Yandex Çeviri

Yandex Çeviri diller arasında sözcük ve cümle çevirmeye yarayan bir çeviricidir. Şu an için Türkiye’de Türkçe, İngilizce ve Rusça dilleri arasında çeviri yapmaktadır. Yandex Çeviriyi bir sözlük olarak kullanabileceğiniz gibi uzun yazıların ve makalelerin çevirisini de yapabilirsiniz. Bir diğer özelliği ise; web sitesi çevirme özelliğidir. Çevirmek istediğiniz web sitesini yazarak da Yandex Çeviri ile bunu çevirebilirsiniz. Yandex Çeviri şu an beta aşamasında bu nedenle dil olarak Türkçe, İngilizce ve Rusça dilleri arasında çeviri yapmakta, ileriki zamanlarda bu dillere çok daha fazla dil ekleneceğini söyleyebiliriz. Böylece çok daha kullanışlı ve işe yarayan bir çevirici, sözlük olmuş olacak.
Yandex Çeviri’yi kullanmak oldukça kolaydır. Yandex Çeviri sayfasına girdikten sonra karşınıza çıkan ekranda “Çeviri yönü” kısmı bulunmaktadır. Burada kaynak dili ve çevirmek istediğiniz dili seçiyorsunuz. Altta bulunan ekrana ise; çevirmek istediğiniz kelime, cümle, makale veya web sitesini yazıyorsunuz. O ekranın sağ tarafında bulunan ekranda ise; kaynağınız istediğiniz dile çevrilmiş vaziyette bulunuyor.
Son zamanlarda oldukça fazla servisi ile Türkiye piyasasına giren Yandex’in en etkili servislerinden birisinin Yandex Çeviri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu alanda bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Mevcut bulunan çeviri servisleri tam anlamıyla istenilen verimi sağlayamıyor. Çevirilerinin çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Fakat Yandex Çeviri; çeviri anlamında oldukça başarılı. Şu an için tek eksikliği çeviri yapılan dil sayısının az olması. Fakat bununda zamanla artacağını düşünürsek Yandex Çeviri bu alanda en iyilerden olmaya aday diyebiliriz.