Sosyal Medya Pazarlama Kurallarını Yeniden Yazıyor

Sosyal medya  ya da daha doğrusu, insanların sosyal medyada iş yapma biçimleri hızla çevrimiçi sosyal medya pazarlama kurallarını yeniden yazıyor.

İnternetten önce, bir ürünün reklamını radyoda, gazetede ve televizyonda yayınlıyordunuz çünkü insanlar bilgi ve eğlence için bu mecraları kullanıyorlardı.

Bugünkü gerçekler ise artık bu şekilde değil. İşinizin hayatta kalmasını istiyorsanız, ürününüzü potansiyel müşteri tabanınızın önüne almanız gerekir. Ancak, müşterileriniz artık radyo ve televizyon kategorilerinde yer almamaktadır. Sosyal medyada yeni bir yerde bilgi ve eğlence arıyorlar.

Ortalama bir kişi günde 2 saatini sosyal medyada harcıyor, daha çok giyinme, yemek yeme ve sosyalleşme konusunda harcadıkları paradan daha fazla. Pazarınız gençleri içeriyorsa, potansiyel müşteri tabanınız çevrimiçi olabilir ve günde 9 saate kadar sosyal medya ile bağlanabilir. Bu süreç içerisinde Google reklam, Instagram reklam ve Facebook reklam kapsamında müşterilerinize ulaşmanız hem en doğru hem de en etkili yöntem olmaktadır.

Aslında, ABD nüfusunun % 81’i dahil olmak üzere çevrimiçi olarak 2 milyardan fazla insan var . İnternetteki insanların sosyal medya hesabının inanılmaz bir ortalaması var ve bunları kullanıyorlar! Artık çevrimiçi zamanlarını daha çok sosyal medyada arama, alışveriş, e-posta veya içerik okumada harcıyorlar.

Bunu fark ettiğinizde, sosyal medya pazarlamasının neden her iş için gerekli bir hayatta kalma taktiği olduğunu anlamak kolaydır. Reklamlarınızı insanların bulabileceği yere koymazsanız, rakiplerinizden biri yerinizi almaktan memnun olur.

Pazar analizi

Pazarlamadaki hızlı değişimlere uyum sağlamak zor olsa da, sosyal medyanın popülerliği aslında çevrimiçi sosyal medya pazarlama konusunudaha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirebilir.

Sosyal medya sitelerinin her biri, platformları kullanan kişiler tarafından organik olarak oluşturulan kendine özgü bir kültüre sahiptir.

Sosyal platformlar, her kullanıcının yaşını, cinsiyetini, yerini ve ilgi alanlarını yakalar. Ayrıca, kullanıcıların politikaları ve diyetlerine kadar çeşitli şeyler etrafında topluluklar oluşturmasına da izin veriyorlar.

Bu demografilerin hepsi dışarıda ve pazarlamada kullanım için mevcut. Pazarlamacılar mesajlarını ve izleyicilerini tekrar tekrar ayarlayabilirler. Bu bilgi birikimi, markanızın mesajını , yanlış yerleştirilmiş reklamlara para harcamaksızın çok dar hedefli bir gruba sunmanıza olanak tanır . Bu odak, hemen çıkma oranınızın düşük olmasını ve dönüşüm oranınızın tıklamalardan yüksek olmasını sağlar.

Ancak, net bir plan ve hedef olmaksızın sosyal medya pazarlamasına girmemeniz önemlidir . Unutmayın: Kullanıcıların web sitenizi tıklaması bir şeydir, ancak bunları müşteriye dönüştürmek başka bir şeydir .

Herhangi iyi tasarlanmış PPC kampanya kısa bir süre içinde size yüzlerce yeni takipçi kazandıracağından emin olabilirsiniz. Bir PPC kampanyasını, bir markayla aktif olarak ilgilenen  kullanıcıların etrafına yönlendirmek çok daha fazla strateji gerektirir.

Facebook sayfanızdaki yüz takipçi ile aktif olarak çalışan bir takipçi arasındaki fark bulunmaktadır. Her ikisinin de hayatınızda bir yeri vardır, ancak biri diğerinden daha değerlidir.

