Windows Movie Maker ile Video Klipler Hazırlamak Çok Kolay

Youtube, Dailymotion gibi birçok video sitesi çeşitli kategorilerde videoları kullanıcılar ile buluşturuyor. Sosyal medyada, haber sitelerinde de yaygın olarak kullanılan videolara artık kendi hazırladığınız video sunumlarını da ekleyebileceksiniz. Windows Live Servisleri arasında yer alan “Windows Movie Maker” isimli hizmet sayesinde kolayca etkileyici efektlerden oluşan videolar hazırlamak mümkün.

Windows Movie Maker, aslında yıllardır mevcut bir hizmet. Son yıllarda eklenen yeni özellikler ve kullanım kolaylıkları ile artık kendi video klibinizi hazırlamak sadece birkaç dakikanızı alacak. Dilerseniz cep telefonunuz ile çektiğiniz video klipleri tek video dosyasında birleştirebilir, dilerseniz birçok fotoğrafınızı bir müzik eşliğinde video dosyasına dönüştürebilirsiniz. Oluşturacağınız video dosyasını çeşitli efektlerle süsleyip, etkileyici sunumlar yapmanız çok kolay. Hazırladığınız videoyu kolayca internet üzerinde yayınlayabilirsiniz.

Windows Movie Maker ile fotoğraflarınızdan oluşan bir klip hazırlamak için öncelikle klipte kullanacağınız fotoğrafları seçip, sürükle bırak yöntemiyle programa aktarıyorsunuz. Ardından zaman bilgisinin bulunduğu kısımda, ilgili fotoğrafların ne kadar süreli görüneceğini, iki fotoğraf arasındaki geçişler için daha görsel bir hale çeşitli slayt seçenekleri ile süsleme yapabiliyorsunuz. Eğer hazırda bir video dosyanız veya fotoğrafınız yok ise, Windows Movie Maker, web kameranız ile fotoğraf veya video çekip klibinize ekleme imkanı sunmakta.

Video özellikleri olarak 4:3 (standart) ve 16:9 (geniş) ekran görüntü seçeneği ile video dosyanızı oluşturabilirsiniz. Kaydetme seçeneklerinde wmv uzantısı bulunuyor. İnternet üzerinde facebook, youtube gibi sosyal medyada doğrudan hesabınıza gönderme gibi bir olanak da sağlanıyor. Msn servisleri arasında eğlenceli bir servis olan Windows Movie Maker için en güzel özelliklerden biri de, farklı fontlarda ve boyutlarda videonuza yazı ile bazı notlar düşmeniz de oldukça kolay.

Bütün bu özellikleri kullanıp, kendi video klibinizi oluşturmak, hiçbir bilginiz olmasa bile biraz programı inceleyerek kolayca anlayabileceğiniz türde basit ve sade. Eğer siz de kendi video kliplerinizi hazırlamak istiyorsanız öncelikle Windows Live Servisleri sayfasına gidip, Windows Movie Maker hizmeti ile ilgili sayfayı bulmanız gerekiyor. Ücretsiz sunulan bu hizmet, size video hazırlama aşamasında eğlenceli dakikalar yaşatacak emin olabilirsiniz.