Yandex Haritalar

Son zamanların popüler arama motoru olan Yandex’in sunduğu hizmetlerden birisi de “Haritalar” hizmetidir. Yandex Haritalar; yandex kullanıcılarına bulundukları ülkenin ve tüm Dünya’nın haritalarını sunan bir servistir. Yandex Haritalar ile sadece haritayı görmekle kalmaz; istediğiniz iki mesafe arasındaki ölçümü yapabilirsiniz. Tabi bunların yanında yol tarifi gibi birçok hizmetten de faydalanabilirsiniz.

Yandex Haritalar kullanımı da oldukça basittir. Fare ile harita üzerinde istediğiniz yere kolaylıkla gidebilir, haritayı yaklaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca haritanın istediğiniz kısımlarını kendinize yaklaştırıp büyütebilirsiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi mesafeler arası ölçümü kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için geliştirilmiş bir cetvel vardır. Cetvel arasını kullanarak bu işleminizi çok hızlı ve kolay bir şekilde yaparsınız. İlk olarak haritadan başlangıç noktanızı bulursunuz buraya tıkladıktan sonra ölçmek istediğiniz bitiş noktasını bulursunuz ve cetvel arası ile bunu rahatlıkla yaparsınız. Yine yazdır özelliği ile istediğiniz bir anda yazdır butonuna tıklayarak haritayı yazdırabilirsiniz.

Yandex Haritalar’ın diğer bir özelliği ise; arama özelliğidir. Yandex Haritalar ile istediğiniz bir bölgeyi, şehri veya istediğiniz bir adresi rahatlıkla arayabilirsiniz. Yine Yandex Haritaların önemli ve güzel bir özelliği olan Uydu Fotoğrafları özelliği ile istediğiniz bölgenin uydu fotoğraflarına erişmeniz ve haritayı uydu şeklinde görmeniz mümkündür. Yine Hibrit görünümü adı verilen bir görünüm ile hem haritalar görünümü hem de uydu görünümü kombinasyon halinde bulunur.

Yandex Haritaların bence sunduğu en önemli özelliklerden birisi Trafik bilgisidir. Yandex Haritalar ile büyük şehirlerdeki trafik akışı hakında bilgi alabilir, yol durumunu öğrenebilirsiniz. Diğer güzel bir özellikte kara yolu rotaları bu sizlere ulaşmak istediğiniz bir noktaya en kısa şekilde nasıl ulaşabilirsiniz bunu verir. Bu sayede gitmek istediğiniz bir yere çok fazla dolaşmadan, vakit harcamadan hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.

Yandex Haritalar sadece basit bir harita değildir. Yol durumundan, iki mesafe arasındaki ölçüme kadar sizlere birçok bilgi sunan bir özelliktir.