar sürecek olsa da , taktikler SEO olmayanlar için bir anlam ifade etmeyebilir, bir şirketin çevrimiçi riskinde ve kârında önemli bir gelişme sağlayabilir.

Birçok şirket, aşina olmadıkları bir şeyi denemek konusunda doğal olarak gergindir, ancak bununla yüzleşelim, hemen hemen tüm iş kararları bununla birlikte bazı riskler taşıyacak . Bazılarından kaçınılabilir ve bazılarında ani ve ciddi büyümeye yol açabilir.

Sorulması gereken soru, SEO risklerinin buna değer olduğu ve kaçınılması gereken sorudur.

Buna rağmen, önce bunu ortaya koyalım: Önce bir şirketin yapabileceği en büyük SEO riski, hep birlikte SEO’dan kaçınmaktır. Herkes anladı mı? Harika. Birkaç tane daha düşünelim.

SEO’da Risk Almak

1. Büyük ve Küçük Değişikliklerin Yapılması ve Test Edilmesi

SEO’nun genel amacı trafik ve sonuçta web sitenizdeki işlemlere ulaşmaktır.

Hiç kimse web sitenize ilk etapta tıklayan kimse olmaz.

Peki, web sitenizi belirli anahtar kelimeler için iyi bir sıralamaya sokuyorsanız, ancak aslında hiç kimse bağlantınızı tıklatmıyorsa?

Bunun birçok nedeni olabilir ve beklendiği gibi performans göstermediği için sıfıra biraz zaman alabilir.

Ve bunu yapmanın tek yolu A / B testi ile. Meta tanımları, başlıkları, içeriği ve daha fazlası olup olmadığını ve bunları yeni varyasyonlara karşı test edip etmediğinizi tek seferde bir element almak zorunda kalacaksınız.

Hepsi iyi ve güzel, hatta biraz açık. Peki onu “risk” yapan nedir?

Maksimum web sitesi trafiği ve işlemleriyle sonuçlanan doğru ifadeler ve mizanpaj kombinasyonunun ortaya çıkması biraz deneme ve yanılma gerektirecektir. Bu süre zarfında, hiç iyi çalışmayan ve sahip olduğunuz trafiği azaltan bir kombinasyon bulabilirsiniz – en azından bir süre.

Risk buna değer, çünkü en iyi sonuçları bulduğunuzda, bu öğeye odaklanıp daha fazla trafik çekmeye ve daha iyi getiri elde etmeye devam edebileceksiniz.

2. Yüksek Kaliteli Geri Alma ve Verme

Bir şirket neden başka bir şirketin web sitesine bir link veriyor ve web kullanıcısının sayfalarını terk etmesini sağlıyor?

Backlinks, SEO’nun köklü bir parçasıdır ve çoğu şirket, olabildiğince çok sayıda almak ister. Sıralamayı arttırmaya ve otorite kurmaya yardımcı olurlar.

Ancak, sadece en çok bağlantıya sahip olan kişi olmakla ilgili değil. Bazen biraz geri vermen gerekir.

Bu nedenle, evet, diğer yüksek kaliteli sitelere bağlantı sağlayarak birkaç web ziyaretçisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz, ancak aynı zamanda Google’a güvenilir siteler kullandığınızı ve güvenilir otoritelere atıfta bulunduğunuzu gösteriyor.

Sadece düşük kaliteli, kötü niyetli, spam sitelere bilerek bağlanan web sayfalarının Google tarafından cezalandırılma riski altında olduğunu unutmayın. Bu düşük kaliteli sitelerden sitenize çok fazla bağlantı alarak da ceza alabilirsiniz.

3. Sitenizin URL Yapısını Geliştirme

İdeal olarak, ana sayfa URL’niz kısa olmalıdır, örneğin: www.yourcompany.com. Kısa, basit, özlü ve kolayca hatırlanır.

Ancak sonraki sayfalarda, anahtar kelimeler hedeflenmiş olmalı ve web sayfasının içeriği hakkında daha belirgin olmalıdır.

Buna rağmen, URL’nin kullanımdan çıkmasına izin vermek istemezsiniz. Çok uzun ve açıklayıcıysa, arama motoru bir kesme noktasından sonra ekranını […] ile kısaltır.

Bu nedenle, bazı URL’lerinizi sitenin yapısını yenileştirmek için değiştirme zamanı gelebilir.

Buradaki risk, böyle bir değişimin sıralamanızı etkilemesidir. Eski URL’leri değiştirdiğinizde ve 301 trafiği yenilerine yönlendirirken, trafik ve sıralamada bazı düşüşler görebilirsiniz.

Ancak, doğru yaparsanız, hem arama motorlarına hem de internet kullanıcılarına hitap eden aerodinamik bir yapıya sahip olabilirsiniz.

