Yandex.Webmaster

Her geçen gün karşımıza farklı bir hizmetle çıkan Yandex, Webmaster özelliğiyle de kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Webmaster, sitenizin nasıl indekslendiği hakkında bilgi veren bir hizmettir. Yandex.Webmaster’ın sağladığı kolaylıklar arasında şunlar bulunmaktadır;
– İndekslenme yapılırken ne tür hatalarla karşılaşıldığı
– Hangi sayfaların arama da yer aldığı
– Kimlerin sitenizin sayfalarına bağlantı verdiği
– Kullanıcıların sitenizi hangi anahtar kelimeleri kullanarak bulduğu
– Virüslere karşı sitenizin korunma durumu
– Arama sonuçlarında ki görünümünüzün nasıl daha iyi hale getirileceğidir.
Yandex .Webmaster servisine ulaşabilmek için, webmaster.yandex.com.tr adresini kullanabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gerekenler ise, çalışmaya başla butonunu kullanarak hesabınıza giriş yapmaktır. Eğer hesabınız yoksa Yandex’in herhangi bir servisinden yararlanmanız mümkün değildir. Hesabınızla giriş yaptıktan sonra site ekle butonu yardımıyla siteyi kaydedebilirsiniz. Kayıt işlemi sonrası sitenizi doğrulamak için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlar; html dosyası, text dosyası, meta tag, whois, dns aracılığıyla uygulanmaktadır. Tüm bunlar sonrasında indirin butonu karşımıza çıkacaktır, tıklayıp indirdiğimiz dosyayı sitemizin ana dizinine yükleyerek, denetle butonuna basıp işlemi tamamlamış olmaktasınız.
Bu sayede site sahipleri sitelerinin daha iyi konuma gelmesi, kullanıcı sayılarındaki artışın nasıl sağlanabileceği hakkında bilgi edinebilmektedirler.