Müşteri Katılımından Yararlanma

Markanızın sosyal medya pazarlama platformlarındaki organik kullanıcı etkileşimi, metriklerden her zaman kolayca görülmeyen çok sayıda avantaj sağlar.

Aktif müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Müşteri demografiniz düşündüğünüzden farklıysa, bu bir reklam kampanyasını yeniden düşünmenize ve yeni ürün geliştirme veya yerleşim etkilemenize yardımcı olabilir. En azından, demografilerinizde meydana gelen değişen eğilimleri görmenize yardımcı olabilir. Ayrıca markanızın mesajını ve pazarlamasını daraltmaya devam etmenize yardımcı olabilir.
Müşterilerinizin hangi içerikleri ilgi çekici bulduğunu öğrenirsiniz. Ne kadar fazla ilgi olursa, marka bilinirliğiniz o kadar artar.
Web sitesi trafiğini arttırabilir. Sitenize yapılan ziyaret sayısını artırmakla ilgili endişeleriniz varsa, sosyal medya katılımı, rakamlarınızı organik olarak geliştirmenin bir yoludur. Sosyal medyada, beğenme, paylaşma, yorumlama, püf noktası veya tweet gibi daha fazla eylem  iş web sitesine yapılan ziyaretlere dönüşür . Her ziyaret, dönüşüm için başka bir fırsattır. Müşteri tabanınızla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Bir satış baskısı olmadan müşterilerinizle görüşme fırsatı yakalamış olursunuz. Soruları cevaplamak, sorunları çözmek ve hatta özel ürünler ve promosyonlar sunarak tüketicinin kendini özel hissetmesini sağlamak için platformları kullanabilirsiniz.

Marka kimliğinizi etkili kullanarak güvenilirliğini artırabilirsiniz. Güvenilirlik ve markalaşma, iki yoğun iç içe geçmiş faktörlerdir. Çevrimiçi bir varlık, markanızın değerlere sahip bir persona oluşturmasına ve müşterilerinizle rezonansa bir görünüm oluşturmasına yardımcı olur. Bu, küçümsenecek bir şey değil – Müşterilerin% 64’ü “ortak değerler” in marka sadakatine sahip olmasının ana nedeni olduğunu söylüyor.
Sosyal medya platformları pazarlama malzemeleri sağlamak için müşterileri teşvik etmektedir. Yaratıcı insanlar, kullandıkları ürünler, gittikleri yerler ve onlara bir şey ifade eden şirketler hakkında blog, vlog, tweet  yayınlamak için sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Bu hevesli ve güvenilir reklamdır ve bunun için ödeme yapmak zorunda değilsiniz!
Sosyal medya, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır ve sizinle iletişim kurulmasını sağlar. Bu, başka bir reklam türünün yapmadığı bir şey.

Yaklaşımınızı Artırma

Çok fazla şirket sadece takipçi ve tıklama almayı hedefliyor. Bunun yerine, en iyi yaklaşım, PPC kampanyalarınızı sosyal medya pazarlamanızla koordine bir planla birleştirmektir.

Kanallar arası bir çaba, PPC’nizi sosyal medya sayfalarınızdan aldığınız tüm bu harika bilgilerle hassaslaştırmanızı ve kullanıma sunmanızı sağlar. PPC stratejinizi, en çok dönüşüm sağlama olasılığı bulunan müşterilere doğru mesajlar sunacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta, Özel Kitleler özelliği, TBM reklamınızı yalnızca en organik sosyal katılımı gösteren kullanıcılara itmek için kullanılabilir. Google’da, aynı şey için Müşteri Eşleştirme özelliğini kullanabilirsiniz.

Öte yandan, ücretli tıklamalar, aslında işletmenizin organik sıralamalarını artıracak daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe yol açabilir. Bir müşteri PPC’nizi tıklarsa, sitenizde ki linkler bir ürünü kendi sayfasına yönlendirirse, SERP’lerdeki sıralamalarınızı artırır.

Sonuç

Sonuç olarak, pazardaki eğrinin önünde kalmak istiyorsanız, çevrimiçi reklamcılığın müşterinin deneyiminin bir parçası olarak düşünülmesi zamanı. Sosyal medya, pazarlama işinin şeklini değiştirmiyor işin şekli zaten çok uzun zamandan beri değişti.