4. Web Sitenizi Yenilemek

Arada bir, web sitelerinin güncellenmesi ve yeniden tasarlanması gerekir. Web sitesi yeniden tasarımları zaman alıcı söz değil, riskli ve pahalı olabilir.

Sonunda, web siteniz yeni bir facelift gerekebilir. Belki de sadece aşırı modası geçmiş görünüyor. Sonra tekrar, arama motorları için optimize edilmiş olabilir, ancak insan kullanıcılar gezinmeyi zor buluyor. Web sitenize yeni bir bakış atmanız için birçok neden olabilir ve belki de – belki de – sıfırdan yeniden inşa etmeyi düşünebilirsiniz.

Elbette, tıpkı URL yapısını değiştirmek gibi, bu tür değişiklikler de Google sitenizi yeniden değerlendirmeye çalışırken sıralamalarınız için bir risk oluşturuyor. Bu nedenle, web sitenize alıştığı gibi büyüyen müşterilere yabancılaşma riski de geliyor.

Genellikle, Google, her web sitesinin bir süre sonra bu revizyonlardan geçtiğini anlar, bu nedenle sıralamanız genellikle hemen geri döner. Sadece sabırlı olmalısınız. Müşterilerinizin çoğu da sonunda değişikliklere alışacaktır. Daha da önemlisi, web sitenizin güncellenmesi daha birçok yeni müşteri getirme şansını arttırır.

5. Süresi Dolmuş veya Mevcut Etki Alanları Satın Alın

Bazı web sitesi sahipleri, herhangi bir nedenle, etki alanlarını yenilemezler, bu da diğerlerinin satın almalarını ve kullanmalarını sağlar.

Geçmişi olan bazı alanlar satın almak ve onları sitenize yönlendirmek, sitenize bağlantı suyunu ekleyerek değerli geri bağlantıların sayısını arttırmanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir.

Bu teknikte ciddi riskler olsa da, sadece ne yaptığınızı tam olarak bildiğiniz zaman bunu yapmalısınız.

Örneğin, etki alanı işletmenizle ilgili olmalıdır. Profesyonel ve meşru olmalı, çünkü eğer bu etki alanı hala sıralama ve trafik alıyorsa, bu ziyaretçiler sitenize yönlendirilecek ve orijinal aramanızla ilgili olmayan bir siteye gelmekten daha sinir bozucu bir şey bulunmayacaktır.

Ayrıca, spam içerikli ve bağlantılarla dolmuş alan adları da web sitenize aktarılarak sitenizin sıralamada potansiyel olarak düşmesine ve Google tarafından cezalandırılmasına neden olur.

Bununla birlikte, bu taktik ucuzdur ve en iyi uygulamaları izlerseniz sitenize ciddi trafik çekme potansiyeline sahiptir.

Sitenize Zarar Verebilecek SEO Riskleri

Artık SEO risklerinin ne kadar değerli olduğuna dair bir fikriniz olduğuna göre, işte muhtemelen işinizi iyi etmekten daha fazla zarar verecek SEO riskleri:

1. Zayıf Giriş Sayfaları (veya herhangi bir giriş sayfası)

Giriş sayfaları , belirli anahtar kelimeleri ve anahtar kelime gruplarını hedefleyen toplu olarak oluşturmak kolaydır. Güvenilir SEO’lar, giriş sayfalarını kural olarak kullanmaz, çünkü Google onları çok beğenmez ve kullanan siteleri cezalandırır.

Google’ın bu tür sayfalarla ilgili görüşü, bu riski önlemek için yeterli bir neden olmalıdır.

Google’ın giriş sayfalarının kaymasına izin vereceği tek zaman site ziyaretçisine benzersiz, açık ve değerli içerik ve bilgi sunmalarıdır – başka bir deyişle, yalnızca web sitenizdeki normal içerik gibi davranıyorsa.

Onlarla uğraşmak için hiçbir sebep yok, o yüzden riske atmayın.

2. Nötr Geri Bağlantılara İzin Verme

Web sitenize iyi linkler vermek istiyorsunuz, kötü olanlara değil. Nötr olan, yardım etmeyen, web sitenizin sıralamasına ve SEO’larına zarar vermeyenler ne olacak?

Tarafsız geri bağlantılar, web sitenize ihtiyaç duyduğu SEO desteğini vermeyebilir, ancak sitenizi Google’ın olası sert cezalarına maruz bırakmazlar.

Aslında, Google’ın Penguin güncellemesiyle, kötü geri dönüşler için bazı cezalar, çünkü arama motoru, web sitelerinin, kendi sitelerine bağlanan her site üzerinde kontrol sahibi olmadığını fark etti.

