Yandex.Metrica

Yaptığı yenilikler, kullanıcılarına sunduğu farklı uygulamalar ile dikkatleri üzerine çekip, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan Yandex, Türk kullanıcılarına birbirinden farklı hizmetler sunmaya devam etmektedir. Hava durumu, haber servisi, harita, trafik durumu bunlardan birkaçıdır. Yandex’in hizmetlerinden bir tanesi de ‘metrica’ özelliğidir.
Bir sayaç sistemi olan metrica, size sitenizle ilgili detaylı bilgiler vermektedir. Bu bilgiler içerisinde; web sitenize kaç kişinin, hani anahtar kelimeleri kullanarak, hangi arama motorunu kullanarak girdiği, sitenizde ne kadar süre kaldığı bulunmaktadır. Üstelik tüm bu özelliklerinin yanında sitenize giren kişinin; yaşı ve cinsiyeti hakkında da sizi bilgilendirmektedir. Bu şekilde sizin hedef kitlenizi öğrenmenize yardımcı olmakta ve bu doğrultuda hareket etmenize olanak sağlamaktadır. Yandex.Metrica’nın tüm bunların dışında ayrı bir özelliği daha bulunmaktadır ve o özelliğiyle adından daha çok söz ettirmektedir. Bu hizmetin adı Webvisor, yani sitenize giren kullanıcının, sitede bulunduğu süre içerisinde neler yaptığını siz bir video şeklinde izleyebilmektesiniz. Bu sayede site sahipleri kullanıcıların sitelerinde yaşamış oldukları zorlukları da görüp sitelerinde düzenlemelere gidebilmektedirler. Bunun sonucunda da kullanıcı sayılarının artış gösterdiğini görmek mümkündür.
Rus ve Amerika arama motorları olan Google ve Yandex, Türkiye pazarı içerisindeki yerini sağlama almak için kıyasıya bir rekabet içerisindedir. Yandex, Türk kullanıcılarına yönelik sunduğu hizmetler sayesinde Türkiye’deki bu rekabet ortamının galibi olacağının sinyallerini vermektedir.