Yandex Trafik

Yandex Türkiye’ye geldiği günden itibaren neredeyse her ay yeni bir uygulama ile karşımıza çıkıyor. Yandex’in bu yenilikleri internet kullanıcılarının işlerini son derece kolaylaştırma fırsatı verirken Yandex interneti kullanmayan fakat sadece internete bir şey aramak için giren kullanıcıları da düşünüyor.

Bu makale de Yandex’in trafik uygulamasının detaylarını inceleyeceğiz.  Yandex’in trafik uygulaması kısaca özetlemek gerekirse Türkiye yol durumunu gösteren bir harita. Google Maps uygulamasına görüntü olarak benzeyen Yandex’in bu uygulaması tamamı ile Maps den farklı çalışmaktadır. Yandex trafik adından da anlaşılacağı gibi sadece trafik uygulamasıdır.

İçinde bulunduğunuz ve trafik uygulamasını kullandığınız andan yolların kullanım ve önem türüne göre trafiğin yoğunluğunu tahmin etme süresi bulunuyor. Örneğin İstanbul E-5 Karayolu’na şimdi baktıysanız muhtemelen 15 dakika sonra trafik durumuna yeni bir tahmin ile bakabileceksiniz. Bu süre yolun kullanımla ve önem durumuna göre 15, 30, 45 dakika olabilir.

Yandex’in bu uygulamasını kullanmak ise çok basit Uygulama linkine ulaşmak için http://harita.yandex.com.tr/ linkini kullanabilirsiniz. Uygulama yolun şu anki durumunu trafiğin ne durumda olduğunu haritada, uyduda ve hibrit de gösterebiliyor.

Ayrıca yolun durumunu grafik halinde de size yansıtabiliyor.  Ayrıca yolun durumunu panorama aracılığıyla da öğrenebiliyorsunuz. Örneğin İstanbul tem otoyolu için panoramayı çalıştırmak için İstanbul boğazına gelip panoramaya basınca köprünün bir resmi ekrana yansıtılıyor.panorama aracılığıyla yolun viraj durumunu, düzlük durumunu ve merak ettiğiniz birçok soruyu resim aracılığıyla görebiliyorsunuz. Yandex kullanıcılarına bu uygulamasını çeşitli şekillerde kullanma imkanı da sunmakta  bu uygulamayı Web site sahipleri için kullanıma açan Yandex haritaları web sitelerine eklenmesine izin vermekte  bu özelliği kullanmak için sol menüden haritayı web sitenize ekleyin sekmesine gidip size uygun olan Java Script API, Static API ve  Geocoder seçmelerden bir tanesini seçmelisiniz.  Bu aşamadan sonra Yandex’in size vereceği kodları eksiksiz olarak web sitenize eklemelisiniz.