Sonuç olarak, bir sitenin kötü niyetli bağlantılar için Google tarafından cezalandırılması daha zordur.

Web sitenizdeki geri bağlantıların kötü, spam ve düşük kaliteli olup olmadığını anlamanın tek yolu, Google’ın sitenizde manuel olarak işlem yaptığını fark etmiş olmanızdır.

Web sitenize Google tarafından herhangi bir işlem yapılmadıysa, web sitenizdeki geri bağlantılar güvenlidir, ancak sitenizin arama sıralamasını yükseltecek kadar yüksek olmayabilirler.

Öyle belirli bağlantıları reddetmek mümkün , ama bu konuda dikkatli olmak gerekir. Tüm tarafsız bağlantılarınızı reddetmeyi denerseniz, sıralamanızı artırabilecek siteleri engelleme riski vardır.

3. İçeriği veya Tüm Sayfaları Silme veya Yoğunlaştırma

Bir sayfayı web sitenizden silmek, özellikle de şirketinizin ürettiği bir ürün veya hizmetle ilgiliyse, büyük bir sorun gibi görünmeyebilir.

Bir sayfa silindiğinde, bir kez sıralandığı anahtar kelimeler artık gider. Aynı şey, sayfaya özgü anahtar kelimeleri de içeren sayfanın URL’sinde olur.

Bu sıralamaların kaybolmasını riske atmak yerine, ürünü bırakmış olsanız bile web sayfasını tutmayı düşünün. İlgili sayfada, ilgili ürün veya hizmetle benzer bir sayfaya yönlendiren ziyaretçiye bir mesaj bırakın.

İki sayfayı birleştiriyor veya yoğunlaştırıyorsanız, tüm bağlantı suyunun ve trafiğin kaybolmadığından emin olmak için eski URL’lere 301 yönlendirmeleri eklediğinizden emin olun.

4. Metin Metinde Tam Eşlemeli Anahtar Kelimeleri Kullanma

Hedeflenen anahtar kelimenizi web sitenize bir link için bağlantı metni olarak kullanmak mantıklı görünebilir. Sonuçta, sitenizin bu anahtar kelime veya öbek için sıralamasını istiyorsunuz.

Bu uygulama geçmişte aynı mantığı olan SEO’lular için popülerdi. Ne yazık ki, bu uygulama web sitelerine bağlantı yapmak için aşırı miktarda tam eşlemeli anahtar kelime bağlantı metni kullanan “kara şapka” SEO’ları tarafından kötüye kullanıldı – ve bağlantılar tam olarak en yetkili sitelerden gelmedi.

O zamandan beri, Google bu uygulamadan büyük ölçüde mahrum kaldı ve bu uygulamayı geçersiz kılan web sitelerini cezalandıracak. Riske girme. Sitenize link vermenin ve daha çeşitli bir backlink portföyü geliştirmenin daha doğal yollarını arayın.

5. Bir Sitede Çok Fazla “Küçük” SEO Değişikliği Yapma

Bazen, web sitenizdeki içeriği güncellemek iyi bir fikirdir. Aslında, Google, taze ve güncellenmiş içeriği tercih eder.

Ancak, web sitenizin içeriğinin ve görünümünün ve görünümünün sürekli değiştirilmesi, hatta bir kerede, tamamen SEO amaçlı olsa bile, web sitenizin ziyaretçileri veya Google tarafından fark edilmeyecektir.

Web sitenizde çok fazla değişiklik yapılması veya çok sık değişiklik yapılması, Google’ın web sitenizi şüpheli görmesi ve sitenizi cezalandırması ihtimaline neden olacak şekilde kırmızı bayraklar oluşturacaktır.

Zamanla site ziyaretçileriniz de değişikliklerin farkına varacaklar (özellikle değişikliklerin çoğu muhtemelen arama motorları için yapıldığı için). Bu durumda, sitenizi gezinmek ve değer bulmakta zorlanabilirler. Hatta bazı ziyaretçiler sitenizin şüpheli olduğunu düşünmeye başlayabilir.

Dengeleme Riski ve Ödül

SEO herhangi bir iş başarmak için esastır. SEO için bazı riskler vardır, çünkü bunlar bir işe elverişli sonuçlar doğurabilir. Diğer riskler bir şirketin internet pazarlama stratejisine ve çevrimiçi varlığına zarar verebilir ve engelleyebilir.

SEO kadar riskli olduğu için riskli olan tek şey bir şirketin SEO yapmamasıdır.

Sosyal medya kendi risk payına sahiptir. Dolayısıyla, bir sonraki kampanyanıza geçmeden önce, her şeyin hazır olduğundan emin olmak için bu kontrol listesini indirin ve tamamlayın.