Yandex.Disk

Yandex tarafından sağlanan ayrıcalıklardan bir tanesi de Yandex Disk’tir. Bu ayrıcalık sayesinde, dosyalarınızı depolamanızı ve internete bağlı olan herhangi bir aygıttan dosyalarınıza ulaşmanız kolaylaşır. Yandex tarafından kullanıcılara sunulan en avantajlı veri depolama servisi de denilebilir. Eğer çevrenizde bulunan tanıdıklarınıza da bu servisi kullandırırsanız, kullandırdığınız kişiye 1GB extra depolama alanı size de 500MB alan verilmektedir.
Yandex size bu servis ile birlikte ücretsiz 10GB’lık bir disk alanı sunmaktadır. Bu alana paylaştığınız dosyalarınızı çevrenizdeki kişilerle paylaşmanızda mümkündür. Size sunulan bu alan yanında yandex.mail ile özel olarak kullanıcılara verilen ve e-postalarında ki dosyaları saklayabilecekleri ayrı bir alanda bulunmaktadır.
Hem web ara yüzü, hem de Windows ve MacOS uygulamalarıyla da kullanılabilmektedir. Yandex Disk kurulumu yapabilmek için öncelikle YAndex üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Eğer YAndex hesabınız yoksa Yandex.Disk üzerinden bir hesap oluşturbilir veya Yandex e-posta hesabı oluşturarak,hesabınızı Yandex.Disk ile bağlantılı bir şekilde kullanabilirsiniz. Hesap oluşturmayı tamamladıktan sonra, Yandex.Disk’e ulaşabilmek Yandex kullanıcı adı ve parolanız ile giriş yapabilirsiniz.
Yandex başlattığı bu uygulama ile rekabeti arttırmıştır. Arama motoları arasındaki bu rekabet ortamı kullanıcıları daha birçok yeni uygulamayla karşılaştıracak gibi görünüyor.