Yandex.XML ve Özel Arama

Yandex arama teknolojisindeki son gelişmeleri Türk kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Bu doğrultuda yaptığı yeniliklere bir yenisini daha ekleyerek, Yandex.XML ‘yi Türk kullanıcılarının hizmetine sunmuştur.
XML formatında yanıt alabileceğiniz ve Yandex’te otomatik olarak arama sorguları yapabileceğiniz bir servistir. Bu servisi kullanarak;
– Web sitenize arama kutusu ekleyip, görünümünü kişiselleştirebilirsiniz
– İnternette aramayla bağlantılı farklı araştırmalar yapabilirsiniz
– Kendinize ait, arama özelliğine sahip bir uygulama oluşturabilirsiniz.
Web de günde 10 bin arama sorgusuna imkan tanıyan Yandex.XML’nin, diğer özellikleri, kullanım şartları, lisans koşulları ve iş birliği hakkında detaylı bilgi almak için xml.yandex.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Yandex’in buna ek olarak site içi arama ile ilgilenen webmasterlar için oluşturduğu ‘‘Özel Arama’’ adında ayrı bir ürünü de bulunmaktadır. Yandex.Özel Aramayı kullanabilmek için, site içi arama kutusunu web sitesine uygularken, arama yapılacak olan sayfalara Yandex’ten alınan özel kodu eklemek yeterlidir. Yandex.Özel Arama ile ilgili bilgilere de ‘ozel.yandex.com.tr’ adresinden ulaşmak mümkündür.
Yandex bu hizmetleriyle site sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap verirken, aynı zamanda onları sitelerini daha iyi konuma nasıl getirecekleri hakkında da bilgilendirmektedir. Kullanıcılar, yararlandıkları bu hizmetler sayesinde sitelerinde her türlü istihdamı sağlayabileceklerdir.